Tüm Zamanların En İyi 10 Erotik Gerilim Filmi

Geçtiğimiz hafta Adrian Lyne'ın son filmi "Derin Sular"ın Amazon Prime Video'ya gelmesiyle, yönetmenin de işleriyle ünlü olduğu erotik-gerilim türünü bir hatırlamış olduk. Özellikle 1980'ler ve 1990'larda Hollywood'da pek çok örneğini gördüğümüz bu türün unutulmazlarını sizler için derledik.

Seçtiğimiz en iyi 10 erotik-gerilim filmini bulabileceğiniz bu listede "Temel İçgüdü"den "Vücut Ateşi"ne iz bırakımş filmler var.

Keyifli okumalar!

 

1. Gözü Tamamen Kapalı

Yönetmen: Stanley Kubrick 

Oyuncular: Tom Cruise, Nicole Kidman, Sydney Pollack

Stanley Kubrick'in tartışmalar yaratan filmi, Tom Cruise ve Nicole Kidman gibi oyuncuların kariyerleri için de önemli bir adım olmuştu.

Evli bir çiftin psiko-seksüel meceralarını; kabuslarla dolu bir hayal alemini ve filmin sonunda aralanacak yüksek gerilimli bir esrar perdesini. Doktor William Harford (Tom Cruise), eşinin o güne dek gizlediği cinsel arzularını öğrenince, hayatında şüphe, korku ve cinsel keşiflerle dolu yeni bir sayfa açılır...Kubrick, oyuncuların her hareketini takip ettiği usta çekimler, kullandığı zengin renkler ve çarpıcı görüntülerle, herkesin gözünü sonuna dek açıyor.

2. Temel İçgüdü

Yönetmen: Paul Verhoeven

Oyuncular: Sharon StoneMichael DouglasStephen Tobolowsky

Eski rock starı ve San Fransisco gece kulübü sahibi Johnny Boz yatağında öldürülmüş olarak bulunur. Dedektif Nick Curran, cinayeti araştırmakla görevlendirilir. Alkol ve uyuşturucu bağımlılığı konusunda sabıkası vardır. Catherine Tramell ise meşhur bir yazardır ve cinayet şekli kendi kitaplarından birinde anlattığı bir hikayeyle birebir aynıdır. Polis 2 olasılık üzerinde yoğunlaşır. Katil ya yazarın kendisidir ya da onun romanlarını yakından takip eden bir okuyucusu. Nick'in eski sevgilisi olan Beth, şüpheleri Catherine üzerine yoğunlaştırmaya çalışırken, bir anda şüphe oklarını kendi üzerinde bulur. Catherine sandığından çok daha zeki bir kadındır.

3. Son Tahrik

Yönetmen: John Dahl

Oyuncular: Linda Fiorentino, Peter Berg

Bridget ve Clay Gregory çifti aşırdıkları uyuşturucu hapları satarak yüzbin dolar nakit parayı cebe indirmişlerdir, ancak bu yasadışı alışveriş karı kocanın hayatını mutlu bir yönde değil yaptıkları bir münakaşa sonrasında Bridget'in paralarla birlikte evden kaçmasıyla berbat bir şekilde sonuçlanır.Kocasından ayrılmayı ve kendisine yeni hayat kurmayı planlayan Bridget çekici güzelliği olan fakat soğuk bir kadındır...

4. Öldüren Cazibe

Yönetmen: Adrian Lyne

Oyuncular: Michael Douglas, Glenn Close, Lois Smith

Mutlu bir evliliği olan avukat Dan Callagher, bir hafta sonu kaçamağı yaşamaya kalkınca hayatının altüst olmasına engel olamayacaktır...

Dan Gallagher (Micheal Douglas), evli, başarılı ve mutlu bir avukattır. Karısının evde olmadığı bir gün, partiye giden Dan, burada cazibeli Alex Forrest (Glenn Close) ile tanışır. Alex'in çekimine karçı koyamayan Dan onunla birlikte olur. Küçük bir kaçamak yaptığını düşünse de Alex’ten kurtulmak sandığı kadar kolay olmayacaktır.

