Nuri Bilge Ceylan

Bir Zamanlar Anadolu'da Fragmanları
Nuri Bilge Ceylan profil resmi Facebook'ta Paylaş
Ekle
9.1/ 10
425 oy
519 kullanıcının favorisi

Nuri Bilge Ceylan

Türkiye

26 Ocak 1959

Biyografisi

Nuri Bilge Ceylan, yönetmen ve yapımcı. Uzak, Üç Maymun ve Bir Zamanlar Anadolu'da gibi filmleriyle yurtdışındaki çok önemli festivallerde ödüller kazanmıştır.

Ceylan İstanbul'da doğdu. Boğaziçi Üniversitesi Elektrik-Elektronik Mühendisliği bölümünden mezun olduktan sonra Mimar Sinan Üniversitesi’nde iki yıl sinema eğitimi gördü. 1980'lerde kimi portfolyoları Gergedan gibi dönemin nitelikli kültür ve sanat dergilerinde yayınlandı.

Sinemaya "Koza" adlı kısa filmiyle adımını atan Ceylan bu filmiyle, Cannes Film Festivali'nin ilgili bölümüne katılma başarısını gösterdi. Ceylan 1997'de ilk uzun metrajlı filmi olan ve başta Berlin Film Festivali olmak üzere pek çok dünya festivalinde gösterilen üç bölümlü, otobiyografik ve pastoral "Kasaba" filmini, 1999 yılında da bir meta-film olan ve ilk iki filmdeki otobiyografik izleği sürdüren ve büyük başarı kazanan "Mayıs Sıkıntısı"nı çekti. Film, Berlin Film Festivali'nin yarışmalı bölümünde gösterilmişti.

56. Cannes Film Festivali’nde yarışan ve favori filmler arasında gösterilen Nuri Bilge Ceylan’ın 2002 yapımlı dram filmi "Uzak", Altın Palmiye’den sonra festivalin ikinci önemli ödülü olan ‘Büyük Jüri Ödülü’nü (‘Grand Prix’) aldı. Ceylan'ın dördüncü uzun metrajı "İklimler", 2006 Cannes Film Festivali'nin yarışma bölümüne kabul edildi. 2008 yapımı "Üç Maymun" filmi ise Cannes Film Festivali’nde, "En İyi Yönetmen" ödülünü getirdi. 2010'da çektiği ve Türkiye'de de çok olumlu eleştiriler alan "Bir Zamanlar Anadolu'da" filmiyle yine Cannes film festivalinde Büyük Jüri Ödülü'nü Le Gamin au Vélo filmiyle paylaştı.

4 yıl aradan sonra sinemaya Kış Uykusu filmi ile dönen Ceylan, Bir Zamanlar Anadolu'da filmine benzer bir mekanda çektiği ve 3 saati aşan uzunluğuyla dikkat çeken bu filmle, kariyerinde ilk kez Altın Palmiye Ödülü'nün sahibi oldu. Jüri başkanı Jane Campion'un büyük övgülerde bulunduğu bu filmiyle Ceylan, 1982'de Yol ile Altın Palmiye alan Yılmaz Güney'in ardından bu önemli ödülü kazanan ikinci Türkiyeli yönetmen oldu.

Filmlerinde yakaladığı başarılı karelerle bilinen Ceylan, bu yönüyle ünlü Sovyet yönetmen Andrey Tarkovski'yle benzerlikler taşımaktadır. Ceylan, yaptığı filmlerin genellikle yönetmenliğini, senaristliğini ve yapımcılığını aynı anda üstlenmektedir.

Devamı
Gizle

Katkıda Bulunduğu Son 3 Yapım

Popüler Yorumlar
tucobenedicto (Artist) | 26 Mayıs 2014, 05:22

Niye böyleyiz biz..Bunu algım almıyor..Nuri bilge ceylan türk sinemasını dipten kurtaran adam.. Bu adam dün altın palmiyeyi aldı..Peki neden basınımız bu programı canlı yayınlamadı ? Cannes Film festivalinin Oscar'dan ne farkı var... Gazetelerde gördüm bugün.. Küçük yazılar ayrılmış.. Herkes adına özür dilerim büyük ustad.. Gördüm..Yanlızca 3-4 yorum yazılmış sana burada.. Özür dilerim büyük ustad.. Bu değerli ödülü bize sunduğun için sana sonsuz teşekkürlerimi sunarım..Seni hatırlayanlar adına..

0
+10
Coenlerinenkucugu (Figuran) | 20 Kasım 2012, 19:25

Estetik açıdan Dünyanın en kötü yerine götürüp çekim yaptırsak Nuri Bilge Ceylan'ı oraya aşık edebilir bizi. Sinemamız için çok değerli bir insan !

