2022 ve Sonrasında İzleyeceğimiz Tüm Marvel Film ve Dizileri!

Marvel Sinematik Evren'de 5. ve 6. faz projeleri belli oldu!

Geçtiğimiz hafta gerçekleştirilen San Diego Comic Con'da Marvel Stüdyoları pek çok yeni proje duyurdu, vizyon tarihi açıkladı ve fragman paylaştı. "Black Panther: Yaşasın Wakanda"ile 4. faz biterken “Ant-Man and the Wasp: Quantumania” ile 5. faz başlamış olacak. Ayrıca "Avengers: Endgame"e kadar olan filmler "Sonsuzluk Destanı" (The Infinity Saga) olarak geçerken artık "Çoklu Evren Destanı"nı izliyoruz (The Multiverse Saga).

Marvel hayranları için oldukça heyecanlı ve verimli geçen Comic Con'dan sonra biz de stüdyonun duyurduğu projeleri bir listede derledik.

Keyifli okumalar!

 

1. I Am Groot

10 Ağustos 2022 - Disney Plus

Groot fidesinin yanı sıra birkaç yeni ve sıra dışı karakterin yer aldığı bir dizi kısa film serisi. Yapımda, Vin Diesel yeniden Groot'u seslendirecek. 

2. She-Hulk: Attorney at Law

17 Ağustos 2022 - Disney Plus

Tatiana Maslany, bu yasal komedide, alanı süper kahramanlarla ilgili davalar olan avukat Jennifer Walters olarak karşımıza çıkıyor. Çizgi romanlarda Walters, Bruce Banner ile kuzen ve Banner'dan alınan kan nakli ona Hulk yeteneklerini veriyor. Böyle olunca Mark Ruffalo'nun da Banner olarak geri dönmesi şaşırtıcı değil. Dizide ayrıca Tim Roth'u Abomination olarak tekrar görüyoruz.

3. Black Panther: Yaşasın Wakanda

11 Kasım 2022

Kevin Feige, Chadwick Boseman'ın ölümünden sonra Marvel'ın T'Challa rolünü yeniden şekillendirmeyeceği konusunda net. Daha az net olan şey, bunun bu seri için ne anlama geldiği. Hayranların beklentisi, T'Challa'nın kız kardeşi Shuri'nin (Letitia Wright) Wakanda'nın lideri olacağı ve Black Panther'in görevini üstleneceği yönünde – ancak filmin ilk fragmanı, annesi Ramonda'nın (Angela Bassett) Wakanda'yı yöneteceğini gösteriyor. Kimin Black Panther kostümünü giydiğiyse şimdilik muamma. 

4. The Guardians of the Galaxy Holiday Special

The Guardians of the Galaxy Holiday Special

2022 Sonu - Disney Plus

"Galaksinin Koruyucuları" serisinin yönetmeni James Gunn'ın yazıp yöneteceği bu özel bölüm "Galaksinin Koruyucuları 3" filminin çekimleri sırasında çekiliyor. Ayrıca "Galaksinin Koruyucuları 2" ve "Galaksinin Koruyucuları 3" arasındaki zamanda ne olduğunu anlatacak.

5. What If...?

2023 Başı - 2. Sezon - Disney Plus

Çoklu evrenlerden alternatif hikayeleri bizlere sunan "What If...?" 2. sezonu ile geri dönecek. 

6. Ant-Man ve Wasp: Quantumania

Ant-Man ve Wasp: Quantumania

17 Şubat 2023

Üçüncü "Ant-Man" filminde yönetmen Peyton Reed, Paul Rudd, Evangeline Lilly, Michael Douglas ve Michelle Pfeiffer geri dönüyor. Filmde, ilk kez "Loki" dizisinde karşılaştığımız Kang karakterini daha yakından tanıyacağız. Hayranların uzun zamandır evrene dahil olmasını beklediği Kang'e Jonathan Majors hayat veriyor.

7. Secret Invasion

Secret Invasion

2023 Başı - Disney Plus

Dizi, birçok sevilen süper kahramanın yerini almış, şekil değiştiren bir Skrull ekibi hakkındaki 2008 tarihli çizgi romana dayanıyor. Samuel L. Jackson, Cobie Smulders, Martin Freeman ve Don Cheadle rollerini tekrarlarken Emilia Clarke, Olivia Colman ve Kingsley Ben-Adir de kadrodaki yeni isimler.

