Herkesin İzlemesi Gereken 10 Aykırı Gençlik Filmi

Hangi yaşta olursak olalım kafa boşaltmak, gençlik yıllarımızı hatırlamak veya bir Amerikan lisesinin sosyal hiyerarşisine dahil olmadığımıza şükretmek istediğimizde bir gençlik filmi açmak güzel bir fikirdir.

Bu film türünü düşündüğümüzde aklımıza pazartesi gününde eşofman giydikleri için dışlanan karakterler gelse de, beklenmedik bir sürprizle hikayeye farklı bir boyut eklenen pek çok film de bulunmakta. Gerek zorbalarla baş etmek için aşırı çözüm yollarına başvuran sevgililer olsun, gerek ergenliğe girince psişik güçler kazanan genç kızlar... İşte sizler için tam da böyle filmleri bir araya getirdik. Karşınızda herkesin izlemesi gereken 10 aykırı gençlik filmi!

1. Heathers

1989-103 dakika

Tür: Komedi, Suç

Yönetmen: Michael Lehmann

Senarist: Daniel Waters

Oyuncular: Winona RyderChristian SlaterShannen Doherty

Son derece zeki bir öğrenci olan Veronica Sawyer(Winona Ryder), popüler olma hayali ile okulun en popüler üç kızının grubuyla arkadaşlık kurmuştur. Üç güzel kızın da adı Heather'dır.  Veronica onların kendini beğenmiş tavırlarından bıkmıştır. Bu sırada J.D. (Christian Slater) adında isyankar ve sosyal anlamda sorunlu bir gençle tanışır. Veronica ve J.D. bu kızlardan intikam alabilmek için son derece tehlikeli planlar yapacaktır.

Filmin başrolünde Stranger Things'den hatırlayacağımız Winona Ryder oynamakta. Kara mizah gençlik filmleri arasında kült bir film sayılacak Heathers'ı mutlaka tavsiye ediyoruz.

2. Thoroughbreds

2017-92 dakika

Tür: Dram, Gerilim

Yönetmen: Cory Finley

Senarist: Cory Finley

Oyuncular: Anya Taylor-Joy, Olivia Cooke, Anton Yelchin

Çocukluk arkadaşı olan Lily ve Amanda varlıklı ailelerin kızlarıdır. Yıllarca görüşmedikten sonra bir gün Connecticut'ta tekrar bir araya gelirler. Hayat ayrı büyüyen kızları uzaklara savurmuş ve birbirlerinden çok farklı kişilikler geliştirmelerine neden olmuştur. Lily, eğitim aldığı özel okul ve öz geçmişindeki gıpta edilecek staj yeri ile havalı ve şımarık bir genç kıza dönüşürken, Amanda ise tuhaf mizah anlayışıyla, alaycı bir insan oluvermiştir. İki arkadaş, karakterlerindeki zıtlıklara rağmen, Lily'nin baskıcı üvey babası Mark'a karşı iş birliği yapmaya karar verirler. Arkadaşlıkları ilerledikçe daha tehlikeli düşünceler üretmeye başlayan genç kızlar, bu işi çözmesi için bölgenin serserilerinden Tim'le anlaşırlar. Ama planladıkları bu iş düşündüklerinden de tehlikelidir.

3. Jawbreaker

1999-87 dakika

Tür: Komedi, Suç

Yönetmen: Darren Stein

Senarist: Darren Stein

Oyuncular: Rose McGowan, Julie Benz, Rebecca Gayheart

Bir kara mizah filmi olan 1999 yapımı Jawbreaker, Heathers filminden esinlenerek yaratılmıştır. Liz Purr, Reagan Lisesi’nin en popüler kızıdır. 17. yaş gününün sabahında ağzına bir “çene kıran” şekeri tıkılarak kaçırılan Liz’i kaçıran maskeli suçlular arkadaşları Courtney, Marcie ve Julie’den başkası değildir. Bir doğum günü klasiği olarak Liz’e bu şakayı planlamış olan kızlar korkunç bir sürprizle karşılaşırlar. 

4. But I'm A Cheerleader

1999-85 dakika

Tür: Komedi, Romantik

Yönetmen: Jamie Babbit

Senarist: Brian Wayne Peterson

Oyuncular: Natasha Lyonne

17 yaşındaki Megan Bloomfield lise son sınıfa giden mutlu bir öğrencidir, kendisi bir ponpon kızdır ve Jared isminde bir futbol oyuncusuyla çıkmaktadır. Fakat Jared’ı öpmektense ponpon kız arkadaşlarına bakmak daha çok ilgisini çekmektedir. Hem bu ilgisizlik, hem de Megan’ın vejetaryenliğe ve Megan Bloomfield’a olan ilgisi bütün ailesi ve arkadaşlarını Megan’ın lezbiyen olduğundan şüphelendirir. “Eskiden” gey olan Mike’ın yardımıyla ailesi Megan’ı bir dönüşüm kampına gönderir. 

