Esaretin Bedeli

The Shawshank Redemption

Bütün Fragmanlar ►
Esaretin Bedeli (1994) afişi Facebook'ta Paylaş
Ekle
9.1
/ 10
12513 oy

10 Mart 1995

1994 - ABD

DramPolisiyeSuç

142 Dak.PT142M

Sezai Aydın Tarık Ünlüoğlu Arif Soysalan Ahmet Aksoy

Stephen King Frank Darabont

15264 kullanıcının favori filmi

Film Özeti

Genç ve başarılı bir bankacı olan Andy Dufresne, karısını ve onun sevgilisini öldürmek suçundan ömür boyu hapse mahkum edilir ve Shawshank hapishanesine gönderilir.

Popüler Yorumlar
AlwaysFun (Star) | 07 Eylül 2012, 00:31

Filmin adını birçokkez duydum lakin izlemeyi hiç düşünmedim.En sonunda yorumlarında etkisiyle geçen gün izledim.Çok büyük beklentiyle mi izledim bilemeyeceğim ama filmi o kadar abartılıp kabartılacak kadar mükemmel bulmadım.Forrest gump filmyle yakın dönemde vizyona girdiğinden midir , filmin hasılatı bile bütçesini zar zor kapatıyor.Sinemadayken izleyicilerin ilgisini çekmeyen film daha sonradan nasıl bu kadar rağbet gördü ilginç.Filme kötü demiyorum , iyi film lakin bana göre bu filmden daha iyi filmler var.

5
+17
kemalyardimsever (Amatör) | 22 Mart 2014, 17:42

Kişinin işlemediği bir suç yüzünden esaret altında kalması sadece dört duvara kapatılmasını gerektirmez.Brooks misali bazen bireylerde dış dünya da esaret altındadır. “Brooks was here” yazısı gibi bir yazıyı çakıyla kazımamak için kişiler bir keski alıp etraflarına örülmüş istemsiz duvarı aşmaya çalışır. Pantolonundaki taşları kendi bahçesine boşaltır, içine atar. Rita, Raquel ya da Marilyn gibi kendine bir de kılıf bulur.Kişinin elinde olmayan nedenlerden kaynaklanan kendi esaretinin ızdırabı hepsinden beterdir. Dışarı çıktığında çok karanlık bir yerden dışarı çıkmış gibi sendelersin. Dışarı çıkmadan da yaşlandığını görüp kendi gençliğinde yapamadığın, ya da kendi gençliğini gördüğün birine ön ayak olmak istersin. Hiç beklemediğin bir anda yok olur gider, aynı gençliğin gibi… Müzik açarsın ki pencereden dışarı çıksın. Yalnız dinlememek için, paylaşmak için ya da hayatında o kadar güzel bir şarkı dinlemeyenler için, nihayetinde ona yaşadığını hissettirmek için… Duvar delinmiş tünel açılmaya başlamış, vazgeçmemek şart olmuş, bunun adı da umut konmuş. Değişimin zamanı geldiğini anladığında insanlar ne giydiğine bile dikkat etmemiş, alıştıkları gibi beklemişler senden her şeyi… Seninse kendine saygın ve inancın tek gücün olmuş. Öte yanda ezbere söylediğin şeylere inanmamaya başlamış ve boşvermişsin ama yıllardır kullandığın kendi tuvaletinden başka yere işeyememişsin, hatta kendi deneyiminle o işi izin almadan bile yapamaz hale gelmişsin.Sonra bir yolculuğa çıkıp bir ağacın altında elini taşın altına sokmaya karar vermişsin. Deniz kenarında seni bekleyen huzurlu kumsala ve en iyi arkadaşına kavuşmuşsun, kendine… Redd ve Andy uzlete çekilmeyi seçer, Brooks ise vazgeçmeyi. Çağın bu yüksek yapılarından atlamak ya da kaçmayı seçer gibi; hepimizin isteğini Andy bir sahilde gerçekleştirir ve derler ki; “Pasifiğin hafızası yoktur”.

0
+14
Tüm yorumlar (5369)
srrkan (Amatör) | 24 Nisan 2014, 23:27

Öncelikle sinemalar.com'u tebrik ediyorum! yüzlerce favori filmim ve yorumlarım gitmiş. yeniden derleme yapıyorum :)

Öncelikle şunu söyleyebilirim ki 3-4 yıl önce önyargılarımı yıktığım ilk film. Sebebi ise yapım yılının 2000 ler öncesine dayanması. Bir akrabamın tavsiyesi ve ısrarı üzerine zorla/dayatarak izlediğim film. İsmi tuhaf, yapım yılı eski ne kadar puan alırsa alsın umrumda olmayacak bir filmdi. Sonra bir gece yarısı başladık filme. Sardı, sardı, gittikçe kendisine sardı. Ve artık film hiç bitmesin diyordum. Sonunda söylediğim kelime şuydu; İZLEDİĞİM EN İYİ FİLM. tuhaf yanıdır. HALA ÖYLE :)

Bu film bir harika. Bir başyapıt. İzlenilmesi gereken ilk film de diyebilirim :) Tv'lerde kaç defa oynadıysa artık...Ve hala izlemeyen varsa. Film ne kadar güzelse de bir o kadar da güzellik uyandıran tarafı bende. Bir serüven başladı ardına. Film kolik birisi oldum çıktım. İyi seyirler. Puanım: 10/9.5

Neden 10 üzerinden 10 değil diyorsanız. mükemmeliyet işte :) belki bir gün daha iyisiyle karşılaşma umuduyla o 0.5 puanı saklıyorum...

Cevap Yaz
0
0
emresugunes (Amatör) | 23 Nisan 2014, 17:20

filmin etki yeri son kısım. ortalarda bir ara zamana baktım bitmiyomu diye ama sonlarda yok böyle bi film diyosunuz mükemmel

Cevap Yaz
0
0
feneraal (Amatör) | 22 Nisan 2014, 19:52

yıllar önce izlemiştim harika bir film hala izlemeyen varsa kesin izlesin

Cevap Yaz
0
0
Lukaku (Amatör) | 21 Nisan 2014, 22:55

Brooks was here , so was red ...

Cevap Yaz
0
0
RECORDX (Amatör) | 17 Nisan 2014, 18:09

Stephen King gibi Dünyaca ünlü bir roman yazarının kitabından uyarlama bir film. Evet doğru, bütçesi; 25 M. D. hasılatı; 28 M. D. olabilir ama bu tipteki filmler her zaman fazla izlenemiyor. Dünyada ne ödül almış filmler var toplam seyircisi milyona ulaşamıyor. Bu filmi izlemeye götüren en büyük unsur; ''Stephen King'' şüphesiz mükemmel bir yazar.

Cevap Yaz
0
1
Görüşleriniz