Nisan 2019 Film Rehberi: Shazam, Avengers: Endgame ve Daha Fazlası

Nisan 2019'da vizyona girecek ve merakla beklenen yeni filmlerin yer aldığı Nisan Film Rehberi’ni sizler için hazırladık. Konusuyla ön plana çıkan filmlerden festivallerde ödüller kazanan filmlere; merakla beklenen devam filmlerinden içinizi ısıtacak animasyonlara kadar pek çok yapımın yer aldığı 2019 Nisan ayı film rehberine aşağıdan ulaşabilirsiniz.

 

Nisan ayında vizyona girecek ve sabırsızlıkla beklenen filmleri, vizyon tarihlerine göre sıraladık.

 

İyi seyirler dileriz.

1. Shazam! 6 Güç (2019)

Vizyon Tarihi: 5 Nisan 2019

Süre: 132 dk

Yönetmen: David F. Sandberg

Oyuncular: Zachary Levi, Asher Angel, Mark Strong, Jack Dylan Grazer, Michelle Borth

Tür: Aksiyon, Fantastik

Ülke: ABD

 

Belki de herkesin içinde bir süper kahraman vardır ama onları ortaya çıkaracak sihirli sözcükleri bilmiyoruzdur… Mesela 1939’da yaratılmış olan süper kahraman Shazam (Zachary Levi), Billy Batson’ın (Asher Angel) ihtiyaç duyduğu anlarda sihirli sözcükleri söyleyerek dönüştüğü süper kahramandır. Billy, sihirli sözcükleri söylediği an dünyanın en güçlü ölümlüsüne dönüşüp dünyanın güvenliğinden sorumlu olurken, normal zamanlarda okuluyla ve ödevleriyle boğuşan sıradan bir gençtir. S.H.A.Z.A.M adını sahip olduğu güçlerin, yani; Süleyman'ın bilgeliği, Herkül'ün gücü, Atlas'ın dayanıklığı, Zeus'un görkemi, Aşil'in cesareti ve Merkür'ün hızından alan kahramanı keşfetmek, sınırlarını öğrenmek ise Billy için adeta çocukça bir hevestir. Shazam uçabilir mi? X-Ray ışınlarına karşı tepkisi nedir? Ellerinden yıldırımlar, gözlerinden ateşler çıkarabiliyor mu? Tüm bu soruların cevaplarını pervasızlığıyla test eden Billy, bir yandan da Dr. Thaddeus Sivana (Mark Strong) tarafından kontrol edilen kötülüklerin ölümcül güçleriyle savaşmak için Shazam’ın yeteneklerini hızlıca ve tam olarak öğrenmek zorunda kalır. 

 

2. Hayvan Mezarlığı (2019)

Vizyon Tarihi: 5 Nisan 2019

Süre: 101 dk

Yönetmen: Kevin Kölsch ve Dennis Widmyer

Oyuncular: Jason Clarke, Amy Seimetz, John LithgowJeté Laurence

Tür: Korku

Ülke: ABD

 

2019'un beklenen gerilim filmi Hayvan Mezarlığı'nda, Doktor Louis Creed (Jason Clarke), eşi (Amy Seimetz) ve 2 çocuğunun Boston şehir merkezinden uzakta, ormanın içinde müstakil bir eve taşınmasıyla başlayan ve evin yakınındaki hayvan mezarlığının laneti sebebiyle Creed ailesinin başına gelen mistik olaylar konu alınıyor. Soluğumuzu keseceği iddia edilen filmin başrollerinde, John Lithgow başta olmak üzere, Jason Clarke, Amy Seimetz, Hollywood ‘da kendilerine yer edinme çabalarının başlarında olan Naomi Frenette , Jate Laurence ile çalışılmış.

Stephen King'in aynı adlı romanından ikinci kez sinemaya uyarlanan gerilim filmi Hayvan Mezarlığı, 1989 yılındaki kadar orijinal bulunup ses getirecek mi bilinmez ama filmin, senaryosu Matt Greenberg, ve Jeff Buhler tarafından kaleme alınan 2019 uyarlaması şimdiden dikkatleri üzerine çekmeyi başarmışa benziyor. Filmin vizyona girmeden hemen önce yayınlanan son fragmanına buradan ulaşabilirsiniz!

