2022 ve Sonrasında İzleyeceğimiz Tüm Disney Filmleri!

Yeni Disney filmleri yolda!

Geçtiğimiz hafta Disneyseverler için güzel haberler paylaşıldı! Geçtiğimiz hafta gerçekleştirilen D23 Expo'da Disney Stüdyoları pek çok yeni proje duyurdu, vizyon tarihi açıkladı ve fragman paylaştı. The Little Mermaid'in live action'ı gibi uzun süredir beklenen projelerin fragmanı paylaşılırken, Mufasa: The Lion King ve Peter Pan & Wendy gibi yeni projeler de duyuruldu. Gelin birlikte bu yeni olduğu kadar nostaljik olan projelere göz atalım! 

1. Hocus Pocus 2

30 Eylül 2022

Disney'in sevilen Cadılar Bayramı klasiği Hocus Pocus, ikinci filmiyle geri dönüyor. Yalnızca Disney Plus platformunda yayınlanacak olan film, 30 Eylül'de gösterime giriyor. 

Yeni paylaşılan fragmanda ilk filmdeki cadılar Bette Midler, Sarah Jessica Parker, ve Kathy Najimy'nin geri döndüğü görülüyor. Fragmanda şeytani bir sihir kitabının açılıp yüzyıllar önce sürgün edilmiş bu üç cadıyı yeniden özgür bıraktığı gösteriliyor. 

2. Zootopia+

Zootopia+

9 Kasım 2022

Disney Plus'tan izlenebilecek olan Zootopia+, Zootopia'nin ana karakterleri Judy ve Nick yerine şehrin diğer vatandaşlarına odaklanacak. Bir antoloji serisi olacak bu dizi, her bölümü farklı bir karaktere odaklanan 6 bölümden oluşacak.

3. Strange World

23 Kasım 2022

Bu animasyon, Disney'in en yeni animasyon filmi olacak. Orijinal bir hikayesi olan Strange World, Big Hero 6 ve Raya and the Last Dragon'ın yaratıcı ekibi tarafından yaratıldı. Bi macera filmi olacak Strange World'de keşfedilmemiş, tehlikeli bir diyar ve fantastik canavarlar efsanevi Clades ailesini beklemektedir.

4. Disenchanted

24 Kasım 2022

Hiçbir şey sonsuza kadar mutlu devam etmez. Yalnızca Disney Plus'tan izlenebilecek olan Disenchanted, sonsuza dek mutlu yaşadıktan on yıl sonra, mutluluğunu sorgulamaya başlayan Giselle'i konu alır. Giselle, bu süreçte istemeden gerçek dünyadaki ve Andalasia'dakilerin hayatlarını altüst eder. Amy Adams'ı yeniden Giselle olarak izleyeceğimiz Disenchanted'a Maya Rudolf, Yvette Nicole Brown ve Jayma Mays de katılacak.

5. Haunted Mansion

Haunted Mansion

10 Mart 2023

The movie is a take on the ride that was originally featured in Disneyland Park, and it will be directed by Justin Simien. Katie Dippold wrote the screenplay.

Disneyland Parklarında temalı bir roller coaster olan Haunted Mansion (Perili Köşk), yeniden film oluyor! 2003 yapımı bir filmi de bulunan Haunted Mansion'da bu sefer Justin Simien yönetmenlik yapacak. Senaryosunu Katie Dippold'un yazdığı filmin başrollerinde Tiffany Haddish, Owen Wilson, Rosario Dawson, Danny DeVito, ve LaKeith Stanfield bulunuyor.

6. The Little Mermaid

26 Mayıs 2023

Yaklaşık bir yıldır vizyon tarihi belli olan The Little Mermaid'e sonunda bir fragman da geldi! 4 tane yeni şarkıya sahip olacak filmde şarkıları Disney'in efsane bestecisi Alan Menken (The Little Mermaid, Beauty and the Beast, Aladdin) ve Broadway'in efsane yaratıcısı Lin-Manuel Miranda (In the Heights, Hamilton, Moana) tarafından üstleniliyor. 

Bu filmde aynı zamanda kötü deniz cadısı Ursula'nın geçmişiyle ilgili farklı bir hikayeye sahip olacağı biliniyor. Ariel'i Halle Bailey, Ursula'yı ise Melissa McCarthy canlanırıyor.

7. Wish

Wish

2023 Sonbaharı

Disney çizgi filmlerinin en büyük sihirlerinden biri olan sihirli yıldızın kuralı şöyle işler: kim olursan ol bir yıldızdan dilek dilediğinde kalbinin istediği şey gerçekleşecektir. Bu mirası devam ettiren Wish, aynı zamanda yine nostaljik bir karar alıp filmde üç boyutlu animasyonun yanında tıpkı klasik Disney çizgi filmleri gibi iki boyutlu suluboya çizimlere de yer verecek. Animasyon, Disney'in geçmişini, bugününü ve geleceğini kutlayan bir yapıt olacak. Başrol Asha'yı geçtiğimiz aylarda West Side Story'deki performansıyla En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu ödülünü kazanan Ariana DeBose seslendirecek. Filmin orijinal müziklerini ise Julia Michaels besteleyecek.

8. Peter Pan & Wendy

Peter Pan & Wendy

2023

2023'te yalnızca Disney Plus'ta yayınlanacak olan Peter Pan & Wendy'nin çekimlerine birkaç gün önce başlandı! Film David Lowery tarafından yönetilecek, yapımcılığını ise Jim Whitaker üstlenecek. Oyuncu kadrosunda ise Kaptan Kanca olarak Jude Law, Smee olarak Jim Gaffigan, Tinkerbell olarak Yara Shadidi, Wendy olarak Ever Anderson ve Peter Pan olarak Alexander Molony yer almakta.

Film, 1953 yapımı Disney animasyonuna ilham olan, J. M. Barrie'nin aynı isimli romanını baz alacak. 

9. Iwájú

Iwájú

2023

Lagos'ta geçecek bu bilim kurgu serisi, sınıf farklılıkları, saflık gibi temaları işleyecek. Disney bu animasyon için Kugali adındaki farklı bir animasyon şirketi ile iş birliği yapıyor! "Bu dizide izleyiciler Lagos, Nijeryanın fütüristik hâli ile karşılaşacaklar. 

10. Mufasa: The Lion King

Mufasa: The Lion King

2024

Gurur Kayalıkları'nın kralı olan Simba yavrusunun onun izinden gitmesini istemektedir. Bu sırada babası Mufasa'nın köklerini keşfetme fırsatı bulur. Film hakkında henüz çok bilgi açıklanmamış olsa da 2024 yılında vizyona girmesini heyecanla bekliyoruz.

11. Snow White

Snow White

2024

Disney'in beklenen live action prenses filmleri arasında olan Snow White'ta West Side Story'den hatırlayacağımız Rachel Zegler'ı Pamuk Prenses olarak göreceğiz. Gal Gadot'un ise Kötü Kraliçe'yi oynayacağı filmin senaryosunu Greta Gerwig (Lady Bird, Little Women) ve Erin Cressida yazıyor. Yönetmenliğini ise Marc Webb üstleniyor. Filme yazılacak yeni şarkıları ise The Greatest Showman ve La La Land'in müziklerinden sorumlu müzikal ikili Benj Pasek ve Justin Paul yaratacak.