8. Echo

Echo

2023 Yazı - Disney Plus

Alaqua Cox'un canlandırdığı Echo karakterini "Hawkeye" dizisinde Maya Lopez olarak görmüştük. Echo, dövüş sırasında rakiplerini mükemmel bir şekilde kopyalayabilen sağır bir Kızılderili süper kahraman. Yapım, bir Kızılderili karakteri hakkında ilk bağımsız süper kahraman dizisi olacak.

9. Galaksinin Koruyucuları 3

Galaksinin Koruyucuları 3

5 Mayıs 2023 

"Galaksinin Koruyucuları 2" filminin sonu Will Poulter tarafından canlandırılacak olan Adam Warlock'un yaratılmasına işaret etmişti. Artık Adam Warlock'un geleceği kesinleşti ve filmle ilgili en heyecan ve merak uyandıran nokta oldu. Ayrıca, Chris Pratt, Zoe Saldana, Dave Bautista, Karen Gillan, ve Pom Klementieff rollerini tekrarlamak üzere filmle geri dönüyor.

10. Loki

2023 Yazı - 2. Sezon - Disney Plus

En başta tek sezonluk bir mini-dizi olacak gibi duyurulan "Loki"nin ilk sezonunun hemen sonunda 2. sezonun da geleceği açıklandı. Dizinin sonunda, Sylvie, Loki'yi TVA arkadaşı Mobius'un (Owen Wilson) onu tanımadığı tamamen başka bir gerçekliğe soktuktan sonra, Kang'i öldürerek zaman çizelgesini çoklu evrene bölmüştü. Bu durumda yeni sezonun "Ant-Man and the Wasp: Quantumania" filminde yaşanacaklarla da yakında ilişkili olacak gibi.

11. The Marvels

The Marvels

28 Temmuz 2023

Nia DaCosta, Brie Larson'ın oynadığı 1,1 milyar dolarlık hasılat yapan “Captain Marvel”in devam filmini yönetecek. Ancak filmin yeni ismi, bunun sadece Carol Danvers hakkında bir hikaye olmayacağını vurgular nitelikte. "Ms. Marvel" dizisiyle birlikte Danvers'ın yanında Kamala Khan'ı da göreceğimizi artık biliyoruz.

12. Ironheart

Ironheart

2023 Sonbaharı - Disney Plus

Dominique Thorne, çizgi romanlarda Tony Stark'ın Demir Adam'ına benzer kendi süper giysisini geliştiren bir mühendislik dahisi olan Riri Williams'ı oynayacak. Williams ile diziden önce "Black Panther: Yaşasın Wakanda" filminde tanışacağız.

13. X-Men '97

X-Men '97

2023 Sonbaharı - Disney Plus

Animasyon dizi, 1992-1997 yıllarında yayınlanan orijinal yapımın devamı olacak. 

14. Blade

Blade

3 Kasım 2023

Mahershala Ali, Netflix için Marvel dizisi "Luke Cage"i çekerken, Marvel Stüdyoları'na yarı vampir süper kahraman serisi "Blade"in yeniden çevriminde rol almak istediğini söylemişti. Görünüşe göre Marvel bu teklifi değerlendirmiş ve 2023'te Ali'yi Blade olarak izleyebileceğiz.

15. Agatha: Coven of Chaos

Agatha: Coven of Chaos

2023 Kışı - Disney Plus

Kathryn Hahn, "WandaVision" dizisinde cadı Agatha Harkness performansıyla çok sevilmiş hatta Emmy adaylığı kazanmıştı. Hahn, şimdi de karakterin kendi dizisiyle dönecek. Açıklanana göre dizi, Agatha Harkness'ın "WandaVision"dan öncesini ve sonrasını anlatacak.

16. Daredevil: Born Again

Daredevil: Born Again

2024 İlkbaharı - Disney Plus

Daredevil” 2018'e kadar Netflix'te üç sezon yayınlandıktan sonra, Matt Murdock (Charlie Cox) tekrar gölgelere düştü. Murdock, “Örümcek-Adam: Eve Dönüş Yok” filminde Peter Parker'ın avukatı olarak, ve düşmanı Kingpin (Vincent D'Onofrio), “Hawkeye”deyine kötü adam olarak otaya çıkınca Daredevil resmi olarak MCU'nun parçası oldu. Şimdi de Disney bünyesinde yeni bir Daredevil dizisi için heyecan yükseldi. Diziyle ilgili çok şey bilmesek de 18 bölümden oluşacağı açıklandı.

