Harry Potter Hikayesi Hakkında Filmleri ve Kitaplarında Yer Almayan Bilinmeyenler

Harry Potter filmleri ve kitaplarının aslında pek de bilinmeyen birçok küçük sır ve ayrıntıyla dolu olduğunu biliyor muydunuz? Tüm zamanların en sevilen fantastik serilerinden olan Harry Potter serisi ile ilgili bilinmeyenlerden bir kısmını sizin için derledik! Kitapları ve filmlerinin sonlanmasının üzerinden yıllar geçmesine rağmen etkisi dinmeyen ve hatrı sayılır bir hayran kitlesine sahip olan Harry Potter evrenine dair bilinmeyenler, listemizde sizleri bekliyor.

1. Harry Potter ve Felsefe Taşı

Harry Potter filmlerinde yer alan Dumbledore karakteri, sürekli kendi kendine mırıldandığı için ismi İngilizce'de “yaban arısı” anlamına gelen “bumblebee” kelimesinden gelmektedir. Rowling, mırıldanmaları arı vızıltısına benzettiği için ona bu ismi vermiştir.

2. Harry Potter ve Azkaban Tutsağı

Harry Potter ve Azkaban Tutsağı filminin Meksikalı yönetmeni Alfonso Cuarón’ın aksanı sebebiyle “ice” kelimesini “eyes” olarak anlayan set ekibi, oluşturulacak temayı “gökyüzünden düşen gözler” olarak not almıştır.

3. Harry Potter ve Felsefe Taşı

Harry Potter filmlerinde Ron Weasley'nin babası olan Arthur Weasley, Sihir Bakanlığı'na gitmek için telefon kulübesindeki ankesörlü telefonda 6-2-4-4-2 rakamlarını tuşlamaktadır. Dikkat ederseniz bu rakamların İngilizce'de “sihir” anlamına gelen “magic” kelimesini oluşturduğunu görebilirsiniz.

4. Harry Potter ve Felsefe Taşı

İşte birçoğumuzun gerçekten de bilmediği bir bilgi... Harry Potter ve Ölüm Yadigarları Bölüm 1'deki "Üç Kardeşin Hikayesi"ni ünlü aktör Johnny Depp çizmiştir.

5. Harry Potter ve Felsefe Taşı

İlk Harry Potter kitabı "Harry Potter ve Felsefe Taşı"nın 1998 yılında yayımlanmasının ardından, kitabın yazarı J.K.Rowling aynı yıl serinin son kitabı olan "Harry Potter ve Ölüm Yadigârları"na başlamıştır. 

6. Harry Potter ve Felsefe Taşı

Harry Potter’ın neden gözlüklü olduğunu biliyor musunuz? Bunun nedeni, serinin yazarı J.K.Rowling’in, Harry’nin de kusurları olabileceğini okuyucuya ve izleyiciye göstermek istemesidir.

7. Harry Potter ve Felsefe Taşı

Harry Potter filmlerine dair başka bir bilinmeyen ise, Hogwarts’ın mottosu olan “Draco dormiens nunquam titillandus”un anlamı… "Bilgi, sihir, macera gibi şeylerdir." dediğinizi duyar gibiyiz... Ama bu mottonun anlamı pek de beklediğiniz gibi değil. "Draco dormiens nunquam titillandus", “Uyuyan bir ejderhayı asla gıdıklama!” anlamına gelmektedir.

8. Harry Potter ve Felsefe Taşı

Harry Potter hakkında bilinmeyen başka bir çekim hilesi de, filmin daha gerçekçi olması için Hogwarts ders sahnelerinde genç oyunculara kendi ödevlerinin yaptırılmış olmasıdır.

9. Harry Potter ve Felsefe Taşı

31 Aralık 1926’da doğan Voldemort, maalesef aşktan acizdir. Çünkü ismi önceleri Tom Riddle olan Lord Voldemort'un annesi ona, babası bir aşk iksirinin etkisindeyken hamile kalmıştır. Harry Potter karakterlerinden olan Voldemort, öldüğünde ise 71 yaşındadır.

10. Harry Potter ve Felsefe Taşı

Erised Aynası'nın adı İngilizce'de "istek, arzu" anlamlarına gelen “desire” kelimesinden gelmektedir. Aynalar ters yansıma yaptığı için, aynaya adını "desire" kelimenin tersten yazılışı vermektedir.

11. Harry Potter ve Felsefe Taşı

Harry, Ron ile ailesinin 10. ölüm yıl dönümünde arkadaş olmuştur. Aynı gün, Harry ve Ron Hermione'yi Trol'den kurtarmışlardır.