“The Matrix Resurrections” İle İlgili Bilmeniz Gereken 10 Detay

Matrix üçlemesinin son filminden on sekiz yıl sonra, Lana Wachowski, ikonik aksiyon serisini beyaz perdeye dördüncü kez geri getiriyor. Film, ana karakterleri Neo ve Trinity'nin şu anda nasıl hayatta olduğunu açıklamak zorunda kalacağından, The Matrix Resurrections (resurrections: diriliş, yeniden ortaya çıkma) uygun bir isim. Hayranların heyecanla beklediği yapım bugün artık vizyonda.

Warner Bros. 19 Ağustos 2020'de projeyi doğrulasa da dördüncü bir Matrix filmi için dedikodular epey bir süredir var. Bu tarihten önce, John Wick serisinin yönetmeni Chad Stahelski, Lana Wachowski'nin yeni bir film için Matrix dünyasına döneceğini ağzından kaçırmıştı. Stahelski ayrıca, Keanu Reeves'in Matrix serisindeki dublörüydü.

The Matrix Resurrections filmini seyretme vakti gelmişken, elimizdeki detayları inceleyip, en dikkate değer olanları sizler için derledik.

 

1. Yeni Morpheus

Yeni Morpheus

Warner Bros., The Matrix Resurrections'ın resmi fragmanını yayınladıktan kısa bir süre sonra, Yahya Abdul-Mateen II’nin, yeni filmde Morpheus’u oynadığına dair uzun süredir devam eden söylentiyi doğruladı. Ancak bu Morpheus’un orijinal üçlemede Laurence Fishburne'ün canlandırdığı aynı ikonik karakter olduğu anlamına da gelmiyor. Bir röportajında Abdul-Mateen II, Morpheus adında bir karakteri oynamak ile aslında Fishburne'ün Morpheus’unu oynamak arasında bir fark olduğunu ima etti.

Abdul-Mateen II, The Matrix Online oyununda Morpheus’un aslında öldüğünü belirtti. Bu yüzden seyirciler filmi gördüklerinde başka bir Morpheus’u oynuyor oluşunun onlara mantıklı geleceğini söyledi.

 

2. Laurence Fishburne Filmde Olmamasını Sorun etmiyor

Laurence Fishburne Filmde Olmamasını Sorun etmiyor

Laurence Fishburne, ikonik aksiyon serisinin bir sonraki bölümüne katılmaya hiç davet edilmemiş olmasına rağmen, The Matrix Resurractions hakkında aldığı tüm sorularla barışık. Fishburne kısa süre önce bir röportajında filmle ilgili sorulardan bıkıp bıkmadığı sorulduğunda, "İnsanların bana bunu sorması mantıklı, bu yüzden sorun yok. Ben bir sonraki Matrix filminde değilim ve nedenini Lana Wachowski'ye sormanız gerekir çünkü buna verecek bir cevabım yok." cevabını verdi. Yeni Matrix filminde olmamasına rağmen Fishburne, yakında çıkacak olan John Wick: Chapter 4 için Reeves'le yeniden çalışacak. 

 

3. Lana Wachowski Yeniden Yönetmen Koltuğunda

Lana Wachowski Yeniden Yönetmen Koltuğunda

Lana Wachowski, son filmin yönetmenliğini ve ortak yazarlığını üstlendiği için “Matrix” serisi bir kez daha Wachowski kardeşlerin elinde. Lana ve Lily, orijinal üçlemenin kamera arkasında birlikte olsalar da başka işleri sebebiyle Lily, bu sefer kardeşine katılamadı. 

Fakat bu demek değil ki Lily Wachowski filme katkıda bulunmadı. Lana süreçle ilgili şunları söyledi “The Matrix Resurrections Warner Bros tarafından onaylandığında, Lilly ve benim 20 yıl önce keşfettiğimiz fikirlerin çoğu şimdi daha da mantıklı. Eski arkadaşlarımla da tekrar çalışma şansına sahip olduğum için minnettarım.”

Warner Bros. Picture Group başkanı Toby Emmerich, “Lana ile birlikte The Matrix'e yeniden girmek için daha heyecanlı olamazdık. Lana gerçek bir vizyoner - benzersiz ve özgün bir film yapımcısı - onun 'Matrix' evrenindeki bu yeni bölümü yazdığı, yönettiği ve hayata geçirdiği için çok heyecanlıyız." açıklamasında bulundu.

