En İyi Kurt Adam Filmleri

Ünlü tarihçi Heredot'un yazılarında bahsettiği kurt adam efsanesi, millattan önce 5. yüzyılda İskitli büyücülerin çeşitli büyülerle kendilerini dolunay zamanlarında kurda dönüştürüp, sonrasında tekrar insan formuna döndükleri inancından doğmuştur. Yunan mitolojisinde ve Orta Çağ Avrupası'nda da sıkça bahsedilen kurt adam hikayeleri, Hollywood sinemasında kurt adam filmleri olarak karşımıza çıkmıştır. Biz de sizler için, geçmişten günümüze en iyi kurt adam filmlerini bu listede derledik. 

1. Howl (2015)

Tren görevlisi olarak çalışan Joe (Ed Speleers), uzun bir iş gününün ardından eve gitmek için hazırlanırken müdüründen gecenin son tren seferinde çalışması talimatını alır. Joe'nun diğer görevli Ellen (Holly Weston) ile birlikte çalıştığı gece yarısı treni, ne olduğu belli olmayan bir şeye çarparak arızalanır ve neler olduğunu anlamak için trenden inen makinist, bir daha geri dönmez. 

2. The Wolfman (2010)

Annesini kaybeden Lawrence (Benicio Del Toro), her şeyi unutmak için kasabasını terk eder ve uzun yıllar ortalıkta görünmez. Ancak kardeşinin nişanlısı Gwen (Emily Blunt), kaybolan kardeşini bulmak için kendisinden yardım isteyince geri döner. Kasabaya ulaştığında kana susamış, tuhaf ve güçlü bir yaratığın kasaba halkını tek tek öldürdüğünü ve olayı araştırmak için Müfettiş Aberline'in (Hugo Weaving) kasabaya geldiğini öğrenir. 

3. Underworld (2003)

Vampirlerle kurt adamlar arasında eskilerden kalma kanlı ve yıkıcı bir savaş devam ederken; vampir savaşçı Selene (Kate Beckinsale) ve artık savaşın son bulmasını isteyen kurt adam Michael (Scott Speedman) birbirlerine aşık olmuştur. Görevi kurt adamları öldürmek olan Selene için konu aşk olunca bütün dengeler değişir ve Selene, Michael'ı koruma gereksinimi duymaya başlar. Lycanların oyunlarını çözmeye çalışan güzel savaşçı, iki cephenin zaaf ve güçlerinin birleşimi olan zorlu türü de keşfedecektir. Underworld serisi, 5 filmi ile en uzun soluklu vampir ve kurt adam serilerinden biri olarak büyük başarıya imza atmıştır. 

4. Dog Soldiers (2002)

İskoçya’da bir dağda tatbikat yapan İngiliz askerler, özel bir askeri birimin komutanına rastlarlar. Komutan, çevrede gezinen korkunç yaratıklardan söz ettikten bir süre sonra gizemli yaratıklar kendini göstermeye başlar ve askerler kurt adamların saldırısına uğrar. Kaçmaya çalıştıkça takım yavaş yavaş diğerlerinin tarafına geçmeye başlayacaktır. Bu esnada karşılarına çıkan gizemli bir kadının arabasına binen askerler, terk edilmiş bir eve sığınırlar. Filmin kadrosunda Sean Pertwee, Kevin McKidd, Emma Cleasby ve Liam Cunningham gibi isimler yer alıyor. 

5. Ginger Snaps (2000)

Banliyöde yaşayan ve çevrelerindeki diğer kızlardan bir hayli farklı olan kız kardeşler Bridgette (Emily Perkins) ve Ginger (Katharine Isabelle), yalnızlıklarını ancak birbirleri sayesinde azaltabilmektedirler. Bridgette ve Ginger, komşularının köpeklerini parçalayan gizemli bir yaratık mahalleyi tehdit edince meraklanır. İki kız kardeş, ormandaki parçalanmış köpekleri görmeye çalıştıkları sırada, yaratık Ginger’a da saldırır ve onu kötü şekilde yaralar. Bu olayı kimseye söylemeyeye karar veren kardeşlerden Bridgette, ablasındaki yaraların olağanüstü biçimde hızla iyileştiğini fark ettiğinde çok şaşırır. Ama Ginger’daki değişiklikler bununla sınırlı kalmayacaktır...

