Mutlaka İzlemeniz Gereken 10 Anthony Hopkins Filmi

31 Aralık 1937 doğumlu efsanevi oyuncu, yönetmen ve yapımcı Anthony Hopkins, bugün 85 yaşına giriyor!

Laurence Olivier tarafından keşfedilen ve yaşayan en iyi oyunculardan biri olarak kabul edilen Hopkins, kariyeri boyunca 140'tan fazla filmde oynadı. Özellikle "Kuzuların Sessizliği" filminde canlandırdığı "Hannibal Lecter" karakteri ile bilinen Hopkins'in diğer en beğendiğimiz performanslarını sizler için derledik! Sonuçta yeni yıla usta oyuncunun filmleriyle girmekten daha iyi ne olabilir ki?

İyi seyirler ve iyi seneler!

1. Baba

Orijinal İsmi: The Father

Süre: 96dk
Tür: Dram
Yönetmen: Florian Zeller
Senarist: Florian Zeller
Yapımı: 2020 - ABD , İngiltere , Fransa

Bir adam yaşlandıkça kızının her türlü yardımını reddeder. Değişen koşullarını anlamaya çalışırken, sevdiklerinden, kendi zihninden ve hatta gerçekliğinin dokusundan şüphe etmeye başlar.

2. Günden Kalanlar

Orijinal İsmi: The Remains of the Day

Süre: 134dk
Tür: Dram , Romantik
Yönetmen: James Ivory
Yapımı: 1993 - ABD , İngiltere

James Stevens, İkinci Dünya Savaşı öncesinin çalkantılı İngiltere'sindeki Darlington Malikânesi'nin baş uşağıdır ve kurallara olan aşırı bağlılığıyla ün salmıştır. Yanında çalışan işçilere karşı çelik disiplini uygulayan bu adam hayatını Lord'unun hizmetine adamıştır. Sürüp gitmekte olan bu durum, aşçıbaşı Miss Kenton'ın malikâneye gelmesiyle çatlamaya başlar. Kenton, merhametli, ince ruhlu bir kadındır. Gözü hizmetten başka bir şey görmeyen Stevens, Bayan Kenton'a karşı sıcak duygular hissetse de bunu açığa vuramayacak kadar gururludur.

3. Titus

Orijinal İsmi: Titus

Süre: 162dk
Tür: Dram , Tarih
Yönetmen: Julie Taymor
Senarist: Julie Taymor
Yapımı: 1999 - ABD , İngiltere , İtalya

Romali General Titus Andronicus,yeni bir zaferden sonra Roma'ya döner.Yanında Got Kraliçesi Tamora ve üç oğlu da tutsak olarak bulunmaktadır. Titus, zaferden memnun Romalılar onuruna kraliçenin üç oğlunun kurban edilmesini emreder ama sadece en büyük oğlan kurban edilir. Ardı sıra gelişen olaylar sayesinde tahta çıkan Saturnunus'la evlenen Tamor'a korkunç bir intikam için yemin eder. Gizli ve ölümcül intikam oyunu, artık başlamıştır. Katiller ve cinayetler şehri halina gelen Roma'dan pek azı kurtulabilecektir.

4. The Elephant Man

Orijinal İsmi: The Elephant Man

Süre: 124dk
Tür: Dram , Tarih
Yönetmen: David Lynch
Yapımı: 1980 - ABD

Doktor Frederick Treves, 1880'lerin kasvetli Londrası'ndaki bi gezici sirkte fil adam lakaplı, çirkin ve son derece anormal bir görüntüsü olan John Merrick'e rastlar. Zalim bir adam olan sirk müdürü Bytes, annesi Merrick'e hamileyken bir filin saldırısına uğradığını anlatmaktadır. Dr. Treves, Merrick'in hastaneye yatırılmasını sağlar. Dr. Treves bir süre sonra pek zeki olmayan Merrick'in korkunç görüntüsünün altında son derece duyarlı ve insancıl birinin olduğunu anlar. Hastanede ilk başta ondan korkan hemşireler de Merrick'e alışacaktır.

5. The Two Popes

Orijinal İsmi: The Two Popes

Süre: 125dk
Tür: Dram , Komedi , Tarih
Yönetmen: Fernando Meirelles
Senarist: Anthony McCarten
Yapımı: 2019 - ABD

Gerçek olaylardan esinlenilen bu film, Vatikan’ın duvarları ardında, geleneksel bir tutumu benimseyen şimdiki Papa Benedict ile reformist bir tutumu benimseyen bir sonraki Papa Francis arasındaki çatışmayı konu ediniyor. Her iki lider de geçmişlerini ve modern dünyanın ihtiyaçlarını tartmalı, böylece Katolik Kilisesi'ni ileriye taşımalıdır.

6. Gölgeli Topraklar

Orijinal İsmi: Shadowlands

Süre: 131dk
Tür: Dram , Romantik
Senarist: William Nicholson
Yapımı: 1993 - İngiltere

onusunu gerçek bir hikayeden alan filmde 'Jack' olarak tanınan Lewis ile Amerikalı şair Joy Gresham arasındaki aşk anlatılıyor. 30'lu yıllarda Jack Oxford'da ders vermektedir. Mektup arkadaşı olan Joy Amerika'dan onunla tanışmak için gelir ve aralarında zamana yayılan ve trajik anları da içerecek olan bir ilişki başlar.

7. Picasso ile Yaşamak

Orijinal İsmi: Surviving Picasso

Süre: 125dk
Tür: Dram , Romantik
Yönetmen: James Ivory
Yapımı: 1996 - ABD

Film, Picasso’nun acımasız iç dünyasına tahammül edebilen tek âşığı olan Françoise Gilot ile ünlü ressam arasındaki ilişkiyi anlatıyor.

8. Magic

Orijinal İsmi: Magic

Süre: 107dk
Tür: Dram , Gerilim , Korku
Senarist: William Goldman
Yapımı: 1978 - ABD

İlk gösterisini gerçekleştirmenin arifesindeki sihirbaz asistanı Corky, evinde bulunan vantrolog kuklasının etkisine girerek psikolojik bir travma geçirir.

9. The World’s Fastest Indian

Orijinal İsmi: The World’s Fastest Indian

Süre: 127dk
Tür: Dram , Macera , Tarih
Yönetmen: Roger Donaldson
Senarist: Roger Donaldson
Yapımı: 2005 - ABD , İsviçre , Japonya

Gençlik hayallerinin kaybolmasına izin vermeyen bir adam. Anthony Hopkins gerçek bir hikâye ile karşımızda dünya hız rekoru efsanesi Burt Munro rolünde. Yaşamı boyunca klâsik Indian motorsikletini mükemmelleştimeye çalışan Burt, dünyanın bir ucundan Utah’taki Bonneville tuz çöllerine motorunu denemek için yola çıkar. Karşılaştığı tüm zorluklara rağmen, yeni hız rekorunun sahibi olur. 1967 yılında Munro tarafından kırılan dünya rekorunu henüz geçebilen kimse olmadı ve efsanesi günümüze kadar geldi.

10. The Edge

Orijinal İsmi: The Edge

Süre: 117dk
Tür: Aksiyon , Dram , Macera
Yönetmen: Lee Tamahori
Senarist: David Mamet
Yapımı: 1997 - ABD

Bir uçak kazası sonucu, Alaska’nın vahşi topraklarında entellektüel milyarder Charles Morse ile moda fotoğrafçısı Robert Green hayatta kalma mücadelesinde karşı karşıya kalırlar. Bu arada birbirleriyle ilgili bazı gerçekler de açığa çıkar.