 

4. Keanu Reeves ve Carrie Anne-Moss, Neo ve Trinity Olarak Dönüyor

Keanu Reeves ve Carrie Anne-Moss, Neo ve Trinity Olarak Dönüyor

Dördüncü bir Matrix filmi dedikoduları çıktığında filmin Morpheus'un daha genç haline odaklanan bir yapım olacağı düşünülüyordu. Çünkü esas olarak kahramanlar Neo (Keanu Reeves) ve Trinity (Carrie-Anne Moss) muhtemelen “The Matrix Revolutions”ın sonunda ölmüştü. Fakat durumun böyle olmadığı ortaya çıktı. Warner Bros., Reeves ve Moss'un Neo ve Trinity olarak seriye geri döneceğini doğrulayarak filmi duyurdu.

Moss, verdiği bir röportajda dördüncü bir Matrix filmi için geri dönmesi hakkında “Bunun olacağını hiç düşünmemiştim” dedi ve ekledi “Hiç radarımda değildi. Bana inanılmaz bir derinlik, hayal edebileceğiniz tüm bütünlük ve sanatla getirildiğinde, 'Bu bir hediye' dedim. Çok heyecan vericiydi.”

Reeves ise şunları söyledi “Lana Wachowski güzel bir senaryo ve bende yankı uyandıran harika bir hikaye yazdı. Bunu yapmanın tek nedeni bu. Onunla tekrar çalışmak inanılmaz. Gerçekten çok özeldi ve bence hikayede söylenecek anlamlı şeyler var, bunlardan biraz beslenebiliriz.”

Reeves ve Moss’un yanında, Jada Pinkett-Smith, Daniel Bernhardt, ve Lambert Wilson da seriye geri dönen oyunculardan. 

 

5. Seriye Yeni Katılan Oyuncular

Seriye Yeni Katılan Oyuncular

Matrix serisinde yeni olan oyuncular arasında Yahya Abdul-Mateen II, Neil Patrick Harris, Jessica Henwick, Jonathan Groff, Max Riemelt, Eréndira Ibarra, Priyanka Chopra, Andrew Caldwell, Brian J. Smith, Ellen Hollman ve Christina Ricci. yer alıyor. Christina Ricci için The Matrix Resurrections, Hızlı Yarışçı filminden sonraki ikinci Wachowski projesi.

Emmy ödüllü Abdul-Mateen, seriye katılmakla ilgili şunları söyledi: "Lana ve ben seçmelerde çok fazla sohbet ettik çünkü o bir aile kuruyor." Ayrıca ekledi “Matrix'i Keanu Reeves ve Lana Wachowski dışında kimse anlamıyor. [Rolünüzde] anlam bulmayı öğreniyorsunuz ve sonra gidip test ediyorsunuz. Kimse bir şey söylemezse, o zaman doğru şeyi yaptığınıza güvenebilirsiniz.”

 

6. Keanu Reeves, Geçmişe Dönüş Yok Dedi

Keanu Reeves, Geçmişe Dönüş Yok Dedi

Keanu Reeves, yeni filmde Neo ve Trinity arasındaki aşk hikayenin bel kemiği olmaya devam edeceğini söyledi. Orijinal üçleme, Neo'nun tahmini ölümüyle ya da Reeves'in geçen yıl bir röportajda belirttiği gibi, Neo için işler biraz korkunç görünürken sona erdi. Ve Trinity de ölmüştü. Trinity ve Neo, bir tür şeytani tehdidi önlemek için yıllar sonra birbirlerine dönüş yollarını bulmaları, The Matrix Resurractions için doğal bir başlangıç noktası gibi görünüyor.

Reeves senaryoyu "bir aşk hikayesi olan ilham verici güzel bir senaryo" olarak tanımladı. Ayrıca oyuncu ekledi, “Bir tür uyanma çağrısının başka bir versiyonu ve harika bir aksiyonu var. Her şey ortaya çıkacak." The Matrix Resurractions’ın orijinal 1999 yapımı Matrix filminden önceki olayları gösterip gösteremeyeceği sorulduğunda, Reeves sadece şu yanıtı verdi: “Hayır, hayır. Geçmişe gitmek yok."

 

7. Programlardaki Çakışmalar Hugo Weaving’in Ajan Smith Olarak Dönüşünü Engelledi

Programlardaki Çakışmalar Hugo Weaving’in Ajan Smith Olarak Dönüşünü Engelledi

Matrix serisine dönmesi istenilen oyunculardan biri de, orijinal üçlemede Ajan Smith olarak rol alan Hugo Weaving'di. Lana Wachowski, Weaving'i seriye geri döndürmeye çalıştı, ancak bir sahne prodüksiyonu ve pandemi ile çakışmalar oyuncunun rolünü yeniden üstlenmesini imkansız hale getirdi.

