Animasyon Dizi Tutkunlarına Özel Netflix Animasyon Dizileri

Orijinal yapımlarıyla ve yeni dizileriyle oldukça ön planda olan, dünyanın en popüler dizi ve film izleme platformu olan Netflix, animasyon tutkunları için de yepyeni projeleri ekranlara taşıyor. Yetişkin animasyonlarından, ailecek izlenebilecek animasyonlara; 90'lı yılları havasını soluyabileceğiniz animasyonlardan, cyberpunk evrenlere; Japon yapımı animelerden, animasyon antolojilerine kadar pek çok türde Netflix yapımı çizgi diziyi Netflix animasyon dizileri listemizde sizler için derledik. 

1. BoJack Horseman (2014)

90’lı yıllarda oynadığı Horsin’ Around adlı dizi ile ün kazanmış, ancak şöhreti uzun ve kalıcı olamamış olan BoJack Horseman (Will Arnett), durumundan ötürü ağır bir depresyon yaşamaktadır. Hayalet yazarı Diane Nguyen (Alison Brie) ile birlikte yazacağı otobiyografisi sayesinde sektöre büyük bir geri dönüş yapmayı planlayan BoJack, en derinde sakladığı anılarıyla yüzleşmek zorundadır.

Netflix’in en sevilen animasyon dizileri arasında yer alan BoJack Horseman, 6. sezonuyla bu yıl ekranlara geri dönecek!

2. F is for Family (2015)

Komedyen Bill Burr’ün yazarlığını yaptığı ve seslendirme kadrosunda yer aldığı animasyon dizisi F Is for Family, sevilen Netflix animasyon dizileri arasında yer almakta.

1970'lerde yaşayan tipik bir Amerikan ailesini konu alan Netflix yapımı animasyon dizisi; ailesini geçindirmek için sevmediği bir işte çalışmakta olan evin babası Frank (Bill Burr), toplumun istediği gibi bir anne ve eş olabilmek için saçlarını süpürge eden Anne Sue (Laura Dern) ve kişilikleri ile toplum beklentileri arasında kapana kısılıp kalan üç çocuktan oluşan Murphy ailesinin etrafından gelişmekte. 

3. Castlevania (2017)

Drakula olarak tanınan Vlad Tepes (Graham McTavish), eşinin büyücülükle suçlanıp yakılmasının intikamını almak adına Wallachia halkına karşı savaş ilan eder. Cehennemden gelen korkunç, şeytani yaratıklar ordusunu serbest bırakan Drakula'ya karşı olan canavar avcısı Trevor Belmont (Richard Armitage) ise hala şehirdedir ve vampirlerin efendisinin savaş davetine karşılık verecektir.

En iyi Netflix animasyonları arasında sağlam bir yeri olan ve pek çok ülkede internet ortamında yayınlanan diziler arasında ilk yirmiye girebilen Netflix anime serisi Castlevania, 3. sezonuyla tekrardan izleyicilerle buluşacak. 

4. Big Mouth (2017)

Nick Birch (Nick Kroll) ve Andrew Glouberman’ın (John Mulaney) da aralarında bulunduğu bir grup 7. sınıf öğrencisi, ergenliğin ve kendi cinsel kimliklerini yeni yeni tanımaya başladıkları bu dönemin getirmiş olduğu problemler ile uğraşmaktadır. Kendilerini tanımak için çıkmış oldukları bu yolculukta gençlere Hormon Canavarları eşlik etmektedir.

Netflix animasyon komedi dizisi Big Mouth, eğlenceli ve akıcı senaryosuyla izleyicilerin beğenisini kazanmayı başardı. Big Mouth 3. sezonuyla 2019 yılında tekrardan sevenleriyle buluşmaya hazırlanıyor! 

5. Disenchantment (2018)

The Simpsons ve Futurama'nın yaratıcısı Matt Groening'in mizah anlayışını, bir Orta Çağ masalıyla birleştirdiği Netflix animasyonu Disenchantment; masalların kanıksanmış normları dışına çıkan, asi ve alkolik prenses Bean, kendisine hediye edilen kişisel iblisi Luci ve ülkesini terk edip dış dünyayla yüzleşmeye hazır elf Elfo ile birlikte, krallığı birbirine katarak yaşadıkları maceraları konu alıyor.

