12 Kızgın Adam

12 Angry Men

12 Kızgın Adam (1957) afişi Facebook'ta Paylaş
Ekle
8.3
/ 10
1346 oy

01 Nisan 1960

1957 - ABD

Dram

96 Dak.PT96M

Reginald Rose

1637 kullanıcının favori filmi

Film Özeti

Genç bir adam babasını öldürme suçuyla yargılanmaktadır.12 tane jüri tartışmak için bir odada toplanırlar.Bu jürilerden 11 tanesi çocuğun suçlu olduğunu söyler ama 8. jüri(HENRY FONDA) suçsuz olduğunu söyler.Diğer jüriler ona kararını değiştirmesinde ısrar etmektedir ama tartışmadan kararını değiştirmeyecektir çünkü boş yere masum bir çocuğu ölüme göndermek istememektedir.Sadece bir odada geçen ve sadece konuşma üzerine yapılmış ve klasikler arasına girmiş Sidney Lumet in başyapıtı aynı zamanda İmdb listesinde 8.sırada bulunmaktadır.

Filmi Ekleyen nailtaylan
Popüler Yorumlar
Lysia (Efsane) | 26 Aralık 2012, 15:36

''En büyük güç "düşüncedir". Ve bir düşünceyi asla zor kullanarak yok edemezsiniz. Yapabileceğiniz tek şey; karşıt bir düşünce ile onu ortadan kaldırmaktır''. Bu zeka örneği film için en uygun cümle bu sanırım. Filmin verdiği mesaj ön yargıları kırmaksa madem bence sizde ön yargılarınızı kırın ve tek mekanda geçtiğine bakmadan izleyin gerçekten çok güzeldi. Tavsiye eder iyi seyirler dilerim...

0
+11
Milenaa (Efsane) | 12 Haziran 2012, 11:12

"Sakın sana önyargıyla yaklaşanlara aldırma,bana da gerizekalı dediler atomu parçalayıp ellerine verdim." demiş Albert Einstein önyargının özüne inmiş,bir önyargıyı yıkmak büyük ustanın dediği gibi çok zor ama fikirlerimizden,benimsediğimiz prensiplerimizden kendi hayat görüşümüzden vazgeçediğimiz zaman işler yoluna giriyor velhasıl işte bu olayı öyle güzel yansıtmış ki film hayran kaldım.Daha ilk sahnede gördüğümde gözüme kestirmiştim 8.juri üyesini çünkü herkesden farklı duruyordu ve beni yanıltmadı,kararlı tavrı,objektif bakış açısı,olayları sorgulaması ama en önemlisi düşünerek hareket etmesi diğer üyeler gibi benide etkiledi.Çünkü kimi mahkede sunulan delillere inandı,kimi çoğunluk tutuyor kesin doğrudur diye düşünerek işin içinden sıyrıldı,kimi kendi yaşadığı sorunlardan dolayı olayı kişiselleştirdi ama düşünmeye başladıklarında anlamayada başladılar.İlk defa böyle bir film izledim tek bir mekanda bir masanın etrafınfa sadece fikir alışverişine dayalı ama hiç sıkılmadım aksine bir sonraki üyenin görüşü ne olucak değişecek mi...sonuç ilk masaya yatırdıkları gibi mi olucak yoksa diye merakla bekledim.Karşımızdaki insan bizden farklı düşünüyor olsada onu dinleme inceliğini göstermemiz gerektiğinide çok güzel anlatıyor.Öfkeyle konuştuğumuz zaman ağzımızdan çıkan kelimelere dikkat etmediğimizide görüyoruz (ki bu başımıza sık sık gelir sonrasında ay keşke öyle demeseydim deriz).Bu arada gözünüz korkmasın bu adamların 12'si birden kızgın değil içlerinde çok sakin mizaçlı olanlarıda var :) Filmin yansıttıkları çok anlamlı uönyargılarımızı yıkalım artık ve insanları dinlemeyi öğrenelim.''Aptal ve cahil oldukları zaman bile dinle onları; çünkü, dünyada herkesin bir öyküsü vardır'' demiş Mevlana'mız...İyi seyirler dilerim...By Fenomen'e tavsiye için t.ederim çok geç izlemis olsamda :)

2
+11
Tüm yorumlar (776)
samettibis (Amatör) | 09 Nisan 2014, 19:32

Bir film düşünün 57 yapımı, siyah-beyaz, tek mekan, ve konu bir adamı aklama ve hiçbir oyuncunun adı belli bile değil. Ne kadar sıkıcı duruyo dimi? Değil işte hiç vakit kaybetme aç hemen izle. Verdiği dersler olsun oyunculuklar olsun, izlerken oradaki sıcak havayı sizde hissedip terliyosunuz, geriliyosunuz bazen adamın suçlu olduğuna bazen olmadığına inanıyosunuz. Önnyargıları ortadan kaldıran bir başyapıt. 10/10

Cevap Yaz
0
3
TheGladiator (Amatör) | 06 Nisan 2014, 01:11

Siyah Beyaz olması ve bir odada geçmesi bu filmi ertelememin sebeblerindendi ancak hata yapmışım. Ön yargıları yıkmanın vücud bulduğu film. Efsanelerden bir tanesi. Mutlaka izleyin. 8.8 / 10

Cevap Yaz
0
1
CHULSOOS (Amatör) | 31 Mart 2014, 02:46

Fikirlerin düşüncelerin gücü...
Film sadece bir odada geçiyor :) Filmin yönetmeninin çektiği ilk film.
İki jüri üyesinin mahkeme binasından ayrılmaları esnasında birbirlerine isimlerini söylemeleri dışında filmde hiç isim kullanılmaz. Davalı "çocuk", tanıklar da "yaşlı adam" ve "karşı sokaktaki kadın" şeklinde anılır.
2007 yılında Amerika Birleşik Devletleri Kongre Kütüphanesi tarafından kültürel, tarihi ve estetik olarak önemli filmler arasına seçilerek ABD Ulusal Film Arşivi'nde muhafaza edilmesine karar verilmiş. Siyah beyaz bu filmi herkese tavsiye ediyorum.

Cevap Yaz
0
3
since61 (Figuran) | 30 Mart 2014, 14:42

bir film sanırım bu kadar az maliyetle ancak bu kadar efsane olabilir hala izlemeyen var mı ?

Cevap Yaz
0
2
erayaydin (Amatör) | 15 Nisan 2014, 07:29

Ben.. Önyargılarımı yenip bu filmi izleyemyorum.

0
0
since61 (Figuran) | 19 Nisan 2014, 11:32

bu filmde 12 tane kızgın adam var onları daha fazla kızdırma istersen :)

0
0
HisVeRuzgar (Figuran) | 28 Mart 2014, 15:11

Filmi izlerken kendimi 13. kişi olarak dahil ettim. Mutlaka hepimiz bazı önemli konular üzerinde , farklı yaş grupları ve farklı karakterler içinde , kendi düşüncelerimizi kabul ettirme çabasında bulundurmuşuzdur.. Hele de o ortamlarda sevgili büyüklerimizin yeri ve tecrübeleri bizi hep aydınlatır. Çok akıcı ve samimi bir film.. Bir başkasını yargılarken ; kendimizi de değerlendirmemiz gerektiğini gösteren , farklı açılardan ayna tutan çok mantıklı bir film.. İzlerken nasıl bittiğini anlamadım..

Cevap Yaz
0
1
Görüşleriniz