Bu Hafta Sinemada Hayvan Mezarlığı'nı Neden Kaçırmamalısınız?

2019’un merakla beklenen filmleri arasında yer alan Hayvan Mezarlığı (Pet Sematary) 5 Nisan 2019 tarihinde, yani bugün itibarıyla, vizyondaki yerini aldı!

Stephen King’in 1983 yılında yazdığı aynı isimli kült romanından uyarlanan film, ikinci defa sinema perdesinde yerini aldı. Vizyona “Bazen Ölmek Daha İyidir” sloganıyla gümbür gümbür giriş yapan Hayvan Mezarlığı’nı neden kaçırmamanız gerektiğinin sebeplerini listeledik.

Şimdiden iyi seyirler dileriz.

1. Stephen King Yeni Hayvan Mezarlığı’nı Beğendi!

Stephen King Yeni Hayvan Mezarlığı’nı Beğendi!

Filmin uyarlandığı Hayvan Mezarlığı kitabının yazarı Stephen King bile filmi beğendi. Bilindiği üzere, Stephen King sinemaya uyarlanan kitaplarının filmlerini oldukça zor beğenir. Hatta Stanley Kubrick’in The Shining’ini beğenmediği için, aynı filmi bir de kendisinin çektiği de bilinenler arasındadır. Filmin yönetmenleri Kevin KölschDennis Widmyer ve filmin başrol oyuncusu Jason Clarke’ın söylediklerine göre Stephen King, bugün vizyona giren Hayvan Mezarlığı uyarlamasından oldukça memnun!

 

2. Gerçekten Korkunç Bir Film

Gerçekten Korkunç Bir Film

Korku ve gerilim filmi sevenler için, Hayvan Mezarlığı’nın yeri ayrıdır. Kült bir romandan uyarlanmasının yanı sıra, kült de bir sinema filmi olan Hayvan Mezarlığı’nın ne kadar ürkütücü olduğunu kitabın yazarı Stephen King de attığı tweet ile onayladı. Ünlü yazar tweetinde “This is a scary movie. Be warned.” yani “Uyarıyorum. Gerçekten korkutucu bir film.” yazdı.

Üstelik film 13+ yaş sınırı ile çıkıp, daha fazla hasılat yapma potansiyeline sahipken; filmin yönetmenlerinden Dennis Widmyer ve filmin yapımcısı Lorenzo di Bonaventura Hayvan Mezarlığı’nın 18 yaş üstü olarak vizyona girmesini destekler nitelikte açıklamalarda bulundu.

3. Hayvan Mezarlığı İçin Yapılan Eleştiriler

Hayvan Mezarlığı İçin Yapılan Eleştiriler

South by Southwest Film Festivali'nde prömiyeri gerçekleştirilen Hayvan Mezarlığı için gelen eleştiriler tabir-i caizse heyecanı doruğa çıkarıyor. Festivalde film hakkında yapılan eleştiriler genel olarak oldukça olumluydu. Ayrıca filmi değerlendirenler, filmin gerçekten ürkütücü olduğunu da söylüyordu. Üstelik hepimizin merak içerisinde beklediği filmin finali de izleyenlerden beş yıldız aldı.

4. Yeniden Çekilen Bir Film Ama Eskisiyle Aynı Değil

Yeniden Çekilen Bir Film Ama Eskisiyle Aynı Değil

SPOİLER ALARMI! Hayvan Mezarlığı’nın senaryosunda, 1989 yılında çekilen ilk filmi ve uyarlandığı kitap ile çok büyük bir farklılık var. Fark şu: Hem filmin ilk çekilen versiyonunda, hem de kitapta ailenin küçük oğlu bir kaza sonucu ölürken, yeni filmde ailenin kızı Ellie ölüyor!

Yönetmenler bu değişiklik üzerine çokça düşündüklerini, filme farklı bir tat katmak ve konuyu genişletebilmek için böyle bir farklılığa gittiklerini belirtiyor.

5. Filmden Yayınlanan Fotoğraf ve Fragmanlar

Bugün vizyona giren Hayvan Mezarlığı filminden bugüne kadar yayınlanan fotoğraflar ve fragmanlar, korku filmi severlerin ağzını sulandırdı. Ancak filmin vizyona girmesine sayılı günler kala yayınlanan bir fragman var ki… Gerçekten filmi izlemek için dakikaları sayar hale gelmemize sebep oldu.

Hayvan Mezarlığı’nın yayınlanan son fragmanını henüz izlemediyseniz, sizin için buraya bırakıyoruz.

6. Filmin Alt Notalarındaki Felsefe

Filmin Alt Notalarındaki Felsefe

Stephen King’in kendisinden esinlenerek yazdığı romanda, ailesi kırsala taşınmış ve kedisini kamyon çarpması sonucu kaybederek evinin yakınlarında bir mezarlığa gömen kişi, aslında King'in kendisidir. Dolayısıyla gerçek bir olayın üzerine kurgulanmış olsa da filmin alt notalarında, Stephen King'in ölüm ve ölümden sonra yaşam üzerine fikirlerine dair ipuçlarını yakalayabiliriz.

Bu arada, hatırlatmak isteriz ki Hayvan Mezarlığı’nın mottosu “Bazen ölmek daha iyidir.”

7. Güçlü Oyuncu Kadrosu

Güçlü Oyuncu Kadrosu

Hayvan Mezarlığı’nda Dr. Louis Creed'e Ölüm Yarışı, Halk Düşmanları, Terminator: Genisys ve Muhteşem Gatsby yapımlarından tanıdığımız Jason Clarke hayat veriyor. Oyuncu kadrosunda John LithgowAmy Seimetz ve Hugo Lavoie gibi önemli isimlerin de yer aldığı filmin, kadro açısından da oldukça tatmin edici olduğu gözden kaçmayacak bir gerçek…

Deneyimli oyuncu kadrosu sayesinde bu ürkütücü hikayede kendimizi her bir karakterin yerine daha kolay koyabileceğiz ve gerilimin dozu bu yolla da artacak gibi görünüyor.

8. Bir Neslin Anılarını Canlandıracak!

Bir Neslin Anılarını Canlandıracak!

Hayvan Mezarlığı’nın 1989 yılı Mary Lambert yapımını gençliğinde izlemiş olan bir nesli geçmişine taşıyacak olan 2019 uyarlaması, filmi sinema perdesinde ya da yayınlandıktan yıllar sonra izleyenler için yepyeni bir deneyim vaat ediyor.