En İyi Kadın Oyuncu Oscar'lı 10 Efsane İsim

5 Aralık 'Kadın Hakları Günü'ne özel hazırladığımız listemizde, oynadıkları başrollerle 'En İyi Kadın Oyuncu' Oscar Ödülü'nü kazanmış 10 efsane kadını listeledik!

1. Ingrid Bergman

Ingrid Bergman

29 Ağustos 1915 Stokholm doğumlu, İsveçli sinema ve tiyatro oyuncusu Ingrid Bergman, 1934 yılında Hollywood'a adım attı. Dikkatleri topladığı ilk film, 1939 yapımı Intermezzo: A Love Story oldu. Sinemanın duayen yönetmenlerinden Alfred Hitchcock'un filmlerinde yer almasıyla dünya çapında bir üne kavuşan Bergman, 1944 yapımı Gaslight (Işıklar Sönerken) filmindeki rolüyle En İyi Kadın Oyuncu dalında Oscar kazandı. Başarılı oyuncu ikinci Oscar'ınıysa 1956 yapımı Anastasia filmiyle aldı. Bol ödüllü Bergman'a üçüncü Oscar'ını ise, 1974 yapımı gerilim filmi Doğu Ekspresinde Cinayet filmi getirdi. Güzel oyuncu, 1982 tarihinde Londra'da hayatını kaybetti.

2. Audrey Hepburn

Audrey Hepburn

Hem başarılı bir oyuncu, hem örnek bir insan, hem de gelmiş geçmiş en büyük moda ikonlarından olan Audrey Hepburn-asıl ismi Audrey Kathleen Ruston'dır- 1929 yılında Belçika'da doğdu. İngiliz-Hollandalı olan Hollywood starı, oyuncu olma hayalleriyle Belçika'dan İngiltere'ye taşındı. İlk filmi Young Wives Tale'de yer aldığında henüz 22 yaşında olan Hepburn, 1952 yapımı Roman Holiday filmindeki rolüyle En İyi Kadın Oyuncu dalında Oscar heykelciğini kucakladı. Unutulmaz filmleri arasında Breakfast at Tiffany's ve My Fair Lady gibi klasikler var. Audrey Hepburn, 1993 yılında İsviçre'de hayatını kaybetti.

3. Barbra Streisand

Barbra Streisand

1942 Brooklyn New York'lu ünlü aktris Barbra Streisand, Barbara olan ismini farklı olabilmek adına Barbra olarak değiştirdi. 1968'de yer aldığı Funny Girl filmindeki performansıyla En İyi Kadın Oyuncu Oscar'ını kazandığı zaman, ödülünü adaylardan biri olan Katharine Hepburn'le paylaşmıştı. Kendisi aynı zamanda A Star Is Born (1976) filmi için bestelediği Evergreen adlı şarkısıyla Akademi ödülü kazanan ilk kadın bestecidir. Barbra Streisand, yaptığı televizyon programlarıyla da sayısız Emmy sahibi olmuştur.

4. Meryl Streep

Meryl Streep

Gerçek adı Mary Louise "Meryl" Streep olan duayen oyuncu Meryl Streep, 22 Haziran 1949 New Jersey, Amerika doğumludur. Unutulmaz rolleriyle kazandığı ödüller, sempatik kişiliği ve ağırbaşlılığıyla adından çokça söz ettiren başarılı oyuncunun ilk sinema filmi 1977 yapımı Julia'dır. Kendisi aynı zamanda Oscar'a 19 kez aday olarak bir rekora imza atmıştır. Streep ilk Oscar'ını (En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu dalında) Kramer vs. Kramer'le 1979'da; ikincisini (En İyi Kadın Oyuncu dalında) Sophie's Choice'la 1982'de; üçüncüsünüyse (En İyi Kadın Oyuncu dalında) Iron Lady'le 2011'de kazanmıştır. 

5. Frances McDormand

Frances McDormand

Başarılı kadın oyuncu Frances McDormand, 1957 yılında Chicago'da doğdu. Yer aldığı ilk film Coen Kardeşler'in ilk filmi Blood Simple'dır. İki Oscar'ı, beş de Oscar adaylığı olan saygın Hollywood oyuncusu McDormand, En İyi Kadın Oyuncu dalındaki iki Oscar Ödülü'nü Fargo (1996) ve Üç Billboard Ebbing Çıkışı, Missouri (2018) filmlerindeki rolleriyle kazanmıştır.

6. Hilary Swank

Hilary Swank

Million Dollar Baby ve Boys Don't Cry filmlerindeki harika performanslarıyla Oscar'a iki kez aday gösterilen başarılı aktris, iki adaylığın da hakkını vererek ödüllerin sahibi oldu. Seyirci, Hilary Swank'i Erkekler Ağlamaz filmiyle tanımıştı. 1999 yılında gösterdiği öylesine melankolik, öylesine güçlü oyunculuktan sonra kendisine bir Oscar ödülü verilmeseydi ayıp olurdu. O yıl aldığı Oscar ödülü sonrasında da dünyaca ünlü bir aktris olarak hayatımıza girdi. Başlıca yer aldığı yapımlara baktığımızda klasikleşmiş olan PS:I Love You, büyük ses getiren AmeliaMary and Martha, The Honesman gibi birçok filmi görebiliriz.