 

3. Dumbo (2019)

Vizyon Tarihi 5 Nisan 2019

Süre: 130dk

Yönetmen: Tim Burton

Oyuncular: Colin Farrell, Michael Keaton, Danny DeVito, Eva Green

Ülke: ABD

 

Sirk sahibi Max Medici (Danny DeVito), eski yıldızı olan Holt Farrier (Colin Farrell) ve onun çocukları Milly (Nico Parker) ve Joe'ya (Finley Hobbins) alışılagelmişin dışında bir görev verir. Farrier ailesinin yeni görevi, sirkin yeni üyesinin bakımını üstlenmektir. Bu yeni üye, koca kulakları sebebiyle seyircileri güldüren, yavru bir bebek fil Dumbo’dur. İşin ilginç yanı ise Dumbo’nun tek özelliğinin kocaman kulakları olmamasıdır. Sevimli fil aynı zamanda uçabilmektedir de. Bu keşif ile birlikte tek ayağı çukurda olan sirk inanılmaz bir geri dönüş yapar ve girişimci V.A. Vandevere'in (Michael Keaton) dikkatini çeker. Vandevere, sevimli fili, yeni ve büyük eğlence parkı Dreamland için kiralamaya karar verir ve uzun uğraşlar sonucu bunu başarır. Ancak Dreamland, göründüğü kadar parlak ve görkemli değildir. Dumbo, çekici ve muhteşem bir akrobat olan Colette Marchant (Eva Green) ile birlikte yeni evinde zirveye doğru yükselirken Holt da, Dreamland'in karanlık sırlarını keşfedecektir...

Disney'in sevimli fili Dumbo'nun 2019 versiyonu olan, yapımcılığını Disney'in üstlendiği Tim Burton filminde senaryo ise Ehren Kruger'e ait.

4. The Old Man and the Gun (2018)

Vizyon Tarihi: 5 Nisan 2019 

Süre: 93 dk

Yönetmen: David Lowery

Oyuncular: Robert Redford, Sissy Spacek, Casey Affleck, Tika Sumpter 

Tür: Biyografik, Komedi, Polisiye

Ülke: ABD

 

Her zaman kendinden emin ve güçlü görünmeyi başarmış olan Forrest Trucker (Robert Redford) isimli yaşlı adam, dolu dolu bir hayat geçirmiştir. Yaşadığı yıllar içerisinde toplamda 18 kez hapisten kaçmayı başarmış olan Trucker’ın yeni hedefi, 70 yaşına bastığı günlerde bir kez de San Quentin Hapishanesi’nden kaçmak olacaktır. Üstelik polisler dahil, olayın içinde olan ve duyan herkesi şoke eden bu olay Trucker’in son sürprizi değildir. Trucker, önce hapisten kaçar, daha sonra da eşi benzeri görülmemiş bir banka soygununa imzasını atar ve müthiş kovalamaca başlar! 

David Grann’ın 2003 yılında The New Yorker dergisinde yayınlanan bir makalesinden uyarlanan filmin başrollerini usta oyuncu Robert Rerford ve Oscar ödüllü Casey Affleck üstleniyor.

5. Hellboy (2019)

Vizyon Tarihi: 12 Nisan 2019 

Süre: 116 dk

Yönetmen: Neil Marshall

Oyuncular: David Harbour, Ian McShane, Milla Jovovich, Sasha Lane

Tür: Aksiyon, Fantastik, Macera

Ülke: ABD

 

Senaryosunu ve yönetmenliğini üstlendiği The Descent ve Doomsday filmlerinden aşina olduğumuz Neil Marshall'ın yönetmenliğini yaptığı yeni nesil çizgi roman uyarlaması Hellboy'da, cehennemden gelen ünlü çizgi roman karakteri Hellboy’u sevilen Netflix dizisi Stranger Things oyuncularından David Harbour canlandırıyor. Mike Mignola‘nın hayal gücü sayesinde ortaya çıkmış olan hikayeyi senaryolaştıranlar ise Mignola ile Andrew Cosby ve Christopher Golden.

