Vatansever

The Patriot

Bütün Fragmanlar ►
Vatansever (2000) afişi Facebook'ta Paylaş
Ekle
7.6
/ 10
829 oy

11 Ağustos 2000

2000 - ABD

AksiyonDramSavaş

165 Dak.PT165M

Robert Rodat

932 kullanıcının favori filmi

Film Özeti

Savaşmaya pek de hevesli olmayan bir kahraman Benjamin Martin: Fakat çarpışmalar çiftliğinin sınırına dayanıp da İngilizler Benjamin’in değer verdiği insanları tehdit etmeye başlayınca, kendini Amerikan Devrimi’nin içinde buluveriyor. 
 
İdealist bir vatansever olan oğlu Gabriel’la birlikte silah kuşanıp Amerikan milislerinin başına geçiyor ve 'kırmızı urbalılarla' göğüs göğüse çarpışıyor. Bunlar olurken, kendi ailesini korumasının tek yolunun genç Amerikan ulusunu topyekün bağımsızlığa taşımak olduğunu keşfediyor kahramanımız - fakat karanlık geçmişi, savaşta da peşini bırakmıyor...

Popüler Yorumlar
JKim (Profesyonel) | 17 Kasım 2012, 10:21

300

2
+8
Milenaa (Efsane) | 12 Temmuz 2013, 06:29

‘’ 7 Çocuğum var, karım öldü, Savaşa gidecek olursam, onlara kim bakacak ?’’ Sözlerimi unutmayın, bu savaş, sadece sınırlarda gerçekleşmeyecek, ya da uzaklarda bir yerlerde bir savaş alanında da değil, aramızda olacak, evlerimizin içinde, çocuklarımız olanlara, kendi gözleri ile şahit olacak, biz askerlerle birlikte, masumlarda ölecek ‘’ ÇOCUKLARIN GÖZÜNDEN SAVAŞI İZLEMEK Bu replik her şeyi ne kadar da güzel özetliyor, savaşın insanların ruhunda, yaşamında yarattığı tahribata çok iyi bir göndermede yapıyor. Yıkımlar, kayıplar, dayanılması zor olan acılar, Vatansever filminde hayat buluyor. Eşini kaybeden bir baba, 7 çocuğunun sorumluluğu yetmezmiş gibi, savaşın tam ortasında, yıkım üzerine yıkım yaşasa da pes etmemek zorunda, çocukları için, ülkesi ve insanları için direnmek zorunda...Vatansever, Cesur Yürek kadar iyi bir film bence, izleyince hak vereceksiniz, her duyguyu derinlemesine içinize işletecek, üzülecek, sinirlenecek, sevineceksiniz. Unutamayacağım güzel, anlamlı sahnelerle bezeli bir film oldu benim için. Mel Gibson ağırlığını yine koymuş ve unutulmaz bir oyunculuk çıkarmış, oğlu rolünde izlediğim Heath Legder’da , iyi bir performans sergilemiş ( onu her gördüğümde, buruk bir ifade beliriyor yüzümde, erken veda etmiş olmasına üzülüyorum) Kesinlikle izleyin, arşivleyin, bir daha, bir daha izleyin. Bu filmi bana öneren arkadaşım James Dean’e sonsuz teşekkürler, sayesinde bir güzel film daha keşfettim. İyi seyirler, sinemayla kalın..

0
+7
Tüm yorumlar (288)
Atehaa (Profesyonel) | 21 Nisan 2014, 09:41

Mel Gibson etkisi büyük zira Cesur Yürek filminin ateşli silah kullanılarak yapıldığını ve karısı için değilde oğlu için savaşan bir adam düşünün film bu. Tabi Cesur Yürek efsane bu ise eh işte :)

Cevap Yaz
0
0
trexq (Figuran) | 13 Nisan 2014, 00:25

senaryoyu ben okusaydım film çekilmeden basrol gibson derdim , kendiyle özdeşleşen bir rol olmuş

Cevap Yaz
0
0
CONVAYNE (Artist) | 05 Nisan 2014, 11:59

Bir aktörün herhangi bir filmini kendisiyle özdeşleşen bir başka filmi ile kıyaslamanın yanlış olduğunu düşünüyorum; bu yüzden filmde Mel Gibson var diye de illa ki Braveheart ile bir tutmak anlamsız ve saçma.
Filme gelecek olursam 3 saat boyunca sıkmayan ve bir olayın bir başka olayı yada gelişmeyi doğurduğu iyi bir film. Hikayesinde Amerikanın bağımsızlığını kazanmasına değiniliyor gibi olsa da ilerleyen dakikalarda aslında kişisel bir savaşa döndüğü görüyorsunuz. Sansürsüz sürümünü izlemiş olsam da çok da sansürlenecek bir şey yoktu açıkcası özellikle savaş alanlarında daha gore sahneler çekilebilirdi. Kimi yerde 80 - 90 sinemasından alıştığımız (kahramanımız üzerinden) abartı sahneler olsa da göze battı diyemem. Filmden önce John Adams`ı izlediğimden olayların bir de savaş boyutuna da bakmak hikayeyi tamamlamışım hissi verdi.

Cevap Yaz
0
0
okan_oz_332 (Amatör) | 26 Mart 2014, 12:39

ölene kadar aklınızda yer edecek sahneleri olan, özgürlük savaşmayı ve intikamı olağanüstü kusursuz bir şekilde işleyen sayısı az filmlerdendir. İnsanların siyasi düşüncelerini bilemem ama işte oyunculuk, işte sanat...bu filmi izlemeden ölenler gözleri açık giderler. 10/9

Cevap Yaz
0
0
yigit_kahraman_988 (Amatör) | 26 Mart 2014, 12:43

keş ke izlemeden olseydim berbat ve sıkıcı sen hiç film izlemedin mi

0
0
okan_oz_332 (Amatör) | 26 Mart 2014, 12:46

çok cahilsin keşke ölseydin

0
0
silentman (Dublör) | 18 Mart 2014, 16:53

mel gıbson devleştıgı fılmlerden bırı

Cevap Yaz
0
0
Görüşleriniz