Distopik Bir Evrende Geçen 10 Harika Dizi!

Sizi içine çeken distopyalarda geçen 10 harika diziyi listeledik!

Bilim-kurgu içinde distopyalar şüphesiz oldukça ilgi çekici bir yerde duruyor. Özellikle de günümüz yaşanmışlıklarını distopik bir evrene gerçekliğiyle taşıyabilen işler ürkütücü bir hale gelebiliyor. Detaylı ve tutarlı bir evren yaratmanın yanı sıra karakterlerin bu şartlara verdiği tepkileri, bu şartlardaki gelişimleri iyi işlendiğinde bizleri derinden etkileyen işler ortaya çıkıyor. Bu listemizde de distopik bir evrende geçen, birbirinden başarılı 10 diziyi bir araya getirdik.

Keyifli seyirler!

1. The Handmaid's Tale

Orijinal İsmi: The Handmaid's Tale

Süre: 50dk
Tür: Bilim Kurgu , Dram
Yönetmen: Reed Morano , Mike Barker
Yapımı: 2017 - ABD , Kanada

Distopik bir gelecekte bir kadın, köktendinci teokratik diktatörlük altında bir cariye olarak yaşamak zorunda bırakılır.

2. Black Mirror

İnsanlığın en büyük buluşlarının ve en karanlık içgüdülerinin çarpıştığı, çarpık, yüksek teknolojili bir çoklu evreni keşfeden bir antoloji dizisi.

3. The Last of Us

Joel bu yenidünyada gözü pek bir kaçakçıdır. Ellie ise bu ölümcül pandeminin tedavisinde kilit bir rol oynamaktadır. Baskı altında bir karantina bölgesinden 14 yaşında olan Ellie’yi kaçırmak üzere tutulan Joel, çok geçmeden Ellie ile bir bağ kuracaktır. Küçük bir iş gibi görünen bu kurtarma operasyonu vahşi ve acımasız bir hayatta kalma mücadelesine dönecektir.

4. Yüksek Şatodaki Adam

Orijinal İsmi: The Man in the High Castle

Tür: Bilim Kurgu , Dram
Yapımı: 2015 - ABD

1962 yılında, İkinci Dünya Savaşı’nı ABD kaybetmiştir. ABD toprakları Almanya ve Japonya tarafından işgal edilmiştir. Almanya, ABD’nin doğu eyaletlerini alırken, Japonya ise batı eyaletlere yerleşmiştir. Bu iki yaka arasında ise bir tarafsız bölge oluşturulmuştur. Philip K. Dick’in aynı isimli romanından uyarlanan distopik evrende hala bir umut var mıdır?

5. The Walking Dead

Şerif Rick Grimes, komadan uyanır ve bildiği dünyanın yok olduğunu öğrenir. Ölülerin egemen olduğu bu dünyada hayatta kalmak için diğer kurtulanları bir arada tutmalı ve onlara liderlik etmelidir. Ancak tek tehlike ölüler değildir…

6. The 100

97 yıl önce nükleer Armageddon, Dünya’nın büyük bir kısmını yok etmiş, birçok medeniyeti çökertmiştir. Hayatta kalan 12 farklı ulustan, toplam 400 kişi ise dünyayı terk etmiştir. Yıllar içinde uzayda kaldıkları bu yerde 3 nesil yetişmiştir ve insan sayısı 4000′e ulaşmıştır. Bu gruplarda ölüm cezası ve nüfus kontrolü gibi sert uygulamalarla kurulan bir düzen vardır. Şimdi kaynakları tükenme noktasına gelmiştir ve bu 12 grup, bir araya gelip tekrar hayatta kalmanın yollarını aramaya başlarlar. Çözüm olarak elbette ki Dünya’ya dönmek akıllarına gelir fakat Dünya’nın halen yaşanabilir olup olmadığını bilmemektedirler. Bunu test etmek için de 100 adet mahkum genç insanı Dünya’ya gönderirler. Kimi uzayla bağını koparmak isteyen, kimi hükümetinin verdiği görevi yerine getirmek isteyen bu gençler arasında daha gelir gelmez gruplaşmalar, lider olma çabaları, sürtüşmeler başlar. Fakat onların aralarındaki bu farklılıkları aşmaları; bir yığın bilinmezlik ve tehlikeyle dolu olan yeryüzünde hayatta kalmaları için iş birliği yapmaları gerekmektedir.

7. Westworld

Orijinal İsmi: Westworld

Süre: 60dk
Yönetmen: Jonathan Nolan
Yapımı: 2016 - ABD

Westworld geleceğin dünyasından heyecan ve macera arayan insanlar için özel olarak kurulmuş bir tür panayır, eğlence yeri gibi dizayn edilmiş özel bir kasabadır. Macera için burayı ziyaret eden zengin müşteriler, farklı zaman dilimlerine (Roma İmparatorluğu, Orta Çağ, Vahşi Batı) gidip robot-kovboylarla savaşabilmektedirler. Ancak bir gün parkın ana bilgisayarında yaşanan bir sorun nedeniyle robotlar serbest kalır. O sırada parkta olan iki misafir, robotların 1 numaralı hedefi haline gelmiştir.

8. 3%

Dünya’nın yıkım ve ilerleme olarak keskin şekilde ikiye ayrıldığı bir evrende, insanlara “iyi tarafta” olmak için verilen bir şans vardır. Ancak katılanların sadece %3’ü başarılı şekilde bu şansı değerlendirebilir.

9. 12 Monkeys

Orijinal İsmi: 12 Monkeys

Süre: 43dk
Tür: Bilim Kurgu , Dram
Yapımı: 2015 - ABD

İnsan ırkını neredeyse yok edecek ölümcül bir salgının kaynağını bulmak ve ortadan kaldırmak için kıyamet sonrası gelecekten gelen bir zaman yolcusunun yaşadıklarını takip ediyor.

yapım, başrollerini Bruce Willis, Brad Pitt ve Madeleine Stowe’un paylaştığı, 90’ların unutulmaz bilimkurgu filmi "12 Maymun"un dizi uyarlaması.

10. Station Eleven

Orijinal İsmi: Station Eleven

Süre: 46dk
Tür: Bilim Kurgu , Dram , Gizem
Yönetmen: Hiro Murai
Senarist: Patrick Somerville
Yapımı: 2021 - ABD

Station Eleven, yıkıcı bir grip salgınından kurtulmayı başaran bir grup insanın hayatına odaklanıyor. Dünya nüfusunun %99'u dünyayı kasıp kavuran bir grip salgının kurbanı olur. Hayatta kalbayı başarabilmiş bir grup insan, hayatlarını yeniden inşa etmek için mücadele etmeye başlar.