6. Kardeşler (2018)

Vizyon Tarihi: 12 Nisan 2019

Yönetmen: Ömür Atay

Senaryo: Ömür Atay

Yapımcı: Funda Ödemiş

Oyuncular: Yiğit Ege Yazar, Caner ŞahinGözde Mutluer 

Tür: Dram

Ülke: Türkiye-Almanya-Bulgaristan

 

Bir namus cinayetinin gölgesinde birbirlerinin kaderini yaşamak zorunda kalan iki kardeşin hesaplaşmasının anlatıldığı filmin Türkiye’deki ilk gösterimi 25. Uluslararası Adana Film Festivali’nde gerçekleştirilmişti. Yerli festival filmi Kardeşler'in başrol oyuncuları Yiğit Ege Yazar ve Caner Şahin Adana Film Festivali'nden "En İyi Erkek Oyuncu" ödülleri ile dönerken, Gözde Mutluer de festivalde "Türkan Şoray Umut Veren Genç Kadın Ödülü"nü kazanmıştı. 17. Dhaka Uluslararası Film Festivali’nde ana yarışma bölümünde yarışan Kardeşler’le Yiğit Ege Yazar "En İyi Erkek Oyuncu Ödülü"ne layık görüldü. Bunlar gibi bir çok ödül alan film, özellikle festival filmlerine merakı olanlar tarafından merakla beklenmekte.

7. Kapı (2018)

Vizyon Tarihi: 12 Nisan 2019

Süre: 110 dk

Yönetmen: Nihat Durak

Oyuncular: Kadir İnanır, Vahide Perçin, Timur Acar, Erdal Beşikçioğlu

Tür: Dram

Ülke: Türkiye

 

Midyatlı Süryani bir ailenin babası ahşap ustası Yakup (Kadir İnanır) ile eşi Semsa’nın (Vahide Perçin) yıllar önce Mardin’den Berlin’e göçü ile başlayan hikâyelerini anlatan Kapı, beklenmedik bir haberle tüm hayat düzeninin nasıl alt üst olabileceği üzerine kurulu. Yakup usta ve ailesi bir gün Mardin’den beklenmedik bir telefon alır ve 25 yıl önce kaybettikleri oğulları Mikhael ile ilgili tüm acıları depreşir. Yakup, Şemsa ve torunları Nardin (Aybüke Pusat) hep beraber Mardin’e giderler ancak işler bekledikleri gibi gitmez. Köyleri terkedilmiş, evleri ise yağmalanmıştır. Evin kapısının bile sökülüp alındığını gören Yakup, kapının peşine düşmeye karar verir ve böylece kendilerini önce Kayseri sonra da İstanbul’a uzanan, bilinmezliklerle dolu bir yolculuğun içinde bulurlar. 

8. Greta (2018)

Vizyon Tarihi: 19 Nisan 2019

Süre: 98 dk

Yönetmen: Neil Jordan

Oyuncular: Isabelle Huppert, Chloë Grace Moretz, Maika Monroe 

Tür: Korku, Gizem, Dram

Ülke: ABD-İrlanda

 

38. İstanbul Film Festivali kapsamında gösterilecek filmlerden biri olan film Greta, New York’ta kendi başına ayakta kalmaya çalışan tatlı, naif genç kadın Frances (Chloë Grace Moretz) metroda bulduğu el çantasını sahibine iade etmeyi ikinci kez düşünmeye bile ihtiyaç duymaz. Çanta sahibi Greta (Isabelle Huppert) ise klasik müzik sevgisi ve acı veren yalnızlığından başka birşeyi olmayan eksantrik bir Fransız ve aynı zamanda müzik öğretmenidir. Kısa bir süre önce annesini kaybetmiş olan Frances ve yakın bir zaman önce dul kalmış olan Greta’nın ilginç ve hızlı gelişen arkadaşlık hikayeleri keşfetmeye değer!

