2022'nin En İyi Korku Filmleri!

2022 yılının en iyi korku filmini listeledik!

2022 yılı, korku filmi sevenlere kült filmler arasına girecek kalitede tüyler ürpertici yapımlar getirdi. Ti West'in üçleme olarak planladığı serinin ilk iki filmi X ve Pearl, Jordan Peele'den kovboy ve uzaylıları karşı karşıya giden ürkütücü bir yapım olan HayırAlex Garland'ın yönettiği ve A24 yapımı olan; İngiltere kırsalında geçen rahatsız edici film Adamlar bu heyecan verici yapımlar arasında. Sizler için derlediğimiz en iyi 10 korku filmine gelin birlikte bakalım. 

Karşınızda 2022'nin en iyi aksiyon filmleri!

İyi seyirler!

1. Hayır

Orijinal İsmi: Nope

Süre: 130dk
Tür: Bilim Kurgu , Gizem , Korku
Yönetmen: Jordan Peele
Senarist: Jordan Peele
Yapımı: 2022 - ABD , Japonya

Oscar ödüllü Jordan Peele, "Kapan" ve"Biz" filmleriyle modern korku filmi algısını bozup yeniden tanımlayan bir yönetmen. Büyük epik korku filmi "Hayır" ile ise yepyeni bir kabus yaratıyor. Kaliforniya'nın iç kesimlerinde ıssız bir kanyonun sakinleri, gizemli ve ürkütücü bir keşif yapıyorlar.

2. Adamlar

Orijinal İsmi: Men

Süre: 100dk
Tür: Fantastik , Gerilim , Korku
Yönetmen: Alex Garland
Senarist: Alex Garland
Yapımı: 2022 - ABD , İngiltere

Genç bir kadın, eski kocasının ölümünden sonra İngiltere kırsalına yalnız başına tatile gider. İç huzurunu tekrar yakalamak için çıktığı bu seyehat hiç de planladığı gibi gitmeyecektir.

3. Fresh

Orijinal İsmi: Fresh

Süre: 114dk
Tür: Gerilim , Korku
Yönetmen: Mimi Cave
Senarist: Lauryn Kahn
Yapımı: 2022 - ABD

Flört uygulamalarında kendisine uygun bekarları bulmaya çalışan Noa, markette sevimli bir adam olan Steve ile karşılaştığında şansına inanamaz. Modern flörtün dehşeti, genç kadının bu yeni erkek arkadaşının olağandışı iştahından kurtulmak için verdiği cüretkar savaşta görülüyor.

4. Slash/Back

Orijinal İsmi: Slash/Back

Süre: 87dk
Yönetmen: Nyla Innuksuk
Yapımı: 2022 - ABD , Kanada

Okulun tatil olduğu, güneşin ise 24 saat batmadığı tipik bir yaz gününde Maika ve arkadaşları, şehirlerinin uzaylı istilasına uğradığını öğrenirler. Tüm hayatları boyunca küçük görülmüş gençler, derme çatma silahlar ve korku filmlerinden edindikleri bilgilerle şehirlerini uzaylılardan kurtarmak için canla başla savaşırlar.

5. Barbarian

Orijinal İsmi: Barbarian

Süre: 103dk
Tür: Gerilim , Gizem , Korku
Yönetmen: Zach Cregger
Senarist: Zach Cregger
Yapımı: 2022 - ABD

İş görüşmesi amacıyla Detroit'e gelen genç kadın bir ev kiralar. Gece geç saatte eve geldiğinde ise evin başka biri tarafından daha kiralandığını, yabancı bir adamın evde kaldığını görür. Doğru bir karar olmadığını bilse de o gece orada kalmaya karar verir. Fakat korkması gereken şeyin beklenmedik bir misafirden çok daha fazlası olduğunu kısa sürede anlayacaktır.

6. Speak No Evil

Orijinal İsmi: Gæsterne

Süre: 97dk
Tür: Dram , Gerilim , Korku
Yönetmen: Christian Tafdrup
Yapımı: 2021 - Danimarka , Hollanda

Toskana'ya tatile gelen biri Hollandalı, diğeri Danimarkalı olan iki aile tanışır ve hızlıca birbirleriyle arkadaş olurlar. Aylar sonra özgür ruhlu Hollandalı aile, bir hafta sonu tatili için daha muhafazakar olan Danimarkalıları kırsal kesimdeki evlerine davet eder. Başlarda her şey yolunda gitse de, bir araya gelmenin sevinci yerini yanlış anlamalara bırakınca işler çığrından çıkar.

7. Hellraiser

Orijinal İsmi: Hellraiser

Süre: 121dk
Tür: Gizem , Korku
Yönetmen: David Bruckner
Yapımı: 2022 - ABD

Clive Barker'ın çığır açan "Hellraiser" serisinin yeniden yapımı olan bu filmde genç bir kadın, kardeşinin ortadan kaybolmasından sorumlu olan gizemli bir bulmaca kutusunun arkasındaki sadist, doğaüstü güçlerle mücadele etmelidir.

8. Nanny

Orijinal İsmi: Nanny

Süre: 98dk
Tür: Dram , Korku
Yönetmen: Nikyatu Jusu
Senarist: Nikyatu Jusu
Yapımı: 2022 - ABD

Belgesiz bir Senegalli göçmen olan Aisha, zengin bir Manhattan çiftinin dadısı olarak iş bulur. Küçük kızları Rose'un sevgisini kolayca kazanırken, çiftin evlilik cephesinde bir piyon haline gelir.

9. Soft & Quiet

Orijinal İsmi: Soft & Quiet

Süre: 91dk
Tür: Dram , Gerilim , Gizem , Korku
Yönetmen: Beth de Araújo
Senarist: Beth de Araújo
Yapımı: 2022 - ABD

Bir ilkokul öğretmeni olan Emily, kendisiyle benzer kafa yapısına sahip kadınlardan oluşan bir grupla bir toplantı düzenler. Grup üyeleri Emily’nin evine giderken içecek almak için markette dururlar. Markette Emily'nin geçmişinden bir kadın ile grup arasında bir tartışma gerçekleşir. Bu tartışma beklenmedik bir olaylar zincirine sebep olur.

10. X

Orijinal İsmi: Ti West Horror Project

Süre: 106dk
Tür: Gerilim , Korku
Yönetmen: Ti West
Senarist: Ti West
Yapımı: 2022 - ABD

Hollywood'a gitme hayalleri olan bir grup gencin oluşturduğu bir film ekibi, yetişkin filmi çekmek için Teksas'ın derinliklerindeki uzak bir çiftlik evinde buluşur. Ekip, yaşlı bir çiftin evinde çekim yapmaya başlarlar. Fakat çok geçmeden kendilerini hayatta kalmak için verecekleri umutsuz bir mücadelenin içinde bulacaklardır.

Bonus:

Ti West'in planladığı üçlemenin ikinci filmi olan ve yine 2022'de çıkan Pearl filmi ise X'in öncesini konu almakta. Film, X'te görülen Pearl karakterinin geçmişini anlatıyor.