17. Captain America: Brave New World

Captain America: Brave New World

3 Mayıs 2024 

“The Falcon and the Winter Soldier”ın yazarlarından Malcolm Spellman ve Dalan Musson, Sam Wilson'ın hikayesini devam ettiren filmi kaleme alıyor. 

18. Thunderbolts

Thunderbolts

26 Temmuz 2024

Marvel Stüdyoları'nın DC'nin "İntihar Timi"ne verdiği yanıtı olarak görülebilecek olan “Thunderbolts” anti-kahramanlardan ve kötülerden oluşan bir takıma odaklanacak. 

19. Fantastik Dörtlü

Fantastik Dörtlü

8 Kasım 2024

Disney, 20th Century Fox'u (şimdi 20th Century Studios olarak geçiyor) satın aldığında, Marvel hayranları bunun X-Men ve Fantastik Dörtlü'nün (daha önce MCU'nun dışında var olan iki klasik Marvel serisi) sonunda gruba katılacağı anlamına geldiğini hemen anladılar.

Başlangıçta projeyi MCU'nun "Örümcek-Adam"larının yönetmeni Jon Watts yönetecekti, ancak Nisan 2022'de Watts, süper kahraman sinemasının yorgunluğunu gerekçe göstererek projeden çekildi. Fakat filmin Örümcek-Adam ile bağlantısı kopmayacak gibi görünüyor çünkü filmde Örümcek-Adam'ın da yer alacağı söyleniyor.

20. Spider-Man: Freshman Year

Spider-Man: Freshman Year

2024 - Disney Plus

What If…?”nin pürüzsüz, modern görünümünün aksine, bu animasyon dizisi, Peter Parker'ın Örümcek-Adam olma yolculuğuna başlarken, çizgi roman kökenlerine geri dönecek.

Peter'ın hayatının bu versiyonunda, Runaways ekibinden Nico Minoru da dahil olmak üzere bir dizi yeni karakter yer alacak; Mary Jane veya Gwen Stacey olmayan yeni bir aşk; çizgi romanlarda yeni bir Hulk olan Amadeus Cho; bir Wakandan değişim öğrencisi; ve Harry Osborn, Harry'nin babası Norman.

Charlie Cox, Daredevil rolünü seslendirecek ve Doctor Strange de görünecek (ancak Benedict Cumberbatch'in bu rolü seslendirip seslendirmeyeceği belli değil). Paul F. Tompkins, Bentley Witman adlı yeni bir karakteri seslendirecek.

Ayrıca Unicorn, Chameleon, Scorpion, Speed ​​Demon, Tarantula, Rhino, Butane ve Doc Ock gibi bazı klasik Örümcek-Adam kötülerini de göreceğiz.

21. Avengers: The Kang Dynasty

Avengers: The Kang Dynasty

2 Mayıs 2025

“Yenilmezler: Sonsuzluk Savaşı”nın “Avengers: Endgame”e yol açması gibi, MCU'nun 6. fazı - ve Çoklu Evren Destanı - bu filmden başlayarak "Avengers: Secret Wars" ile sona erecek. 

22. Avengers: Secret Wars

Avengers: Secret Wars

7 Kasım 2025

2015 yılında Marvel Comics, ana Marvel evreni (Earth-616) ile Ultimate Marvel evreni (Earth-1610) arasındaki bir saldırının her ikisinin de yok olmasına neden olduğu “Secret Wars” (Gizli Savaşlar) adlı neredeyse bir yıl süren bir mini dizi yayınladı. Bu hikayede, daha sonra, Marvel karakterlerinin birçoğu Battleworld adlı kıyamet sonrası bir gezegende yaşarken buluyordu.

Fantastik Dörtlü ve düşmanları Victor von Doom da dahil olmak üzere çizgi roman hikayesindeki birkaç büyük karakter henüz MCU'da görünmediğinden, MCU'nun bu noktaya nasıl geleceği bir gizem olarak kalmaya devam ediyor.