 

9. Saf (2018)

Vizyon tarihi: 19 Nisan 2019

Süre: 102 dk

Yönetmen: Ali Vatansever

Oyuncular: Erol Afsin, Saadet Işıl Aksoy, Onur Buldu 

Tür: Dram

Ülke: Türkiye-Almanya-Romanya

 

38. İstanbul Film Festivali'nin "Ulusal Yarışma" kategorisinde yer alacak olan yerli filmlerden biri olan Saf, gecekonduda yaşayan bir çiftin, yaşadıkları mahallede kentsel dönüşüm ile ilgili söylentilerin yayılmasıyla değişen hayatlarını konu ediniyor. Kamil (Erol Afsin) ve Remziye’den (Saadet Işıl Aksoy) oluşan bu küçük aileyi anlatan hikâyede, naif bir adam olan Kamil, yan mahallede başlayan kentsel dönüşüm projesinde çalışmaya başlar ancak bu proje mahallelinin tepkisini çekmektedir. Bir süre sonra mahallelinin tepkisi Kamil üzerinde yoğunlaşır. İş yerinde artan baskılar ve mahallelinin tepkisi birleşince de Kamil, farklı bir adama dönüşür. Kamil’in yaşadığı bu sıkıntılar ise en çok eşi Remziye’yi etkiler. 

10. Destroyer (2018)

Vizyon tarihi: 19 Nisan 2019

Süre: 122 dk

Yönetmen: Karyn Kusama

Oyuncular: Nicole Kidman, Toby Kebbell, Tatiana Maslany, Sebasian Stan 

Tür: Polisiye, Aksiyon, Dram

Ülke: ABD

 

Destroyer filmi, büyük bir soygunun peşine düşen dedektif Erin Bell’in (Nicole Kidman) Kaliforniya Çölü'ndeki trajik kovalamacasını anlatıyor. Bell’in takip ettiği çetenin lideri yıllar sonra yeniden ortaya çıkar ve geçmişine zarar vermiş olanları kendince cezalandırmak için modern bir savaş başlatır. 

11. Avengers: Endgame (2019)

Vizyon tarihi: 25 Nisan 2019

Süre: 182 dk

Yönetmen: Joe Russo ve Anthony Russo

Oyuncular: Chris Evans, Robert Downey Jr.Scarlett Johansson, Chris Hemsworth, Jeremy Renner, Mark Ruffalo

Tür: Aksiyon, Macera, Fantastik

Ülke: ABD

 

Infinity War sırasında süper kahramanlar dahil dünyanın yarısının küle dönüşmesinin ardından, geriye kalan ve yas tutan Yenilmezler'in as kadrosu olan Black Widow (Scarlett Johansson), Captain America (Chris Evans), Hawkeye/Ronin (Jeremy Renner), Hulk (Mark Ruffalo), Thor (Chris Hemsworth) ve Iron Man'e (Robert Downey Jr.), Kuantum bölgesinden gelerek aralarına katılan Ant-Man (Paul Rudd) umut ışığı olacak. Nick Fury'nin (Samuel L. Jackson) yok olmadan hemen önce Carol'a gönderdiği çağrı ile, Yenilmezler'in yeni tanışacakları Captain Marvel (Brie Larson) da ekibin yanında yer alacak. Bu sefer Yenilmezler, Thanos'un (Josh Brolin) Sonsuzluk Eldiveni'yle kurduğu çarpık dengeyi değiştirmek ve kendilerinden alınanı geri getirmek için hayatlarının en büyük mücadelesine girişecekler. 

12. The Queen's Corgi (2019)

Vizyon tarihi: 26 Nisan 2019

Süre: 92 dk

Yönetmen: Ben Stassen ve Vincent Kesteloot

Oyuncular: Jack Whitehall, Julie Walters

Tür: Animasyon

Ülke: Belçika

 

2019 Brezilya yapımı olan animasyon filmi The Queen’s Corgi İngiliz Kraliyetinin en sevilen köpeği olan Rex’in birbirinden heyecanlı ve sevimli maceralarını anlatıyor. Ünlü Buckingham Sarayı’nın ihtişam ve lüksünün keyfini süren Rex’in hayatı, saraydaki saltanatını kaybedip diğer köpek türleriyle kavga etmeye başlamasıyla değişir, tam da tüm film bu olay üzerine kurgulanmış zannettiğimiz anda şımarık kahramanımız Rex aşık olur ve gerçek benliğini keşfetmeye başlar!