Biyografi Konulu En İyi Diziler

Şu sıralar dizi dünyasını yakından takip edenlerin dikkatinden kaçmayacağı üzere biyografi türünde senaryolar dizi dünyasında popülerlik kazanmış durumda. Netflix gibi platformalarda artık gerçeklerden esinlenen hikayeler içeren birçok diziye rastlamak mümkün, peki en kaliteli biyografi diziler hangiler? Bu listede gerçekten vaktinizi ayırmaya değecek kalitede biyografi konulu dizilere göz atabilirsiniz.

1. Narcos (2015)

Pablo Escobar’ın suç hayatının en çalkantılı yıllarının anlatıldığı dizide Wagner Moura, başrolde gösterdiği performans ile büyük beğeni toplamıştı. Narcos, belki de Escboar ve diğer suç patronlarının hayatlarını anlatan yapımların popülerleşmesinde en önemli rolü oynamıştı. Escobar’ın oğlu Sebastian Marroquin ise babasının dizide anlatılandan çok daha zalim birisi olduğunu açıklayıp diziyi ‘’3000’den fazla kişinin ölümüne sebep olan bir insanın hayatını efsaneleştirmekle’’ suçlamıştı.Bu açıklamalardaki doğruluk payına rağmen dizinin popülerliği giderek arttı ve 2010’ların en çok izlenen mafya dizilerinden bir tanesi haline geldi.      

2. Trust (2018)

Bu dizi yayınlanmadan önce John Paul Getty’nin adını büyük ihtimalle çok fazla kişi duymamıştır ancak Trust dizisine konu olan hikaye gerçekten dizilere konu olması gereken cinsten. Dizi, A.B.D.’nin en zengin ailelerinden bir tanesi olan Getty ailesinin en genç üyesi ve mirasçısı John Paul Getty III’nin 1973 yılında Roma’da kaçırılması ile başlıyor. Torununun sorumsuz davranışlarından bıkmış olan huysuz dedesi, torununu kurtarmak için fidye bedelini ödemeye yaklaşmıyor ve 2018 yılının en iyi dram/suç dizilerinden birisi ortaya çıkıyor.    

3. Vahşi Kırlar (2018)

Osho, özellikle 1980’li yıllarda kazandığı popülarite ile lideri olduğu Rajneesh hareketinin adını duyurmayı başarmıştı. Wild Wild Country, Rajneesh hareketi içindeki entrikaları ve hareketi yaymak için kullandıkları (bir çoğu yasadışı olan) stratejileri anlatıyor. Wild Wild Country, bir belgesel-biyografi yapımı olmasının yanı sıra tarikatlar ve spiritüel gruplar ile ilgili eleştirel yaklaşımı ile de dikkat çekiyor.

4. Borgia (2011)

2011 yılında Borgia ailesinin entrikalı hikayelerini anlatan iki tane dizi çekilmeye başlanmıştı. Başrolde Jeremy Irons’ı Rodrigo Borgia olarak izlediğimiz The Borgias belki de daha çok dikkat çekse de hikayenin tarihi gerçekçiliğine daha büyük önem veren Borgia, geçen yılların ardından izlenmeye daha değer bir yapım olarak akıllarda yer etti. Rönesans döneminde geçen kaliteli bir  biyografi dizisi izlemek istiyorsanız Borgia sizin için doğru bir yapım olabilir.

5. Manhunt: Unabomber (2017)

A.B.D.’de ‘’Unabomber’’ adıyla tanınan ve Ted Kaczynski’nin bombalama eylemlerine başlaması ve yakalanma hikayesini onu yakalayan ajanın gözünden aktaran Manhunt: Unabomber, hem bir terörüstin yakalanma hikayesini, hem de Amerikan İstihbaratında yenilikçi yöntemler uygulamak ve onları kabul ettirmek isteyen bir ajanı anlatıyor. 2020 yılında ise Manhunt, 1996 yılında gerçekleşen Atlanta Olimpiyat Oyunları bombalamasını konu alacak.  

6. Carlos (2010)

 

1975 yılında yaptığı saldırılar ile kendine kötü bir ün kazanan terörist ‘’Çakal’’ Carlos, çok fazla filme konu olmuştu. Ancak 2010 yapımı bu mini-dizi Carlos’un yaptıklarına net bir biçimde odaklanan yapımlardan bir tanesi. Asıl adı Ilich Ramirez Sanchez olan Carlos’un 1973 yılında Londra’da yaptığı saldırılar ile başlayan dizi 1994’te Carlos’un yakalanmasına kadar olan kısmı anlatıyor.  

7. The Tudors (2007)

Avrupa’yı ve Hıristiyan inanç sistemini köklü bir biçimde değiştiren 8. Henry’nin hükümdarlığının anlatıldığı bu dizide Kral Henry rolünde Jonathan Rhys Meyers’ı izlemiştik. Oyuncu kadrosunda bu sıralar çokça yapımda izlediğimiz Natalie Dormer ve Henry Cavill gibi isimleri barındıran The Tudors, ülkemizde de sonradan çok popülerleşen tarihi dönem dramlarının en önemlilerinden bir tanesiydi.

8. Medici: Masters of Florence (2016)

Rönesans İtalyasının en önemli ailelerinden bir tanesi olan Medici ailesinin hikayelerini anlatan bu dizide güç oyunları ve aile dramını aynı anda takip edebiliyoruz. Game of Thrones’da da birlikte oynama şansı yakalamış olan Sean Bean ve Richard Madden’ın yanı sıra usta oyuncu Dustin Hoffman da oyuncu kadrosunda yer alıyor. 15. Yüzyıl Floransa’sında geçen bu hikayede İtalya’nın en önemli burjuva ailelerinden bir tanesinin hikayesine ortak oluyoruz.  

9. American Crime Story (2016)

Her sezonunda farklı bir cinayeti odağına alan American Crime Story, gerçeğe yakın anlatımları ve biyografik hikayelere kattığı dramatik derinlik ile dikkat çekiyor. Gianni Versace ve OJ Simpson gibi ünlü isimlerin hikayelerini anlatan American Crime Story’nin 2 sezonu da Netflix üzerinden izlenebiliyor.

10. John Adams (2008)

Paul Giamatti denince akıllara gelen ilk şey büyük ihtimalle bu aktörün A.B.D.’nin kurucularından John Adams’ı oynadığı değildir. Ancak 2008 yapımı bu mini dizide tam da bu olmuştu ve Giamatti bu görevin üstesinden başarılı bir biçimde gelmişti. Bir süper güçün ilk 50 yılını anlatan bu dizi hem izleyici kitlesinin hem de eleştirmenlerin beğenisini kazanan ender yapımlardan bir tanesi.

11. I, Claudius (1976)

İngiliz yazar Robert Graves tarafından 1934’de yazılan I, Claudius, 1976’da BBC tarafından bir mini dizinin hikayesi olarak kullanılmıştı. Günümüz TV dünyasına da  damga vuran Tudors, Spartacus, Rome ya da Vikings gibi tarihi dramlarının belki de atası sayılabilecek bu yapımda alışılagelmişin dışında bir hayat hikayesine sahip olan Roma İmparatoru Claudius’un hikayesine ortak oluyoruz.