Nuri Bilge Ceylan

Bir Zamanlar Anadolu'da Fragmanları
Nuri Bilge Ceylan profil resmi Facebook'ta Paylaş
Ekle
9.1/ 10
459 oy
576 kullanıcının favorisi

Nuri Bilge Ceylan

Türkiye

26 Ocak 1959

Biyografisi

Nuri Bilge Ceylan, yönetmen ve yapımcı. Uzak, Üç Maymun ve Bir Zamanlar Anadolu'da gibi filmleriyle yurtdışındaki çok önemli festivallerde ödüller kazanmıştır.

Ceylan İstanbul'da doğdu. Boğaziçi Üniversitesi Elektrik-Elektronik Mühendisliği bölümünden mezun olduktan sonra Mimar Sinan Üniversitesi’nde iki yıl sinema eğitimi gördü. 1980'lerde kimi portfolyoları Gergedan gibi dönemin nitelikli kültür ve sanat dergilerinde yayınlandı.

Sinemaya "Koza" adlı kısa filmiyle adımını atan Ceylan bu filmiyle, Cannes Film Festivali'nin ilgili bölümüne katılma başarısını gösterdi. Ceylan 1997'de ilk uzun metrajlı filmi olan ve başta Berlin Film Festivali olmak üzere pek çok dünya festivalinde gösterilen üç bölümlü, otobiyografik ve pastoral "Kasaba" filmini, 1999 yılında da bir meta-film olan ve ilk iki filmdeki otobiyografik izleği sürdüren ve büyük başarı kazanan "Mayıs Sıkıntısı"nı çekti. Film, Berlin Film Festivali'nin yarışmalı bölümünde gösterilmişti.

56. Cannes Film Festivali’nde yarışan ve favori filmler arasında gösterilen Nuri Bilge Ceylan’ın 2002 yapımlı dram filmi "Uzak", Altın Palmiye’den sonra festivalin ikinci önemli ödülü olan ‘Büyük Jüri Ödülü’nü (‘Grand Prix’) aldı. Ceylan'ın dördüncü uzun metrajı "İklimler", 2006 Cannes Film Festivali'nin yarışma bölümüne kabul edildi. 2008 yapımı "Üç Maymun" filmi ise Cannes Film Festivali’nde, "En İyi Yönetmen" ödülünü getirdi. 2010'da çektiği ve Türkiye'de de çok olumlu eleştiriler alan "Bir Zamanlar Anadolu'da" filmiyle yine Cannes film festivalinde Büyük Jüri Ödülü'nü Le Gamin au Vélo filmiyle paylaştı.

4 yıl aradan sonra sinemaya Kış Uykusu filmi ile dönen Ceylan, Bir Zamanlar Anadolu'da filmine benzer bir mekanda çektiği ve 3 saati aşan uzunluğuyla dikkat çeken bu filmle, kariyerinde ilk kez Altın Palmiye Ödülü'nün sahibi oldu. Jüri başkanı Jane Campion'un büyük övgülerde bulunduğu bu filmiyle Ceylan, 1982'de Yol ile Altın Palmiye alan Yılmaz Güney'in ardından bu önemli ödülü kazanan ikinci Türkiyeli yönetmen oldu.

Filmlerinde yakaladığı başarılı karelerle bilinen Ceylan, bu yönüyle ünlü Sovyet yönetmen Andrey Tarkovski'yle benzerlikler taşımaktadır. Ceylan, yaptığı filmlerin genellikle yönetmenliğini, senaristliğini ve yapımcılığını aynı anda üstlenmektedir.

Devamı
Gizle

Katkıda Bulunduğu Son 4 Yapım

Hepsini Göster
Popüler Yorumlar
tucobenedicto (Artist) | 26 Mayıs 2014, 05:22

Niye böyleyiz biz..Bunu algım almıyor..Nuri bilge ceylan türk sinemasını dipten kurtaran adam.. Bu adam dün altın palmiyeyi aldı..Peki neden basınımız bu programı canlı yayınlamadı ? Cannes Film festivalinin Oscar'dan ne farkı var... Gazetelerde gördüm bugün.. Küçük yazılar ayrılmış.. Herkes adına özür dilerim büyük ustad.. Gördüm..Yanlızca 3-4 yorum yazılmış sana burada.. Özür dilerim büyük ustad.. Bu değerli ödülü bize sunduğun için sana sonsuz teşekkürlerimi sunarım..Seni hatırlayanlar adına..

0
+11
Coenlerinenkucugu (Figuran) | 20 Kasım 2012, 19:25

Estetik açıdan Dünyanın en kötü yerine götürüp çekim yaptırsak Nuri Bilge Ceylan'ı oraya aşık edebilir bizi. Sinemamız için çok değerli bir insan !

0
+8
Tüm yorumlar (128)
deckard (Profesyonel) | 29 Mart 2015, 17:38

Sinemamızın medari iftihari usta yönetmen.En çok beğendiğim filmleri Uzak ve Bir Zamanlar Anadolu filmleridir.Son filmi Kuş Uykusu ile yine çoğu sinemacımızın yansıtamadığı Anadolu insanını çok iyi anlatmıştır.İnsanları ve onların psikolojik durumlarını anlatmakta çok başarılı bir sinemacı.Yalın gerçek ve mütevazi sinemasıyla Türkiye ve Dünyada ses getiren eşsiz bir sanatçı.

Cevap Yaz
0
0
Cimen58 (Amatör) | 27 Şubat 2015, 14:19

Sinemadan anlamayan cahiller Nuri Bilge Ceylan'ın hep filmlerini eleştirirler. Bilmiyorlar ki Türkiye'nin en iyi yönetmenlerinden biri olduğunu.

Cevap Yaz
0
0
FORHAN (Figuran) | 14 Şubat 2015, 23:09

Sinema sanatına saygısı olan yönetmenlerden

Cevap Yaz
0
0
SpawnHell (Amatör) | 14 Şubat 2015, 07:54

gereksiz görüyorum kendilerini. ha başarılı mı evet başarılı ama atom bombası da başarılıydı.

Cevap Yaz
0
0
nfobollywood (Amatör) | 02 Şubat 2015, 20:52

gurur kaynağımız

Cevap Yaz
0
0
Reklamı Aç
Görüşleriniz