6. Wolf (1994)

Giderek yaşlanmakta olan kitap editörü Will Randall (Jack Nicholson), geçirdiği bir kaza sonucu bir kurt tarafından ısırılmıştır. Isırığın ardından giderek saldırganlaşmaya ve agresif bir adam haline gelmeye başlayan Randall, patronunun kızı Laura (Michelle Pfeiffer) ile tanışır. Laura yavaş yavaş Randall'a aşık olurken, neler yaşadığını bilmemesine rağmen ona yardım etmeye çalışmaktadır. Kurt adama dönüşmesini sadece fiziksel değil, zihinsel bir değişim olarak da izlediğimiz Randall, kendisi ve çevresindekiler için büyük bir tehdit oluşturmaya başlar.

7. Silver Bullet (1985)

Barış ve huzur dolu Taker Mill kasabasında, bir gece aniden vahşi cinayetler işlenmeye başlar. Kasaba halkı bu cinayetleri sapık bir katilin işlediğini düşünürken Marty (Corey Haim) adındaki bir genç, bütün bu olanların bir kurt adam yüzünden olduğuna inanmaktadır. Marty ve kız kardeşi Jane (Megan Follows), kasaba halkından kimin dolunayda kurt adama dönüştüğünü araştırmaya başlar. Silver Bullet, dünyaca ünlü usta yazar Stephen King'in aynı adlı kitabından beyaz perdeye uyarlanmıştır. 

8. Teen Wolf (1985)

17 yaşındaki lise öğrencisi Scott Howard'ın (Michael J. Fox) hayatı, ailesinin ondan gizlediği ufacık bir sır ile tamamen değişir. Nesiller boyu süre gelen aile sırrını öğrenen ve ergenliğe geçişiyle sıra dışı fiziksel değişiklere maruz kalan Scott, basketbolda başarılı bir kurt adama dönüşmüştür. Peki ya bu değişim arkadaşlarını ve aşkını kaybetmesine mi neden olacaktır? Teen Wolf, en iyi kurt adam filmleri listemizin en göze çarpan yapımlarından biri. 

9. An American Werewolf in London (1981)

Amerikalı iki genç Jack (Griffin Dunne) ve David (David Naughton), İtalya'ya gitmeden önce uğradıkları İngiltere'yi otostopla turlamaktadırlar. Sisli, nemli ve çorak arazileri turlayan ikili, pek de dost canlısı olmayan bir köyde konaklamaktan son anda vazgeçerek köyden uzaklaşmaya başlarlar. Köy halkının 'Yoldan ayrılmayın' uyarılarına kulak asmayan gençler, vahşi bir yaratığın saldırısına uğrar. David bu saldırıdan yaralı olarak kurtulurken Jack o kadar da şanslı değildir... Hastanede 1 ay tedavi gören David, ölen arkadaşı Jack'in hayali tarafından sıkça ziyaret edilmektedir. Jack, David'in ısırık nedeniyle 2 gün içinde kurt adama dönüşeceğini söyler ve başka insanlara zarar vermeden önce kendisini öldürmesini ister. 

10. The Wolf Man (1941)

18 yıldır evinden uzakta olan Larry (Lon Chaney Jr.), atalarının Wales'teki şatosuna geri döner. Döndüğünde Gwen (Evelyn Ankers) ve arkadaşı Jenny (Fay Helm) ile tanışır. Ormanda yaptıkları bir yürüyüş sırasında Jenny'e saldıran kurdu bastonunun gümüş sapıyla öldüren Larry, yine de derin bir yara alır ve ısırılır. Larry, artık ömrünün sonuna kadar bir kurt adam olarak yaşamaya mahkumdur... The Wolf Man'e eski kurt adam filmleri arasında en başarılı yapım diyebiliriz.