5. Ahlaksız Teklif

Yönetmen: Adrian Lyne

Oyuncular: Demi Moore, Robert Redford, Woody Harrelson

David ve Diana okulda tanışıp evlenmişlerdir. Mutlu bir evlilikleri olan çift bir ev inşaatı için borçlanırlar. Las Vegas'ta onlarla tanışan John Gage milyarder bir iş adamıdır. O gece Diana'yı beğenir ve bir gece geçirmek için ona 1 milyon dolar teklif eder...

6. Tutku Suçları

Yönetmen: Richard Roy

Oyuncular: Dina MeyerJonathan HigginsJohn Robinson

Jerry, büyük bir şirkette çalışmakta olan evli bir adamdır. Fakat evli olmasına rağmen yasak bir ilişki yaşamaktadır. Günün birinde gizli aşk yaşadığı kadınla iş birliği yapmaya karar verir. İkili sahte taciz suçlamasında bulunacaklar ve karşılığında ciddi bir tazminat bedeli alacaklardır. Fakat bu şüpheli durum başarılı bir dedektifin dikkatini çeker ve yaptığı araştırmalar onu bu olayın uydurma olduğu gerçeğine götürür.

7. Sahte Vücutlar

Yönetmen: Brian De Palma

Oyuncular: Crag Wasson, Melanie Griffith, Dennis Franz

Gördüğünüz her şeye inanamazsınız... Güzel bir genç kadın, Hollywood'daki muhteşem evinin penceresinde baştan çıkarıcı bir striptiz gösterisi yapar. Yükselmeye çalışan genç bir aktör, onu dışarıdan izler. Aniden, kadının vahşi bir cinayete kurban gitmesine tanık olur... Bu cinayetten sorumlu olan psikopat katili ararken, araştırmaları onu porno filmlerin sapkın dünyasına götürür...

8. Tuhaf İlişkiler

Yönetmen: Lilly Wachowski, Lana Wachowski

Oyuncular: Jennifer TillyGina GershonChristopher Meloni

Chicago'da bir apartman dairesindeki masanın üzerinde, içi 2 milyon dolarla dolu bir çanta vardır... Ceasar (Joe Pantoliano) çete için yasadışı elde edilmiş bu parayı aklamayı başarır. Violet (Jennifer Tilly) onun çekici metresidir. Corky (Gina Gershon) ise eski bir dolandırıcıdır. Ceaser gibi kalitesiz bir adamla bu kadar parayı biraraya getiren nedir: Tabii ki vücutları için ölünebilecek kadınlar. Corky ve Violet çok yakında, birine hayatı pahasına güvenmenin anlamını, Ceaser de kadınlar hakkında bir kaç şey öğrenecektir. Sonunda hepsi bir tek soruda birleşecektir... Kime Güvenebilirsin?

9. Vücut Ateşi

Yönetmen: Lawrence Kasdan

Oyuncular: Kathleen Turner, William Hurt, Mickey Rouke

Film, şehrin en zengin adamının karısına âşık olan avukatın başına gelenlere odaklanıyor.

Florida'da kavurucu bir sıcak dalgasının ortasında bir kadın, küçük bir kasaba avukatı olan sevgilisini zengin kocasını öldürmeye ikna eder.

10. Benedetta

Yönetmen: Paul Verhoeven

Oyuncular: Virginie EfiraCharlotte RamplingLambert Wilson

Judith C. Brown’un “Immodest Acts: The Life of a Lesbian Nun in Renaissance Italy” adlı romanından uyarlanan film, 17. yüzyılın İtalya’sında geçiyor. Rahibe Benedetta Carlini, oldukça dindar ve önsezili biri olarak takdir görmüş bir kadındır. Ancak Benedetta, o dönemde ölüm cezasına çarptırılabileceği cinsel arzularına söz geçiremez ve kendisi gibi bir rahibeyle aşk yaşamaya başlar. Bu ortaya çıktığında eşcinsellik ve cadılık gibi suçlamalara maruz kalan Benedetta, 35 yıl hapis cezasına çarptırılır.