İzlemeye Ayırdığınız Zamana Değecek Belgesel Filmler

Olabildiğince evde zaman geçirdiğimiz bu günlerde şüphesiz en iyi vakit geçirme yöntenlerinden biri de internet ve dijital ortam. Sayısız içeriğe anında ulaşabilme özelliğinin kimi zaman kötü yönleri ortaya çıkabiliyor. Daha doğru ifade etmek gerekirse, hepmizin bir filmi ya da belgeseli izleyip, “İzlediğim şu kadar süre boşa gitti.” dediği olmuştur. Bu duruma düşmemek için sayısız kullanıcı odaklı algoritmanın çalıştığını, Netflix, beIN CONNECT gibi platformların kullanıcılar için sürekli yatırım yaptığını da hesaba katsak da, izlenen belgeselin ya da filmin yine de ayırdığımız zamana değmediği nadir anlar yaşayabiliriz.

Sizin için hazırladığımız bu listede Netflix belgesel seçenekleri arasından diğer içerik sağlayıcı platformlara ve bağımsız yapımcılara kadar geniş bir yelpazeye sahip “İzlemeye Ayırdığınız Zamana Değecek Belgesel Filmleri”ni derledik.

1. Free Solo

Free Solo, tırmanışçı Alex Honnold’un hiçbir emniyet aleti veya ip kullanmadan Amerika Birleşik Devletleri'nin Kaliforniya eyaletindeki Yosemite’da bulunan 2307 metre uzunluğundaki El Capitan’a tırmanışını anlatıyor. Belgesel tırmanışın kendisini anlatmanın yanında Alex’in bu kararı nasıl verdiği ve bu süreçte neler yaptığını da kapsıyor. Elizabeth Chai Vasarhelyi ve Jimmy Chin’i yönetmen, aynı zamanda tırmanışçı olarak görüyoruz.

2. Cosmos: A SpaceTime Odyssey

Carl Sagan, Ann Druyan ve Steven Soter tarafından yazılan Cosmos: A Personal Voyage kitabının devamı niteliğinde olan bir belgesel dizisidir. Carl Sagan’ın öğrencisi olan astrofizikçi Neil deGrasse Tyson tarafından sunulan 13 bölümlük uzay-zaman macerasını anlatan belgesel, bu büyük gizemi kozmostan ve evrenden örnekler vererek açıklar.

3. The Act Of Killing

Öldürme Eylemi, karaborsada sinema biletleri satan Anwar ve arkadaşlarının ufak ‘sinema çetesi’nin, daha sonra milyonlarca kişinin öldürülmesinden sorumlu paramiliter, aşırı sağcı bir örgüte dönüşmesini anlatıyor. Komünist olduğu varsayılan milyonlarca entelektüel ve Çinli azınlık 1965 yılında meydana gelen askeri darbe süresince grubun yaptığı katliamlar sonucunda yaşamlarını yitirir. Anwar, şimdilerde konforlu ve rahat bir yaşam sürmekte, örgütün kurucu rol modeli olmanın keyfini çıkarmaktadır. Film boyunca, Anwar ve arkadaşları yaptıkları katliamları bütün sıradanlığıyla anlatırken, diğer yandan da bu anları tüm tuhaflıklarıyla, çok sevdikleri eski Amerikan filmlerinden sahnelermiş gibi canlandırıyorlar

4. Zeitgeist: The Movie

İnsanların büyük şirketler, kurumlar ve hükümetler tarafından nasıl kontrol altına alındığını, manipule edildiğini anlatan Zeitgeist: The Movie isimli belgesel, 3 bölümden oluşuyor.
İlk bölüm “The Greatest Story Ever Told”da, eski Pagan inanışlarından günümüze kadar din olgusunu ve insanlar üzerindeki etkisi ele alınıyor. 2. Bölüm olan “All the World's a Stage”, bazı kanıtlar eşliğinde 11 Eylül saldırılarının Irak ve Afganistan’daki saldırıları meşrulaştırmak için Amerikan hükümeti tarafından yapıldığını iddia eden teoriler üzerine gidiyor. Son bölüm “Don't Mind the Men Behind the Curtain” ise belirli bankaların nasıl giderek zenginleştiğini ve dünya ekonomisinin önemli bir kısmını tekeline almasını anlatıyor.

5. Into the Abyss

Teksas eyaletinde işlenen bir cinayetin tanığı olan Michael Perry, samimi bir dostunun arabasını çalmak üzere girdiği evde arkadaşının annesini öldürür. Kısa sürede duyulan cinayet olayından aldığı ceza ise ölümdür…

Werner Herzog`un yetkililerden özel olarak izin alıp yaptığı bu belgeselde işlenen suç ve cinayet anlatılıyor.

6. Icarus

Icarus, Amerikalı bir bisikletçinin doping yapması ile başlayan ve Rusya anti-doping laboratuvarı başkanının da dahil olduğu olaylar silsilesini anlatıyor. Amatör yarışlardan başlayıp büyük skandallara yol açan olayları anlatan belgeselin yönetmen koltuğunda skandalı odağındaki bisikletçi Bryan Fogel’i görüyoruz.

 Bu belgeseli Netflix üzerinden izleyebilirsiniz.

7. Kedi

Bu belgesel filmde Ceyda Torun, İstanbul'un sokak kedilerine bambaşka açılardan bakarak bu sevimli yaratıkların hayatlarımızda ne kadar büyük ve vazgeçilmez bir yer kapladığını bizlere aktarırken, bir yandan da elimizden geldiğince şefkat ve ilgi gösterdiğimiz kedilerin bizim insani yönümüzü nasıl temsil ettiğini hatırlatıyor.

8. Kaplan Kral: Cinayet, Kargaşa ve Delilik

Kaplan Kral, büyük kedi yetiştiriciliğinin yeraltı dünyasındaki eksantrik karakterleri, aralarındaki rekabeti ve tartışmalı bir hayvanat bahçesinin patronu olan Joe Exotic'in kiralık katil tutması ile birlikte iyice kontrolden çıkan süreci işleyen gerçek suç belgeseli.

Bu belgeseli Netflix üzerinden izleyebilirsiniz.

9. Blackfish

Tilikum, “kötü huylu” bir katil balinadır. Eğitmeninin de arasında bulunduğu üç kişinin ölümünden sorumludur. Bu belgesel böyle zekâ kabiliyeti yüksek canlıları esaret altında tutunca ortaya çıkan yıkıcı sonuçları göz önüne seriyor.

 

10. Get Me Roger Stone

Politika stratejisti ve lobici Roger Stone’un hayatını anlatan belgesel. Uzun zamandır Donald Trump’ın danışmanlığını da yapan Roger Stone’un kariyerini şekillendiren olaylar serisi.

Bu belgeseli Netflix üzerinden izleyebilirsiniz.