21. Filmekimi’nde Kaçırılmaması Gereken 10 Film!

Sinemaseverler için yılın en güzenl zamanlarından biri geldi, 21. Filmekimi kapıda!

İstanbul Kültür ve Sanat Vakfı (İKSV) tarafından düzenlenen 21. Filmekimi, bu yıl 7-16 Ekim tarihleri arasında gerçekleştirilecek. Filmekimi biletleri için genel satış ise yarın (4 Ekim Salı) saat 14.30'da açılacak. Durum böyle olunca, Filmekimi'nde kaçırmamanız gerektiğini düşündüğümüz filmleri bir araya getirdik.

Yıl boyunca pek çok festivalden övgüyle ayrılmış filmler bu ay Filmekimi'nde seyirci ile buluşacak. Bu yapımlardan bizim seçtiğimiz 10 filmi ise aşağıda listeledik!

Şimdiden keyifli seyirler!

1. Aftersun

Yönetmen: Charlotte Wells

Sophie, yirmi yıl önce babasıyla yaptığı bir tatilin ortak sevincini ve özel melankolisini düşünür. Tanıdığı babayı tanımadığı adamla uzlaştırmaya çalışırken, gerçek ve hayali anılar arasındaki boşlukları doldurur.

2. Ayrılma Kararı

Yönetmen: Park Chan-wook

Deneyimli bir dedektif olan Hae-Joon, bir dağın tepesinde bir adamın şüpheli ölümünü araştırır. Yakında, merhumun karısı Seo-rae'den şüphelenmeye başlarken, ona olan çekiminden rahatsız olur.

3. Un Beau Matin

Yönetmen: Mia Hansen-Løve

Film, nörodejeneratif bir hastalıktan muzdarip babası Georg'u sık sık ziyaret eden Sandra'ya odaklanıyor. O ve ailesi, Georg için güvenli bir yer bulmaya çalışırken hastaneler ve huzurevleri arasında gerçek bir engelli parkurda yola çıkıyor. Sandra, beklenmedik bir şekilde, bağlantısını kaybettiği ve çok geçmeden tutkulu ama belirsiz bir maceraya başladığı eski arkadaşı olan Clément ile karşılaşıyor.

4. Pacifiction

Yönetmen: Albert Serra

Fransız Polinezyası'ndaki bir adada bir yazar, Fransa'da bir romanla zafer kazandıktan sonra ülkesine döner. Ancak yönünü şaşırmış ve yaratıcı bir kriz içindedir. Yeni eserler yazmanın imkansızlığı karşısında bir büyükelçiyle birlikte simultane tercüme işini kabul etmeye karar verir. Aralarında zıtlıklarla dolu garip bir aşk başlar. Yavaş yavaş, Fransız hükümetinin gizli yeni nükleer deneme tehdidiyle birlikte uluslararası politikanın sinizminin farkına varır.

5. Close

Yönetmen: Lukas Dhont

13 yaşındaki iki erkek çocuk her zaman inanılmaz derecede yakın olmuştur, ancak ilişkileri okul arkadaşları tarafından sorgulandıktan sonra birbirlerinden uzaklaşırlar. Bir trajedi baş gösterdiğinde, insan kendisini en yakın arkadaşından neden uzak tuttuğuyla yüzleşmek zorunda kalır.

6. Stars at Noon

Yönetmen: Claire Denis

Denis Johnson’ın aynı adlı romanından uyarlanan ve 1984 yılında Nikaragua Devrimi sırasında geçen film, Orta Amerika'da görev icabı yaşayan dik kafalı Amerikalı bir kadının , görev sırasında tanıştığı İngiliz iş insanı ile arasındaki tutkulu aşkı konu alıyor. Bu tutkulu çift bir süre sonra komplolar ve yalanlar ile dolu bir labirentin içine girecek ve ülkeden kaçmaya çalışacaklardır. Bunu gerçekleştirmek için ise yalnızca birbirlerine güvenmeleri gerekmektedir.

7. Tanrının Unuttuğu Yer

Yönetmen: Hlynur Pálmason

19. yüzyılın sonlarında genç bir Danimarkalı rahip, bir kilise inşa etmek ve insanlarının fotoğrafını çekmek için İzlanda'nın uzak bir bölgesine seyahat eder. Ama affetmeyen manzaraya kendini kaptırdıkça amacından ve değerlerinden o kadar uzaklaşır.

8. The Banshees of Inisherin

Yönetmen: Martin McDonagh

Film, uzak bir İrlanda adasında, içlerinden biri artık arkadaş olmak istemediğinde, ilişkilerinde garip bir zamanda kendilerini bulan bir çift ömür boyu arkadaşın hikayesini anlatıyor.

9. As Bestas

Yönetmen: Rodrigo Sorogoyen

Orta yaşlı bir Fransız çift, doğayla yakınlık kurmak adına yerel bir köye taşınır. Fakat buradak varlıkları, iki yerliyi doğrudan düşmanlık ve şok edici bir şiddet noktasına kadar sürükler.

10. Syk Pike

Yönetmen: Kristoffer Borgli

Signe ve Thomas sağlıksız, rekabetçi bir ilişki içindedirler. Bu ilişki Thomas'ın bir anda çağdaş bir sanatçı olarak ismini kabul ettirmesiyle sıkıntılı bir hâl almaya başlar. Bununla yarışmak için, Signe dikkat ve sempatiyi üzerinde toplamaya kararlı bir şekilde yeni bir kişilik yaratır ve umutsuzca kaybettiği statüsünü tekrar kazanmaya çabalar.