"The Walking Dead" Sevenlere 10 Zombi Dizisi!

2010 yılında hayatımıza giren efsane zombi dizisi "The Walking Dead" geçtiğimiz pazar finalini yaptı.

Robert Kirkman'ın çizgi roman serisinden esinlenmiş olan "The Walking Dead",  Frank Darabont ve  Angela Kang ikilisi tarafından televizyona uyarlandı. Dizi 20 Kasım'da yayınlanan 177. bölümü itibariyle de final yaptı. 11 sezon süren dizinin yarattığı boşluğu biraz olsun kapatmasını umarak sizler için izlemeye değer zombi dizilerini derledik. Karşınızda "The Walking Dead" seviyorsanız izlemeniz gereken 10 zombi dizisi!

1. Z Nation

Orijinal İsmi: Z Nation

Süre: 44dk
Tür: Aksiyon , Dram , Gizem
Yönetmen: John Hyams , Tim Cox
Yapımı: 2014 - ABD

Zombi virüsü Amerikada terör saçtıktan üç yıl sonra bir grup halk kahramanı salgından hayatta kaldığı bilinen tek kişiyi New York'tan California'ya götürmelidir. Çalışmaya devam eden tek virüs labı hayatta kalan bu kişinin kanını beklemektedir. 

2. IZombie

Orijinal İsmi: iZombie

Süre: 42dk
Tür: Bilim Kurgu , Dram , Suç
Senarist: Mike Allred , Rob Thomas
Yapımı: 2015 - ABD

Bir tıp öğrencisi olan Liv, zombiye dönüşür. Hem yemek için beyinlere erişebilmek hem de insanlığı koruyabilmek adına adli tıpta iş bulur. Ancak zamanla fark eder ki; yediği her beyin, cesedin sahibinin anılarını kafasının içinde duymasına sebep olmaktadır. Bu durumdan yararlanmaya karar veren genç kız, kim tarafından işlendiği bilinmeyen cinayet vakalarını patronu ve bir polis dedektifinin yardımlarıyla çözecektir.

3. In The Flesh

Orijinal İsmi: In The Flesh

Süre: 53dk
Tür: Dram
Yapımı: 2013 - İngiltere

"Uyanıştan” dört yıl sonrasını konu alan dizide "Gönüllü İnsan Kuvvetleri" zombi ayaklanmasını bastırmıştır. Tüm zombiler ya öldürülmüş ya hapsedilmiştir ve Norlfork’da tedavi edilen zombiler ve topluma geri kazandırılmaya başlanmıştır. Topluma geri kazandırma projesi kapsamında hikayemizin merkezindeki karakterimiz Kieren Walker, kasabasına geri dönüyor. Dört yıl önceki ölümünden sonra ne ailesi ne de kasabasındaki diğer insanlar onu yeniden göreceklerini düşünmemişlerdir ve bir anda karşılarına çıkan bu dramla nasıl karşılayacakları konusunda hiçbir fikirleri yoktur.

4. Dead Set

Orijinal İsmi: Dead Set

Süre: 30dk
Tür: Bilim Kurgu , Dram
Yönetmen: Yann Demange
Senarist: Charlie Brooker
Yapımı: 2008 - İngiltere

5 bölümlük bir mini dizi olan Dead Set, zombilerle reality tv'yi bir araya getiriyor. Big Brother (Biri Bizi Gözetliyor) tarzı bir evde yaşayan kahramanlar, dışarda olan bitenden etkilenmemiş azınlıkta. Dışarda bulunan tüm insanlar ise yaratığa dönüşmekle meşguller. 

5. All of Us Are Dead

Orijinal İsmi: Jigeum Uri Hakgyoneun

Süre: 65dk
Yönetmen: Kim Nam-Soo , Lee Jae-kyu
Senarist: Seong-il Cheon
Yapımı: 2022 - Güney Kore

Okudukları lisede bir zombi virüsü salgınının patlak vermesiyle kapana kısılan öğrenciler ya bir çıkış yolu bulacak ya da korkunç bir şekilde enfekte olacak.

6. Daybreak

Orijinal İsmi: Daybreak

Süre: 45dk
Yapımı: 2019 - ABD

Lisede dışlanan bir genç olan Josh zombi kıyamet sonrası Glendale'de kaybolan kız arkadaşını aramaktadır. Macerasında ona Angelica ve eski zorbası Wesley eşlik eder. Bu süreçte onları pek çok gariplik beklemektedir.

7. Survivors

Orijinal İsmi: Survivors

Süre: 60dk
Tür: Bilim Kurgu , Dram
Senarist: Adrian Hodges
Yapımı: 2008 - İngiltere

Ne olduğunu bilinmeyen bir virüs salgını dünyanın %90'ınından fazlasını öldürüyor. Virüse bağışıklığı olanlar ise bir yandan hayatta kalmaya ve bu yeni dünya düzeninde zorluklarla başa çıkmaya çalışırken bir yandan da virüsün mutasyona uğramamasını umarlar.

8. Fear the Walking Dead

Orijinal İsmi: Fear the Walking Dead

Tür: Aksiyon , Dram
Yapımı: 2015 - ABD

Yine AMC'nin yapımı olan 'Fear of the Walking Dead', Walking Dead dizisinin prequel'ı. Yine Walking Dead  formatında olan dizi, bu sefer Los Angelas'ta geçecek ve salgının nasıl başladığını ve nasıl yayıldığını anlatıyor.

9. Kingdom

Orijinal İsmi: Kingdeom

Süre: 51dk
Tür: Dram , Gizem
Yönetmen: Seong-hoon Kim
Yapımı: 2019 - Güney Kore

Krallığı kralın hasta olduğuyla ilgili dedikodular sararken, toprakları ele geçirmeye başlayan gizemli salgına karşı tek umut prens olur.

10. The Rain

Yağmurun getirdiği ve felaketlere ve ölümlere neden olan acımasız bir virüsten saklanan iki kardeş; 6 yıl sonra sorularına yanıt ve güvenli bir yer aramak üzere sığınaklarını terk ederek bir yolculuğa çıkar. Bir grup gencin de dahil olduğu bu yolculuk, devamında virüs ve dünya hakkındaki bütün sorularının cevabı olacaktır.