Animasyon Severlerin Kaçırmaması Gereken Filmler

Animasyon filmler; hem çocuklar, hem de çocuk kalanlar için vazgeçilmez bir tür!

Çocuklarla izlenebileceğinin bilinciyle yaratılan bu filmler, yetişkinler için de zekice espriler ve ilgi çekici konular bulundurmayı ihmal etmez. Bu özelliğiyle her yaşa hitap eden bu eğlenceli filmlerin sömestr tatilinin de vazgeçilmezi olacağından eminiz. Bu yüzden sizler için izlemekten keyif alacağınız 10 animasyon filmini listeledik!

İyi seyirler!

1. Yaman Tilki

Orijinal İsmi: Fantastic Mr. Fox

Süre: 87dk
Tür: Animasyon , Aile , Komedi , Macera
Yönetmen: Wes Anderson
Senarist: Wes Anderson , Roald Dahl
Yapımı: 2009 - ABD

Hikayenin kahramanı Mr. Fox isimli bir tilki. Mr. Fox ailesini beslemek için her akşam üç zengin çiftçiden tavuk, ördek ve hindi çalmaktadır. Sinirli çiftçiler tilkiden artık bıkmışlardır ve onu öldürmek için ellerinden gelen herşeyi yapmaktadırlar. Sonunda yakalanan tilki, çiftçilerden daha zeki davranarak yakalandığı yerden aç kalmamak için çıkmaya çalışır.

2. Luka

Orijinal İsmi: Luca

Süre: 85dk
Oyuncular: Jacob Tremblay
Yönetmen: Enrico Casarosa
Yapımı: 2021 - ABD

Film, İtalyan Riviera’sında yaşayan, makarnayı çok seven ve scooter'ıyla gün boyu gezen Luca adlı küçük bir çocuğun hikâyesini anlatıyor.

Luca’nın yaz aylarındaki macerasını anlatan film, izleyenleri Luca'nın sırrı ile yüzleştiriyor. Bu küçük çocuğun gerçekte nereden geldiğini aslında etrafındakiler bilmemekte. Okyanus yüzeyinin hemen altında bulunan başka bir dünyadan gelen deniz canavarları filmin esas konusunu oluşturmakta.

3. Şarkını Söyle

Orijinal İsmi: Sing

Süre: 108dk
Senarist: Garth Jennings
Yapımı: 2016 - ABD , Japonya

Sadece hayvanların yaşadığı bir dünyada tiyatro işleten koala Buster, maddi sıkıntılar yaşamaktadır. Bu darboğazdan çıkabilmek için bir şarkı yarışması düzenlemeye karar verir. Yarışmaya şehrin her yerinden yeteneğini sergilemek üzere hayvanlar katılır. Sonunda domuz Rosita, fare Mike, kirpi Ash, fil Meena ve goril Johnny hayallerinin peşinden sonuna kadar gidebilmek için gereken cesareti gösterecektir.

4. Crood'lar

Orijinal İsmi: The Croods

Süre: 98dk
Yapımı: 2013 - ABD

Crood'lar, kendilerini o güne kadar her türlü tehlikeden koruyan mağaraları yok edildiğinde, uzun bir yolculuğuna çıkan, dünya üzerindeki ilk ailenin tarih öncesi ve komik maceralarını anlatıyor. Büyüleyici güzellikte bir tabiatta seyahat eden Crood'lar, fantastik yaratıkların da bulunduğu inanılmaz bir dünya keşfederler ve dünyaya dair tüm fikirleri değişir. 

5. Otel Transilvanya

Orijinal İsmi: Hotel Transylvania

Süre: 91dk
Yönetmen: Genndy Tartakovsky
Yapımı: 2012 - ABD

Dracula, insanların dünyasından uzakta bir otel işletiyordur. Bir gün, bir çocuk kontun ergenlik çağındaki kızına aşık olunca aşırı korumacı davranır.

6. Horton Kimi Duyuyor?

Orijinal İsmi: Horton Hears A Who!

