Sharon Tate

8,0 12 oy

Sharon Tate Biyografi

Sharon Marie Tate (1943-1969) Amerikalı aktris. 1960'lı yılların ortalarından itibaren önemli filmlerde rol almaya başlayan Tate, Manson tarikatı tarafından genç yaşta öldürülmüştü.

1943'te Dallas'ta dünyaya gelen Tate, Amerikan Ordusu'nda subay olan babası Paul'un işi nedeniyle çocukluğunda birçok kez şehir değiştirmek durumunda kaldı. Güzelliğiyle çok küçükken bile dikkat çeken Tate, çeşitli yerel güzellik yarışmalarında dereceler elde etti. 1960'ta babasının görevi nedeniyle İtalya'nın Verona kentine taşındı. İtalya'da çekilmekte olan Adventures of a Young Man filminde figüran olarak ilk kez kamera karşısına geçti. Ardından Barrabas filminde yine figüranlık rolü buldu. Bu filmler sırasında başrol oyuncularının dikkatini çekmeyi başardı. Edindiği bağlantılar sayesinde başarılı olacağını umarak ülkesine döndü, ancak annesinin yoğun ısrarları sonunda yeniden İtalya'ya geldi. 1962'de ise aile hep birlikte ABD'ye taşındı ve Tate Los Angeles'a yerleşerek oyunculuk kariyerine ağırlık vermeye başladı.

Profesyonel kontrat imzalamasına rağmen tecrübesizliği nedeniyle 1965 yılına kadar TV dizilerinde küçük rollerle yetinen Tate, Eye of the Devil filmiyle ilk kez önemli bir rolde izleyicilerle buluştu. Filmin çekimleri için bulunduğu Avrupa'da Roman Polanski ile tanıştı ve Polonyalı yönetmenin The Fearless Vampire Killers filminde başrolde oynadı. İlk başlarda Tate'in yeteneklerine fazla güvenmeyen Polanski, yavaş yavaş genç oyuncuya ısındı ve filmin çekimlerinin ardından birlikte yaşamaya başladılar.

Bu sırada Playboy dergisine konu olan, yeni filmler için kontratlar imzalamaya başlayan Tate'in popülerliği arttı. 1968'de Roman Polanski ile Londra'da evlendi. Yine Polanski'nin Rosemary's Baby filminde başrolde oynadı.

1969'un başında hamile olduğunu açıklayan Tate, doğumuna iki hafta kala 9 Ağustos 1969'da Los Angeles'taki evinde Charles Manson'ın taraftarları tarafından öldürüldü. O sırada evde bulunan arkadaşları Jay Sebring, Abigail Folger, Polonyalı aktör Wojciech Frykowski ve tesadüfen evin civarında bulunan Steven Parent adlı bir genç de aynı kişiler tarafından öldürüldü. Cinayetin işlendiği sırada Roman Polanski Londra'da bulunuyordu.

Otopsi raporuna göre 16 bıçak darbesi sonucu öldürülen Tate, 13 Ağustos 1969'da doğmamış erkek çocuğuyla birlikte California'daki Holy Cross Mezarlığı'na gömüldü. Cinayetin sorumlusu olarak gösterilen Charles Manson ile müritleri Susan Atkins, Charles Watson ve Patricia Krenwinkel, olaydan birkaç ay sonra tutuklandı. Mahkeme sonucu 1971'de dördü birden idam cezasına çarptırıldı, ancak California'da çıkan bir af yasası sonucunda cezaları ömür boyu hapse çevrildi.

Devamını Oku