Bir Tarantino Klasiği Olan Pulp Fiction Hakkında Bilinmesi Gereken Detaylar

10. filminden sonra sinema kariyerine son vereceğini açıklayan ve 9. filmi Once Upon a Time in Hollywood vizyona girmek üzere olan yönetmen Quentin Tarantino’nun, Roger Avary ile birlikte senaryosunu yazdığı ve yönettiği, post-modern sinemanın kült filmlerinden Pulp Fiction'ı yakın markaja aldık!

1994 yapımı Tarantino filmi kadrosunda John TravoltaSamuel L. JacksonUma Thurman ve Bruce Willis gibi önemli isimleri barındırıyor ve birbirine aşık olan küçük çaplı iki soyguncunun hayatlarına heyecan katmak için atıldıkları kovalamacada başlarına gelenleri anlatıyordu.

1. Pulp Fiction’ın Sansasyonel Ödül Geçmişi

Pulp Fiction’ın Sansasyonel Ödül Geçmişi

1994 yapımı Pulp Fiction, 1995 yılında “En İyi Film” de dahil olmak üzere, tam 7 dalda Oscar'a aday gösterilmiş ve “En İyi Orijinal Senaryo” Oscar'ını almıştır. Aynı yıl 6 dalda Golden Globe adaylığı alıp yine senaryosu ile Tarantino’ya bir ödül kazandırmıştır. 9 dalda adaylık kazandığı BAFTA’dan ise 2 ödülle ayrılmıştır.

Ancak asıl olay 57. Cannes Film Festivali’nde yaşanmıştır. Quentin Tarantino o yılki favorilerden olan Krzysztof Kieślowski klasiği Trois couleurs: Rouge'u geride bırakıp Altın Palmiye'yi alınca yuhalanmış, hatta bir kadın tarafından edilen bir küfre bile maruz kalmıştır. Tarantino’nun tüm bu yaşananlara tepkisi ise kendisini yuhalayanlara orta parmağını kaldırmak olmuştur…

2. İnanılmaz Düşük Bütçeli Dev Bir Yapım...

İnanılmaz Düşük Bütçeli Dev Bir Yapım...

Pulp Fiction'ın bütçesi sadece 8.5 milyon dolardı. Günümüzde çekilen Hollywood filmlerinde 3 haneli bütçeler duymaya alışmış olduğumuzdan mıdır bilinmez, bugün kült sayılan Pulp Fiction'ın bütçesi filmin çekildiği 1990'lı yıllara göre bile oldukça düşük sayılıyor.

8.5 milyon doların 5 milyon doları oyunculara aktarılmış, kalan 3.5 milyon dolar ise filmin çekimleri için kullanılmıştı.

Tarantino’nun Pulp Fiction'daki başarısını kanıtlar bir başka bilgi ise şu: Film, vizyona girdiği ilk hafta sonunda 9.3 milyon dolar gelir elde etmişti.

3. Honey Bunny İsmi Nerden Geliyor?

Honey Bunny İsmi Nerden Geliyor?

Quentin Tarantino’nun bol ödüllü filmi Pulp Fiction'da Amanda Plummer’ın canlandırdığı Honey Bunny karakterinin adı, ünlü yönetmenin ölümüne neden olduğu gerçek bir tavşandan geliyor :(

Linda Chen, Pulp Fiction'ın senaryosunu temize çıkarken yorulup bir tatile çıkmak ister. Tarantino’dan da tavşanına bakmasını rica eder. Ancak Tarantino böyle bir sorumluluk almak istemez ve tavşan bir süre sonra ölür. Ünlü yönetmen de bu tavşancıktan esinlenerek karakterin adını Honey Bunny yani Tatlı Tavşancık koyar.

4. Bruce Willis Pulp Fiction’a Nasıl Dahil Oldu?

Bruce Willis Pulp Fiction’a Nasıl Dahil Oldu?

Pulp Fiction'ın Butch Coolidge karakterini Bruce Willis olarak izledik ama aslında bu bölüm genç bir boksör olarak yazılmıştı. Bu rol için en başından beri Matt Dillon düşünülmüştü ancak Matt oldukça kararsız davranmıştı. Bunun üzerine Butch rolü Willis’e teklif edildi. Willis de John Travolta’nın canladırdığı Vince rolünde gözü olsa bile, Coolidge rolünü kabul etti.

Bruce Willis kabul etmese belki de Sylvester Stallone’yi Butch olarak izlerdik…

5. Vincent Vega’nın Arabasının Makus Kaderi

Vincent Vega’nın Arabasının Makus Kaderi

Filmde John Travolta’nın canlandırdığı Vincent Vega karakterine, gerçekte ise Quentin Tarantino’ya ait olan 1964 model Chevelle Malibu araç film bittikten çok kısa bir süre sonra çalındı. 20 yıl sonra tesadüfen bulunan araba, plaka takibiyle gerçek sahibi Tarantino’ya ulaştırıldı.

6. O Klasik Poster Aslında Gerçek Poster Değil!

O Klasik Poster Aslında Gerçek Poster Değil!

Pulp Fiction'ın orijinal posterinde Uma Thurman, yani Mia Wallace karakteri Lucky Strike marka sigara paketinden bir sigara alıp yakarken görünüyordu. Ancak Lucky Strike kullanım hakları için izin vermedi ve afiş değiştirildi. Bu orijinal posterlerin fiyatları günümüzde 100 bin dolarla ifade ediliyor!

7. Quentin Tarantino’nun Kararsızlığı

Quentin Tarantino’nun Kararsızlığı

Tarantino filmde Jimmie karakterini mi yoksa Lance karakterini mi oynayacağına bir türlü karar verememişti. Karar vermesindeki önemli nokta ise; Mia’nın aşırı doz sahnesinde kamera arkasında olmak istemesi oldu. Sonuç olarak Tarantino, Jimmie olarak karşımızdaydı.

8. Mia Karakterinin Cast Karmaşası

Mia Karakterinin Cast Karmaşası

Mia rolü için Isabella Rossellini, Meg Ryan, Daryl Hannah gibi isimler seçmelere katılmış. Seçmeler sonucu Tarantino en çok Michelle Pfeiffer’ı beğenmiştir. Ancak neden bilinmez daha sonra Uma Thurman’ı Mia rolü için çok istemiştir. Uma Thurman ise başta rolü reddetmiş! Bunun üzerine Tarantino, Uma Thurman’a senaryoyu telefonda okuyarak, onu ikna etmeyi başarmıştır.

9. Mia ve Taksici Esmeralda Neden Çıplak Ayaklı?

Mia ve Taksici Esmeralda Neden Çıplak Ayaklı?

Çünkü Quentin Tarantino bir ayak fetişisti…

10. Biraz Küfür İçerikli...

Biraz Küfür İçerikli...

Pulp Fiction'da tam 265 defa “F.ck” yani “S….” Kelimesi kullanılıyor! Ancak Tarantino “Reservoir Dogs” ile bu rekoru aşarak sayıyı 269’a yükseltmiştir.