Komedi ve maceranın hakim olduğu Netflix dizisi Disenchantment, 2019'da yeni bölümleriyle geri dönecek!

6. B: In the Beginning (2018)

Yakın gelecekte bilimde gelişmiş bir toplumda geçen bu animasyon dizide, ardında yalnızca "B" harfi bırakan bir seri katilin garip cinayetler işlemeye başlamasıyla Kraliyet Polis Teşkilatı'na eski saha polislerinden Kazama Flick (Hiroaki Hirata) dahil edilir.

Akıl oyunlarıyla bezeli, kedi-fare oyunu misali polisiye konsepti ile Japon mitlerinden tanıdığımız tanrıların dahil olduğu fantezi konseptini bir araya getiren B: In the Beginning, Netflix animasyon dizileri arasında hiç şüphesiz en gizemli olanı. 

7. Final Space (2018)

Evrenin koruyucusu olmamasına rağmen hoşlandığı kızı etkilemek için pilot üniforması giyen Gary, yalanını sürdürmek için koruyucuların çağrıldığı acil bir göreve katılır. Görev sırasında yaptığı bir hatayla 5 yıl boyunca bir uzay gemisine hapsedilen Gary, günün birinde gezegen imha etme yeteneği olan bir uzaylı olan Mooncake ile tanışır. İkili, birlikte evreni kurtaracakları yıldızlararası maceralara atılırlar.

Seslendirme kadrosunda Tom Kenny, Tika Sumpter ve David Tennant gibi isimerin yer aldığı Netflix animasyon dizisi Final Space'in en ilginç özelliği ise; dizinin yaratıcısı olan Olan Rogers'ın ana karakterleri (Gary ve Mooncake) bizzat seslendiriyor oluşu. 

8. The Dragon Prince (2018)

İnsanlarla elflerin birlikte yaşadığı bir dünyada, insanların kara büyü kullanmasıyla iki ırk bir arada yaşayamaz hale gelmiştir. Elflerin, ejderhaların yardımıyla insanları kendi yaşadıkları kıtadan sürmesiyle, insanlar da sınırı koruyan ejderhayı öldürmüş ve ejderhanın yumurtalarını yok etmiştir. Zaten bir arada yaşayamayan iki ırkın arasındaki düşmanlık iyice artmışken; iki insan prens, kendilerini öldürmek için gönderilen elf suikastçı ile beklenmedik bir bağ kurmayı başarır. Kurulan bu birlikteliğin ardından, ekibin savaşın yaşandığı ülkelerine barışı getirebilmek için bir yolculuğa çıkmalarını konu alan The Dragon Prince, Netflix animasyonları arasında en popüler olanlardan biri. 

9. Ultraman (2019)

Dünya dışı tehditlerle mücadele etmek için kurulmuş, Anti-Canavar Savunma Timi olan Science Patrol kahramanı Ultraman'i konu alan 1966 Japon yapımı animenin yeni Netflix uyarlaması olacak olan Ultraman live-action dizisinde, Ultraman'in oğlu dünyayı yeni bir uzaylı tehdidinden korumak için öne çıkıyor.

Daha önceden 34 dizi, 6 animasyon video, 30 film ve 50 bilgisayar oyununda hayat bulan Ultra 6 evrenine yeni bir bakış açısıyla yaklaşan Netflix anime dizisi, Nisan ayında ekranlardaki yerini aldı. 

10. Love, Death & Robots (2019)

Se7en, Fight Club ve Gone Girl gibi filmlerden tanıdığımız David Fincher'ın yapımcı, Deadpool’un yönetmen koltuğunda oturan Tim Miller'ın ise yaratıcı pozisyonunda olduğu yeni Netflix animasyon antolojisi Love, Death & Robots; süreleri 5 ile 15 dakika arasında değişen ve 18 bölümden oluşan bir yetişkin animasyon dizisi.

Transhümanizm, siber punk, yapay zeka ve anti-militarizm gibi pek çok konuyu bünyesinde bulunduran antoloji formatındaki animasyon dizi; bilim kurgu, korku ve komedi ögelerini bir araya getiriyor. Her bir bölümünü dünyanın dört bir yanındaki farklı animasyon ekiplerinin ürettiği yeni Netflix animasyonu Love, Death & Robots'u kesinlikle kaçırmamalısınız.