7. Nicole Kidman

Nicole Kidman

Bugüne kadar tam 75 filmde yer aldı, 11 filmin yapımcılığını üstlendi, 2 filmde seslendirme yaptı ve 2011 yılında Kırmızı Değirmen filminde ise müzisyenlik yeteneğini ortaya koydu. 20 Haziran 1967, Avustralya doğumlu Nicole Kidman, yer aldığı Kırmızı Değirmen filmindeki rolüyle Altın küre Ödülü'ne layık görüldü ve Oscar'a aday olarak gösterildi. 2002 yapımı 'The Hours'da Meryl Streep ve Julianne Moore ile başrolleri paylaşan Nicole Kidman, bu filmdeki rolüyle Altın Küre ve Oscar ödüllerini kazandı. 1990'dan 2001'e dek bir diğer ünlü oyuncu Tom Cruise ile evli kalan sanatçı, bu evliliği süresinde Isabella ve Connor adında iki çocuk evlat edindi. 2006 yılında evlendiği rock müzik şarkıcısı Keith Urban'la ise 2 çocuk sahibi oldu.

8. Charlize Theron

Charlize Theron

7 Ağustos 1975 doğumlu Charlize Theron, Güney Afrika'nın Benoni şehrinde doğdu. A Prive War, Sarışın Bomba, American Express, Gringo ve Flarsky gibi filmlerde hem yapımcı hem de oyuncu olarak yer alırken; son yılların Hızlı ve Öfkeli 8, Mad Max: Fury Road ve Tully gibi filmlerinde ise oyuncu olarak yer aldı. Yer aldığı onlarca yapım arasında Cani filmindeki Aileen rolüyle En İyi Kadın Oyuncu Oscar'ına layık görüldü. Sinema dünyasındaki başarısının yanı sıra yardımsever yönüyle de tanınan Theron, çok fazla yardım kampanyasında yer aldı.

9. Natalie Portman

Natalie Portman

Gerçek adıyla Natalie Hershlag, İsrail kökenli olup Kudüs'te dünyaya geldi. Aktris bir anne ile doktor bir babanın tek çocuğu olan Natalie Portman, oldukça başarılı bir eğitim hayatı geçirdi. Harvard Üniversitesi'nde Psikoloji bölümünü bitiren Portman, eğitim hayatını Kudüs'teki Hebrew Üniversitesi'nde yaptığı yüksek lisansıyla sonlandırdı. Sevginin Gücü (Leon) filmindeki Mathilda rolüyle tanıdığımız güzel oyuncu, 2010 yapımı Siyah Kuğu (Black Swan) filmindeki performansıyla En İyi Kadın Oyuncu dalında Oscar ve Altın Küre ödüllerinin sahibi olmuştur.  Anywhere But Here filmi ile Sinema Dalında En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu Altın Küre Ödülüne aday gösterildi ve George Lucas'ın Star Wars serisinde Padmé Amidala karakterini canlandırmak için anlaşma yaptı. 2002 yılında Yıldız Savaşları: Bölüm II - Klonların Saldırısı gösterime girdi. Ayrıca Jude Law ve Nicole Kidman'ın rol aldığı Soğuk Dağ filminde küçük bir rol aldı. 2004 yılında Garden State ve Closer filmlerinde rol aldı. Closer filmindeki Alice rolü ile Yardımcı Kadın Oyuncu dalında BAFTA ve Oscar'a aday gösterildi. Altın Küre ödülü aldı.

10. Kate Winslet

Kate Winslet

1997 yılında Titanic filminde hayat verdiği Rose karakteri ile dünya çapında şöhret kazanan Kate Winslet, Anna and the King ve Shakespeare in Love gibi filmlerdeki başrol tekliflerini reddederek, aynı dönemde Holy Smoke ve Hideous Kinky gibi bağımsız filmlerde oynadı. 2001'de Iris filmiyle bir kez daha Oscar adaylığı kazandı. 2004'te romantik drama Sil Baştan filminde başrolü Jim Carrey ile paylaştı ve Clementine performansıyla çok beğenildi. 2008 yılında oynadığı 2. Dünya Savaşı draması Okuyucu (The Reader) ile En İyi Kadın Oyuncu dalında Oscar kazandı. 2015 yapımı Steve Jobs filmindeki Joanna Hoffman rolüyle 7. Oscar adaylığını kazanmasının yanında En İyi Yardımcı Oyuncu dalında Altın Küre ve BAFTA'nın da sahibi oldu. Toplam 7 kez Oscar'a aday olan Winslet bu ödülü bir kez kazanmış, 4 kez Altın Küre, 3 kez de BAFTA ödülünün sahibi olmuştur.