Muhteşem Gatsby

The Great Gatsby

Bütün Fragmanlar ►
Muhteşem Gatsby (2013) afişi Facebook'ta Paylaş
Ekle
7.3
/ 10
811 oy

17 Mayıs 2013

DramRomantik

142 Dak.PT142M

Baz Luhrmann Craig Pearce

677 kullanıcının favori filmi

Film Özeti

Yazar olma basamaklarını tırmanan Nick Carraway 1920'lerde eğlence hayatının gözdesi konumuna yükselen New York'a gelir. Kendi Amerikan rüyasının peşindeyken tesadüfen milyoner Jay Gatsby ve onun çevresiyle yolları kesişir. Carraway'nin alkolün su gibi aktığı, göz kamaştırıcı partilerle tanışması fazla zaman almaz. Öte yandan bu büyülü Amerikan rüyasının çöküşü de yaklaşmaktadır. Dışarıdan görkemli görünen bu hayatın örtbas etmeye çalıştığı gerçekler su yüzüne çıkacaktır...

Filmi Ekleyen camur
Popüler Yorumlar
dogukan35 (Efsane) | 05 Ocak 2014, 04:39

LDC ile yeniden, yeni bir film.. Bu adamın olduğu herhangi bir filmi izlememek zaten huzursuzluk veriyor artık.. Kalitesi tartışılmaz hiç bir zaman ama senaryo içeriğinden de kaynaklarak; bazen kendisi de, burada olduğu gibi ancak bir yere kadar getirebiliyor filmi.. Açık ve net.. Genel olarak düşünüldüğü zaman filmi "Amerikan Rüyası" başlığı altında topluyabiliriz.. Peki nedir bu özellik ? Filmden ve de bir kaç okuduğum yazıdan anladığı kadarıyla bir kaç kelime ile sonuna kadar gösteriş olduğunu söyleyebilirim.. Her ne kadar Nick'in yani Tobey Maguire'nin ağzından hikayenin ilerlediğini görsekte, anlatılsa da; baş karakterimizin yani Gatsby'nin de içinde bulunduğu aralıklı aşkın ön planda olduğunun aşınlanma çabası benim açımdan kesinlikle ikinci planda kaldı.. Ki partiler, New York'un bambaşka bir dünya gibi gösterilme çalışması bunların en büyük göstergesiydi.. Çok mu ayrıntıya girdim ne ama benim dikkatimi çok ama çok değiştirdi.. Ama şöyle de bir şey var; filmde sanat yönetmeni denen kavramı sonuna kadar geliştirmişler.. LDC'nin yanında filmin biraz daha yükselmesinde o dönemi acayip iyi bir şekilde yansıtmaları, bambaşka bir izlenim kazandırdı.. Örneğin; eski arabaların seçimi ve kullanımı gerçekten cezbediciydi.. Oyuncu seçimlerinde de filme yakışacak oyuncuları seçtiklerini söyleyebilirim. Leonardo'nun geçmiş karakterlerinde gördüğümüz muhteşemliği ve de filmlerin de ne kadar birinci karakter olsa da çoğunda sonda biraz argolaşarak, voltayı çekiyor olması birkaç şey düşünmeyi sağlayabiliyor.. Bir de Tobey Maguire denen nam-ı diyar Örümcek Adam'dan bahsetmek gerek.. Duruşu ve bazen anlayamadığım garip tebessümüyle birleşerek yine verilen rolünde pasif olarak (!) çok iyiydi.. Masumiyetin simgesi gibi çoğu yapımda karşımıza çıkan Carey Mulligan ise burada Daisy rolü ile bende biraz hayal kırıklığı yarattı.. Neyse seçimler başta da dediğim gibi genel olarak iyiydi.. Bazı ilginç noktaları söyleyerek kritiğimi bitirmek isterim.. Hani bana mı geldi demiyeceğim bir kaç yorum gözüme çarpıştı filmi izlemeden önce eski türk filmerinin de biraz tadını aldım filmden.. Ama demiyorum kesinlikle aynısıydı diye.. Sadece bir görüş.. Görsel efektlerde oldukça iyiydiler.. Çoğu olaydan sonra filmi izleyenler daha iyi bilir, bilmeyenlere fazla spoiler olmasın ama "gözlerin" ön planda tutulması nerede olursanız olun gözlenildiğinizin farkında olun demnmesi gibiydi.. Ve de Yeşil Işık'a dikkat edin.. 7/10..!!

0
+19
ParadiseAlley (Amatör) | 04 Mart 2013, 22:52

Bana katılıyor musunuz bilmeyeceğim ama bu adam 1940'lı yılları çok iyi yansıtıyor yüzü çok iyi oturuyor bizi sanki o zamandaymışız gibi alıp kendine bağlıyor Göklerin Hakimi olsun J.Edgar olsun Sıkıysa Yakala olsun yahut daha eski tarihler Titanic ve Gangsta of New York gibi filmlerde hep eski tarihleri anlatan filmlerde harikalar yarattı bu kadar çok eski tarihi anlatan filmlerde oynayan başka bir adam varmı bilmiyorum ama bu adama ne zaman o lanet olası OSCAR'ı verecekler merak ediyorum!

0
+9
Tüm yorumlar (553)
eren_caba (Amatör) | 21 Nisan 2014, 01:35

Şu kadar söyleyin bu filmi izlemeden ölmeyin :-D

Cevap Yaz
0
0
smylmz (Amatör) | 20 Nisan 2014, 21:55

Leonardo Carey Mulligan ile buluşma sahnesinde sergilediği oyunculukla bana boys over flowers'daki Goo jun-pyo'yu anımsattı.Yanlış da düşünmüş olabilirim:) Leonardo'nun her filmi gibi izlenmeyi hak ediyor.

Cevap Yaz
0
0
YasinÇakmak (Amatör) | 19 Nisan 2014, 21:12

muhteşemmmm bir filmdi =)

Cevap Yaz
0
0
Fundamm (Artist) | 12 Nisan 2014, 16:40

Carey mulligan yanlıs secim olmus. Filmi anlamak zor ama cok yaratıcı özgün bir senaryo olmus.

Cevap Yaz
0
1
Kartonsiper (Artist) | 10 Nisan 2014, 23:37

bu filmi tekrar mı izlemem gerekiyor. çok saçma sapan bir filmdi.

Cevap Yaz
0
0
Görüşleriniz