Türkiye'nin sinema sitesi Sinemalar.com

Lana Wachowski

Jupiter Yükseliyor Filmin Türkçe Altyazılı Fragman 32
Lana Wachowski profil resmi Facebook'ta Paylaş
Ekle
8.7/ 10
139 oy
162 kullanıcının favorisi

Lana Wachowski

ABD

21 Haziran 1965

Larry Wachowski 

Lana Wachowski Biyografisi

Laurence Wachowski, bilinen adıyla Larry Wachowski, cinsiyet değiştirme ameliyatından sonraki adıyla Lana Wachowski, Amerikalı yönetmen. Kardeşi Lilly (Andy) Wachowski ile gerçekleştirdikleri The Matrix serisi ve V for Vendetta gibi filmlerle tanınmaktadır.

1965 yılında Chicago'da doğdu. Hemşirelik yapan Lynne Wachowski ve iş adamı Ron Wachowski'nin çocuğudur. Lana'nın yanında Julie ve Laura adlı iki kız kardeşi daha vardır. Kellogg Elementary School ve 1985'te Whitney Young High School'u bitirdi. Boston'daki Emerson College'a kaydolsa da sonrasında okulu bıraktı. Chicago'da kardeşiyle birlikte bir ev boyama ve inşaat şirketi işletirlerken, bir yandan da çizgi romanlar yazdılar. 1994'te Assassins adlı Richard Donner filminin senaryosunu yazdılar, ancak yazdıkları senaryo Brian Helgeland tarafından büyük ölçüde tekrar yazıldı. Bu olay, onları senaristlikle birlikte yönetmenliği de düşünmeye itti. 1996'da kardeşiyle yazıp yönettiği Tuhaf İlişkiler (Bound), ilk yönetmenlik deneyimleri olarak beğeni kazandı. Asıl ünlerine ise 1999'da ilk filmini çektikleri Matrix Üçlemesi'yle kavuştular. Keanu Reeves, Laurence Fishburne ve Carrie-Anne Moss gibi isimlerin yıldızlaştığı The Matrix, Matrix Reloaded ve Matrix Revolutions filmlerinde senarist ve yönetmenliği üstlenen ikili, genç yaşta sinema tarihinin en iyi bilimkurgu serilerinden birine imza attılar.

2005'te bir başka sevilen filmin, V for Vendetta'nın senaryosunu yazdılar. 2008 yılında çıkan Speed Racer filminde yine kardeşiyle birlikte yönetmen koltuğuna oturdu. 2012'de kardeşi ve Tom Tykwer ile Bulut Atlası, 2015'te de kardeşiyle Jupiter Yükseliyor filmlerini yazıp yönetti. Yine kardeşiyle Sense8 dizisinin yaratıcılarından biri oldu ve devam eden sezonlarda da yönetmen ve yapımcı olarak diziyi devam ettirdi.

2003 yılından itibaren cinsiyet değiştirme sürecine girdiği dedikoduları yayılmaya başlayan Larry Wachowski, 2008 yılında bu süreci tamamlayarak kadın oldu ve çok sevdiği aktris Lana Turner'ın anısına Lana Wachowski adını kullanmaya başladı. 2016 yılında kardeşi Andy de aynı süreçten geçerek kadın oldu ve Lilly Wachowski adını kullanmaya başladı. Thea Bloom ile 1993'ten 2002'ye kadar evli kalan Lana Wachowski, 2009'da Karin Winslow'la evlendi.

Devamı
Gizle

Popüler Yorumlar

ChristopherJohnsonMcCandless (Figuran) | 16 Mart 2012, 09:56

Saygı duyulması gereken bir beyin.

0
4

Tüm yorumlar (21)

Avatar
oguzhank8 (Artist) | 17 Ocak 2016, 22:20

Bu beyinin hayal gücü kesinlikle 2. sınıf araba filmi değil. Matrix ve Vendetta ile tanındığında 2.liği kabul edecek kadar ev taksidinemi girdin.

Cevap Yaz
0
0
TarantiNolan (Figuran) | 11 Eylül 2015, 21:07

Matrix ve V for Vendetta der susarım.

Cevap Yaz
1
0
runata (Amatör) | 9 Haziran 2015, 06:14

arkadaş bir nolan kardeşlere bak çektikleri ilk filmden bu yana efsane filmler çekmeye devam ediyorlar,bomba üstüne bomba..ama birde wachowski kardeşler matrix gibi bana göre gelmiş geçmiş en mükemmel filmi çekiyorsunuz ondan sonra yine onların emeğiyle v for gibi çok güzel bir yapıt ama sonrası yok bir türlü matrix gibi bizi koltuğa yapıştıracak bir film çekemediler .müthiş birer yetenekler ama neden matrixden sonrası gelmedi en son jupiter yükseliyor filmi onlar ayarında berbat br filmi yakışmadı onlara...artık kaza bela olmadan yaşayında matrix gibi bir efsane daha yaratın gözünü seveyim

Cevap Yaz
0
3
ozgurcmr (Figuran) | 7 Şubat 2015, 11:22

en sevdiğim bütün o filmlerin (matrix, v for vendetta, bult atlas) yönetmen koltuğana oturduğu için teşeşekürler

Cevap Yaz
0
1
FilmYorumlayıcı (Amatör) | 2 Ocak 2015, 19:41

herkesin sevdiği en meşhur filmlerden biri olan matrix herkesin abarttığı kadar güzel değil bundan daha iyi herkesin unuttuğu filmler var! abartmayın

Cevap Yaz
9
1
Görüşleriniz