5. Better Off Dead...

1985-97 dakika

Tür: Komedi

Yönetmen: Savage Steve Holland

Senarist: Savage Steve Holland

Oyuncular: John Cusack , Kim Darby, Amanda Wyss

Sevgilisi tarafından terk edilen ve bu durumdan sonra intihar etmeye uğraşan oldukça da ilginç bir yaşam tarzına sahip genç Lane (Cusack) ana karakterdir. Lane, film boyunca eski sevgilisini geri almak için uğraş vermektedir. Egzantrik arkadaşları, garip bir ailesi, ilginç bir komşuları, sürekli yarıştığı Japonlar dışında kendisinden 2 dolar isteyen çocukla da sık-sık tartışmaktadır. Ama bu sevgilisini geri alması uğrunda verdiği müddette yan komşularında kalan Fransız turistle tanışır ve hayatı değişir.

6. Carrie

1976-98 dakika

Tür: Gerilim, Korku

Yönetmen: Brian De Palma

Senarist: Stephen KingLawrence D. Cohen

Oyuncular: Sissy Spacek, John Travolta, Amy Irving

16 yaşındaki Carrie White, oldukça tutucu olan annesi Margaret ile yaşamaktadır. Okulda popülerlikten olabildiğince uzak olan Carrie, sürekli yaşıtları tarafından zorbalığa uğramaktadır. Bir gün okul duşunda ilk kez regl olan Carrie, ergenliğe giriş süreci hakkında hiçbir bilgisi olmadığı için panikler. Arkadaşları tarafından dalga malzemesi olan Carrie, vücudundaki değişimler sonucu doğaüstü güçlere de sahip olduğunu fark eder.

7. The Runaways

2010-106 dakika

Tür: Dram, Müzik, Biyografi

Yönetmen: Floria Sigismondi

Senarist: Floria SigismondiCherie Currie

Oyuncular: Kristen Stewart, Dakota FanningMichael Shannon

The Runaways, 1970'lerde kurulmuş aynı isimli rock grubu hakkındaki 2010 yapımı Amerikan biyografik-drama filmidir. Grubun baş vokalisti Cherie Currie'nin "Neon Angel: A Memoir of a Runaway" adlı kitabına dayanmaktadır. Filmde Currie rolünde Dakota Fanning, gitaristi ve vokalisti Joan Jett rolünde Kristen Stewart ve plak yapımcısı Kim Fowley rolünde Michael Shannon yer almakta. The Runaways, 1975 yılında grubun kuruluşunu anlatıyor ve Currie'nin gruptan ayrılışına kadar Currie ve Jett arasındaki olan ilişkiye odaklanıyor.

8. Over The Edge

1979-95 dakika

Tür: Dram, Suç

Yönetmen: Jonathan Kaplan

Senarist: Charles S. Haas

Oyuncular: Mat Dillon, Michael Eric Kramer , Pamela Ludwig

Şehirlerinde bir etkinlik merkezi dışında ilgilerini çekecek hiçbir şey bulunmayan gençler, uyuşturucu kullanımı ve suç ile vakitlerini geçirmeye başlarlar. Meclis üyesinin oğlu Carl (Michael Kramer) bir istisnadır, fakat o da karizmatik ve belalı sınıf arkadaşı Richie (Matt Dillon)’a ilgi duymaya başlar. Kasabanın Şerifi (Harry Northrup) Richie’yi vurur ve tek tanık olan Carl kaçmak zorunda kalır. Bütün bu olaylar kasabada gençler tarafından büyük bir eylem düzenlenmesine sebep olur.

9. Thirteen

2003-100 dakika

Tür: Dram

Yönetmen: Catherine Hardwicke

Senarist: Catherine Hardwicke , Nikki Reed

Oyuncular: Nikki Reed, Evan Rachel Wood , Holly Hunter

Tracy, iki örgülü, gelecek vaad eden, hâlâ ayıcıklarla ve Barbie bebekleriyle oynayan bir yeni ergendir. Fakat çevresinde sürekli cinsellik üzerinden yaratılmış bir atmosfer vardır; özellikle liseye başlamasıyla bu cinsellik söylemi, üzerinde büyük bir baskı oluşturmaya başlar. Tracy ilk başlarda, bu ortama uyum göstermekte zorlanır. Bir yandan Evie Zamora gibi çok popüler, bir manken kadar güzel ve çekici, kendini beğenmiş, tüm erkekleri peşinden koşturmayı başaran kızları anlayamamaktadır; bir yandan da onların dünyasına dahil olmak istemektedir. Evie'yle arkadaş olması, Tracy'nin olmayı hayal ettiği gibi biri olmasını sağlar, zamanla popüler olmak için neler yapması gerektiğini öğrenir ve herkesin ilgisini çeker. Ancak geçirdiği değişim sonucu, artık başka biri haline geldiğini, kendisine yabancılaştığını fark edecektir.

10. Jennifer's Body

2009- 107 Dakika

Tür:  Komedi, Korku

Yönetmen: Karyn Kusama

Senarist: Diablo Cody

Oyuncular: Megan Fox , Amanda Seyfried , Adam Brody

Popüler ve ponpon kızların başı olan Jennifer'ın bedeni şeytani güçler tarafından ele geçirilir. Bir katile dönüşürek okuldaki erkek arkadaşlarını öldürmeye başlayan Jennifer'ı durdurabilecek tek kişi ise en iyi arkadaşı gibi gözükmektedir..