Weaving bir röportajda, "Talihsiz ama aslında ['The Visit' oyunu için] bu teklifi aldım ve sonra Matrix'ten teklif geldi, bunun olacağını biliyordum ama zamanlamadan haberdar değildim" dedi. "İkisini de yapabileceğimi düşündüm ve tarihleri ayarlamaya çalıştım... Lana Wachowski ile temas halindeydim, ama sonunda o işin böyle gitmeyeceğine karar verdi." Yeni filmde Smith karakterine hayat verecek isimse Jonathan Groff oldu. Oyuncu, Smith’i iyi yansıtmak adına Weaving’in performansını oldukça çalıştığını da söyledi. 

 

8. Lana Wachowski’nin Yönetme Tarzı Her Zaman Önceden Planlanmış Değildi

Lana Wachowski’nin Yönetme Tarzı Her Zaman Önceden Planlanmış Değildi

Neil Patrick Harris'e göre, The Matrix Resurrections çekimleri, türünün örneklerinden farklıydı. Oyuncu, bir röportajında, Lana Wachowski'nin büyük bir stüdyo prodüksiyonu için alışılmadık bir film yapma yaklaşımı olduğunu belirtti. Harris açıklamasında şunları söyledi "Büyük bir projeymiş gibi hissetmedi çünkü Lana hep en iyi halindeydi. Doğal ışık kullandı. Bazen bir saat oturup bulutların dağılmasını bekler ve ardından hızlıca film çekerdik.”

Harris'in tarif ettiği şey, daha çok 1917 veya Diriliş gibi bir yapıma daha çok ve bir stüdyo serisine daha az benziyor. Oyuncu ayrıca ekledi, "Sayfaları 30 dakika içinde çekersiniz ve sonra biter. Dev bir filmin %100 plana göre ilerleyen, animatik bir iş olacağını ve her şeyin sıkıca kontrol edeceğini düşünürdüm. Sanırım Lana bunu daha önce üç kez yaşadı ve şimdi her şeyi kendi bildiği şekilde yapmak istiyor. Çok samimi hissettirdiği için devasa bir şey yaptığınızı sık sık unutuyorsunuz.”

 

9. Lana Wachowski Aksiyon Sahneleri İçin Ayrı Bir Ekip Kullanmadı

Lana Wachowski Aksiyon Sahneleri İçin Ayrı Bir Ekip Kullanmadı

Geçen Nisan ayında The Matrix Resurrection yapımdayken, dublör koordinatörü Chad Stahelski, Lana Wachowski'nin tüm aksiyon sahnelerini kendisi yöneterek tipik Hollywood yapımlarından ayrıştığını söyledi.

Stahelski, bir röportajında “[Lana]’yı bu kadar harika yapan şey, aksiyon sahnelerini kendisi yönetmesi” dedi. "Sırf içerdiği lojistik nedeniyle ['Matrix' filmlerinin] bazılarında ikinci birim yönetmenlerimiz oldu. Ancak geç saatlerde ve özellikle de tüm aksiyon sahnelerini kendisi yönetiyor.” Çok keyifli bir film ortaya çıktığını söyleyen Stahelski, orijinal serinin hayranlarının bu filme de bayılacağını belirtti.

 

10. Çekim Lokasyonları

Çekim Lokasyonları

The Matrix Resurrections, 4 Şubat 2020'de San Francisco'da başladı ve yıl içinde Almanya'nın Berlin kentinde devam etti. Pandemi nedeniyle 16 Mart 2020'de çekimler durduruldu, ancak Berlin'de Ağustos ayının ortasında çekimlere yeniden başlandı. Film Almanya'daki Babelsberg Stüdyosunda çekildi. Filmin sonbaharda tamamlanan yapımının ardından, çekimlerin bitişinin kutlandığı bir partinin Covid güvenlik yasalarını çiğnediğine dair raporlar ortaya çıktı. The Guardian ve Alman haber kaynağı Bild'e göre, 11 Kasım akşamı efsanevi Babelsberg film stüdyolarında düzenlenen Matrix partisine yaklaşık 200 kişi katıldı. Stüdyo, toplantının bir parti için değil, filmde bir sahne çekmek için olduğunu savunuyor.