0
+8
Tüm yorumlar (120)
NathaliieKelley (Dublör) | 25 Ağustos 2014, 23:19

Nedendir bilmiyorum, ama bu adam bana itici geliyor. Filmleri çok sıkıcı ve durağan. Sadece Üç Maymun filmini izledim. Ne izleme ama.. filmi geçerek zar zor dayandım. Ve diğer filmlerini de izlemeyi bile düşünmüyorum (Kış Uykusu hariç), çünkü hepsi aynı birbirine benzeyen yapımlar. Şunu da söylemeden geçemeyeceğim şu güzelim Türkiye de gelmiş geçmiş en iyi yönetmen varsa o da Yılmaz Güney idi üstüne de daha iyisi gelmedi ki geleceğini sanmıyorum. Yılmaz Güney'in hiç bir filmini izlemeyenler yada filmden anlamayanlar toplanmış burada sanırım. Sinema sektörümüz şuan bu kıvamda ise Yılmaz Güney'in payı çok yüksektir o yüzden kimse bana bu adamı Türkiye'nin en iyi yönetmeni yapmasın bir ödül aldı diye. Nuri Bilge üç beş film yaptı diye adamı neredeyse bu alemde tek yaptınız be! Yine de kendisini taktir ettim Yılmaz Güneyden sonra Altın Palmiyeyi ülkemize sundu hakkını yememek lazım. Son olarak, bu yorumumu eksilicek arkadaşlarda olacak onları da biliyorum, onlara buradan saygılar.

Cevap Yaz
0
1
umut_akkaya3 (Amatör) | 10 Ağustos 2014, 10:40

Taktir edilesi şahane yönetmen. Ülkemizde sırf (kusura bakmayın) kaliteden anlamayan sinema seyircisinin parasını sömürmek için çekilen saçma komedi ve korku filmlerinin cirit attığı bir dönemde yeteneğini, sanatını konuşturan kişidir Nuri Bilge Ceylan. Oscar ödüllerinde adaylar arasına girmesini gönülden istiyorum. Kim bilir, belki birilerine örnek olur.

Cevap Yaz
0
0
umut bulutu (Figuran) | 30 Temmuz 2014, 00:07

Başarısını ödüllerle tescillendiren başarılı yönetmenimiz.Nedense Türk seyircisi filmlerine çok rağbet göstermiyor.Halbuki kendine has başarılı bir tarzı var.

Cevap Yaz
0
0
revilhours-y (Amatör) | 07 Temmuz 2014, 13:30

Belki de Türkiyede şu ana kadar yetişen en iyi yönetmen, fakat nedense filmleri izlenmiyor. halkımızın nuri bilge gibi bir sinema dehasını izlemek yerine bol küfürlü, hiçbir şey aşılamayan, bayıla bayıla izleyip bir ay sonra unuttukları filmleri izlemesini anlamıyorum.

Cevap Yaz
-2
+2
allpacinoo (Amatör) | 02 Temmuz 2014, 13:33

kendisinin sinemasını yorumlamak için psikoloji - sosyoloji bilimlerine hakim olmak gerekir, edebiyattan, müzikten, heykelden ve resimden anlamak gerekir.

bilmiyor musunuz bunları? o zaman diğer tüm sanat filmlerine yaptığınız gibi, nuri bilge'nin işlerine de bön bön bakar ve "ne anlatıyor lan, nasıl film bu?" tepkisi verirsiniz. sanatın diğer dallarına iyi bir hakimiyetiniz olmadan, bu filmlerden hiçbir çıkarım yapamazsınız ve "entel işi" diyerek, aşağılayarak kendi savunma mekanizmanızı devreye sokarsınız.

unutmayın, çok film izlemek demek, filmleri kolaylıkla çözümlemek demek değildir. hatta hiçbir katkısı yoktur. isterseniz oturun günde bön bön üçer beşer film izleyin, nuri bilge'yi yine anlamayacaksınız. aynı tepkiyi tarkovski izlediğinizde de veriyorsunuz değil mi? abartılmış, anlaşılmayan bir yönetmen olduğunu iddia ediyorsunuz onun. hayır, aslında siz freud okumamışsınız. bir bok anlamamanız tamamen bununla ilgili.

bilgisiz fikir sahibi olmayın arkadaşlar. bunları kimseyi küçük görmek için de anlatmadım. sinema, diğer tüm sanat dallarıyla bütündür. psikolojiden, sosyolojiden de aşırı derecede etkilenerek icra edilir. o yüzden "ağır" diye hitap ettiğiniz filmleri izlerken, sinema tutkunu olmanız veya yüzlerce film izlemiş olmanız hiçbir anlam ifade etmez, onları anlamanız ve sevmeniz açısından.

Cevap Yaz
0
1
Görüşleriniz