Ünlü Yönetmenlerin En Favori Filmleri

Sinema zevki sanatın her dalında olduğu gibi okudukça ve gördükçe gelişebiliyor, yayılabiliyor. Dünya sinemasının en tanınmış yönetmenlerinin de ilham aldıkları ve takdir ettikleri filmler var. İşte ünlü yönetmenlerin en favori filmleri!

1. Lanetli Ada (1973)

Yönetmenliğini Robin Hardy’nin üstlendiği 1973 yapımı gerilim klasiği The Wicker Man, Ölü Gelin, Noel Gecesi Kabusu ve 1989 yapımı Batman gibi klasiklere imza atmış sinemanın gotik yönetmeni Tim Burton’ın favori filmlerindenmiş. The Wicker Man’in başrollerindeyse Edward Woodward ve Christopher Lee yer alıyor. 

2. 12 Kızgın Adam (1957)

Başlangıç, Prestij ve Memento gibi aklın sınırlarını zorlayan filmleriyle tüm zamanların en efsane yönetmenlerinden sayılabilecek Christopher Nolan’ın favori filmlerinden biri Sidney Lumet klasiği 12 Kızgın Adam filmiymiş. Yalnızca bir odanın dört duvarı içinde geçen ve diyaloglarıyla sinema tarihine geçen 12 Kızgın Adam'ın başrolünde ise Henry Fonda yer alıyor. 

3. Otomatik Portakal (1971)

Sinema tarihinin unutulmaz bilim kurgu serisi Star Wars’un yönetmeni George Lucas’ın favori filmi bir başka efsanevi yönetmen olan Stanley Kubrick klasiği Clockwork Orange’mış. Başrollerinde Malcolm McDowell ve Steven Berkoff’un yer aldığı psikolojik gerilim filmi Otomatik Portakal klasikleşmiş bir toplumsal düzen eleştirisi filmi.

4. Taksi Şoförü (1976)

Kanlı filmleriyle bilinen haşin yönetmen Quentin Tarantino, yine insan psikolojisini zorlayan bir klasiği favori filmi olarak bellemiş. Başrollerinde Robert DeNiro’nun unutulmaz bir oyunculuk sergilediği Martin Scorsese filmi Taksi Şoförü, toplumdaki yozlaşmalara dayanamayarak deliren bir taksi şoförünün hikayesini konu alıyor.

5. Bir Evlilikten Manzaralar (1973)

Ülkemizin başta Cannes olmak üzere uluslararası film festivallerindeki yüz akı yönetmen Nuri Bilge Ceylan’ın favori filmiyse İsveçli yönetmen Ingmar Bergman filmi Bir Evlilikten Manzaralar. En İyi Yabancı Film kategorisinde de Altın Küre sahibi olmayı başaran Bir Evlilikten Manzaralar, gerçekçi bir dram filmi.

6. Komediler Kralı (1983)

Oscar’a doymayan unutulmaz mafya serisi Baba serisinin yönetmeni Francis Ford Coppola’nın favori filmiyse 1983 yapımı Martin Scorsese filmi Komediler Kralı’ymış. Başrollerinde Robert DeNiro, Martin Scorsese, Liza Minelli ve Jerry Lewis’in yer aldığı komedi klasiği Komediler Kralı filmini özetleyen replikse, "Bir günlük kral olmak, bir ömür ahmak olmaktan daha iyidir" repliğidir.

7. Sekiz Buçuk (1963)

Annie Hall, Manhattan ve Barselona,Barselona gibi diyaloglarıyla ve manzaralarıyla bilinen filmlerin yönetmeni Woody Allen’ın favori filmlerinden biriyse hayata bir türlü anlam veremeyen ve varoluşsal sancılar çeken bir yönetmenin hikayesini anlatan Federico Fellini klasiği Sekiz Buçuk.'muş.

8. Sıkı Dostlar (1990)

Yüzüklerin Efendisi serisiyle gelmiş geçmiş en iyi fantastik evrenlerden birini yaratmış olan yönetmen Peter Jackson’ın favori filmlerinden biriyse Martin Scorsese filmi Sıkı Dostlar (Goodfellas)'mış. Bir soygun sonrasında oluşan bir gangster çetesini anlatan klasikleşmiş biyografik film Sıkı Dostlar’ın başrollerindeyse Ray Liotta, Robert DeNiro ve Joe Pesci var.

9. 2001: Uzay Macerası (1968)

Tüm ünlü yönetmenler Scorsese’nin filmlerini beğenir de Scorsese başka yönetmenlerin filmini beğenmez mi? Taksi Şoförü, Sıkı Dostlar, Para Avcısı, Zindan Adası ve daha birçok unutulmaz filmin yönetmeni olan Martin Scorsese’nin favori filmiyse Stanley Kubrick’in son sahnesindeki yıldız-çocuk sekansıyla senelerdir konuşulan bilim kurgu klasiği 2001: Uzay Macerası filmiymiş. 

10. Yurttaş Kane (1941)

Otomatik Portakal, Gözü Tamamen Kapalı ve Cinnet gibi sinema tarihine geçmiş filmlerin yönetmeni Stanley Kubrick’in favori filmiyse otoritenin gücünün yıkıcılığını gösteren Orson Welles klasiği Yurttaş Kane’miş.