Süre: 86dk
Senarist: Cinco Paul , Ken Daurio
Yapımı: 2008 - ABD

Birgün fil Horton bir toz zerresinden gelen yardım çığlığı duyar. Kimseyi görmemesine rağmen ona yardım etmeye karar verir. Görünce anlar ki , toz zerreciği Kimlerşehri’nde yaşamaktadır. Horton, Kimler ve onların evini korumaya yardım etme kararı alır. Ancak toz zerreciğine karşı çıkanları, Horton bir anda kendi karşısında bulur.

7. Patron Bebek

Orijinal İsmi: The Boss Baby

Süre: 97dk
Tür: Animasyon , Aile , Komedi
Yönetmen: Tom McGrath
Senarist: Michael McCullers
Yapımı: 2017 - ABD

7 yaşındaki Tim Templeton, anne ve babasıyla birlikte çok mutlu bir hayat sürerken güzel günlerin sonu, bir erkek kardeşinin olduğunu öğrenmesiyle gelir. Ancak kardeşi hiç de diğer bebekler gibi değildir, büyük insanlar gibi konuşan, takım elbise giyip bond çanta taşıyan bu bebeğin amacı, Puppy Şirketi'nin başkanının kurduğu komployu boşa çıkarmak, dünyadaki sevgi dengesinin bozulmasını önlemektir. Tim, bebeğin bir an önce gidebilmesi için işbirliği yapmaya karar verir.

8. Robinson Ailesi

Orijinal İsmi: Meet the Robinsons

Süre: 95dk
Tür: Animasyon , Aile , Komedi
Yönetmen: Stephen J. Anderson
Yapımı: 2007 - ABD

Lewis, aile bulma özlemi içinde olan yetim bir çocuktur. Wilbur Robinson'la karşılaştığında Lewis'nin yaşamı değişir. Robinson onu herşeyin mümkün olduğu geleceğin dünyasına götürür.

9. Rango

Orijinal İsmi: Rango

Süre: 107dk
Yönetmen: Gore Verbinski
Yapımı: 2011 - ABD , İngiltere

Film kimlik bunalımına girmiş bir bukalemun olan Rango'nun vahşi doğadaki macerasını anlatıyor.

10. Wallace ve Gromit Yaramaz Tavşana Karşı

Orijinal İsmi: Wallace & Gromit In The Curse Of The Were-Rabbit

Süre: 85dk
Tür: Animasyon , Aile , Komedi , Macera
Yönetmen: Nick Park , Steve Box
Yapımı: 2005 - ABD , İngiltere

Wallace ile sadık köpeği Gromit’in yaşadığı kasabada her yıl düzenlenen geleneksel Büyük Sebze Yarışması zamanı yaklaşmaktadır. Girişimci ruhlu iki dostumuz, kendi keşifleri olan ve Anti-Pesto adını verdikleri mikrop kontrol donanımıyla her sene bu dönemde adeta para basmaktadır. Anti-Pesto sisteminin en önemli özelliği, kasabanın sebze bahçelerine dadanan tavşanları, onlara zarar vermeden insani yöntemlerle uzak tutmasıdır. Kasabanın sebze ekili alanlarına ansızın çok büyük çaplı gizemli bir saldırı başlar. Bahçelere dadanan tavşanlar özellikle gece saatlerinde yollarına çıkan herşeyi kemirerek adeta tarlaları talan etmektedir. Yarışmanın sahibeliğini üstlenen Bayan Tonnington, yarışmayı kurtarabilmek için Anti-Pesto donanımının devreye sokulmasına karar verir. Ancak bu durum, Bayan Tonnington’un kendini beğenmiş züppe sevgilisi Victor Quartermaine’in hoşuna gitmez. Bayan Tonnington ile evlenebilmek için pusuda bekleyen Victor, sebze bahçelerine saldıran canavarları hemen öldürmekten yanadır. Böylelikle kasabanın kahramanı pozisyonunu garantileyecektir. Yarışmanın tehlikeye girdiğini görünce Victor`a izin vermek zorunda kalan Bayan Tonnington, onun gerçek niyetinin farkında değildir.