Nuri Bilge Ceylan

Bir Zamanlar Anadolu'da Fragmanları
Nuri Bilge Ceylan profil resmi Facebook'ta Paylaş
Ekle
9.1/ 10
443 oy
548 kullanıcının favorisi

Nuri Bilge Ceylan

Türkiye

26 Ocak 1959

Biyografisi

Nuri Bilge Ceylan, yönetmen ve yapımcı. Uzak, Üç Maymun ve Bir Zamanlar Anadolu'da gibi filmleriyle yurtdışındaki çok önemli festivallerde ödüller kazanmıştır.

Ceylan İstanbul'da doğdu. Boğaziçi Üniversitesi Elektrik-Elektronik Mühendisliği bölümünden mezun olduktan sonra Mimar Sinan Üniversitesi’nde iki yıl sinema eğitimi gördü. 1980'lerde kimi portfolyoları Gergedan gibi dönemin nitelikli kültür ve sanat dergilerinde yayınlandı.

Sinemaya "Koza" adlı kısa filmiyle adımını atan Ceylan bu filmiyle, Cannes Film Festivali'nin ilgili bölümüne katılma başarısını gösterdi. Ceylan 1997'de ilk uzun metrajlı filmi olan ve başta Berlin Film Festivali olmak üzere pek çok dünya festivalinde gösterilen üç bölümlü, otobiyografik ve pastoral "Kasaba" filmini, 1999 yılında da bir meta-film olan ve ilk iki filmdeki otobiyografik izleği sürdüren ve büyük başarı kazanan "Mayıs Sıkıntısı"nı çekti. Film, Berlin Film Festivali'nin yarışmalı bölümünde gösterilmişti.

56. Cannes Film Festivali’nde yarışan ve favori filmler arasında gösterilen Nuri Bilge Ceylan’ın 2002 yapımlı dram filmi "Uzak", Altın Palmiye’den sonra festivalin ikinci önemli ödülü olan ‘Büyük Jüri Ödülü’nü (‘Grand Prix’) aldı. Ceylan'ın dördüncü uzun metrajı "İklimler", 2006 Cannes Film Festivali'nin yarışma bölümüne kabul edildi. 2008 yapımı "Üç Maymun" filmi ise Cannes Film Festivali’nde, "En İyi Yönetmen" ödülünü getirdi. 2010'da çektiği ve Türkiye'de de çok olumlu eleştiriler alan "Bir Zamanlar Anadolu'da" filmiyle yine Cannes film festivalinde Büyük Jüri Ödülü'nü Le Gamin au Vélo filmiyle paylaştı.

4 yıl aradan sonra sinemaya Kış Uykusu filmi ile dönen Ceylan, Bir Zamanlar Anadolu'da filmine benzer bir mekanda çektiği ve 3 saati aşan uzunluğuyla dikkat çeken bu filmle, kariyerinde ilk kez Altın Palmiye Ödülü'nün sahibi oldu. Jüri başkanı Jane Campion'un büyük övgülerde bulunduğu bu filmiyle Ceylan, 1982'de Yol ile Altın Palmiye alan Yılmaz Güney'in ardından bu önemli ödülü kazanan ikinci Türkiyeli yönetmen oldu.

Filmlerinde yakaladığı başarılı karelerle bilinen Ceylan, bu yönüyle ünlü Sovyet yönetmen Andrey Tarkovski'yle benzerlikler taşımaktadır. Ceylan, yaptığı filmlerin genellikle yönetmenliğini, senaristliğini ve yapımcılığını aynı anda üstlenmektedir.

Devamı
Gizle

Katkıda Bulunduğu Son 3 Yapım

Popüler Yorumlar
tucobenedicto (Artist) | 26 Mayıs 2014, 05:22

Niye böyleyiz biz..Bunu algım almıyor..Nuri bilge ceylan türk sinemasını dipten kurtaran adam.. Bu adam dün altın palmiyeyi aldı..Peki neden basınımız bu programı canlı yayınlamadı ? Cannes Film festivalinin Oscar'dan ne farkı var... Gazetelerde gördüm bugün.. Küçük yazılar ayrılmış.. Herkes adına özür dilerim büyük ustad.. Gördüm..Yanlızca 3-4 yorum yazılmış sana burada.. Özür dilerim büyük ustad.. Bu değerli ödülü bize sunduğun için sana sonsuz teşekkürlerimi sunarım..Seni hatırlayanlar adına..

0
+11
Coenlerinenkucugu (Figuran) | 20 Kasım 2012, 19:25

Estetik açıdan Dünyanın en kötü yerine götürüp çekim yaptırsak Nuri Bilge Ceylan'ı oraya aşık edebilir bizi. Sinemamız için çok değerli bir insan !

0
+8
Tüm yorumlar (124)
YeniGelen (Figuran) | 26 Ocak 2015, 17:13

Başarı tesadüf değil, Emek ister. Türk sineması için Bilge ceylan'a başarılarının devamı dilerim.

Cevap Yaz
0
0
YasinÇakmak (Amatör) | 26 Ocak 2015, 14:33

Çok iyi bir yönetmen üstad diyebiliriz.

Cevap Yaz
0
0
black.range (Amatör) | 15 Ekim 2014, 16:40

Dünya çapında belli başarılara imza atmış, Türkiye'den çıkan nadide yönetmenlerden birisidir. Ama görüşleri toplumdan farklı olduğu için Fazıl Say gibi onun da değeri bilinememiştir. Filmlerinin kesinlikle herkese hitap etmediği doğru bir tespit. Çok yavaş durgun filmleri var, Vereceği mesajı yavaş bir şekilde ve sindirerek veriyor. Benim gibi Kubrick sineması sevenlerin hoşlanacağı bir yönetmen, İleride daha fazla başarılara imza atacağını düşünüyorum, Fazıl Say gibi dünya çapında tanınan ve Türkiye'nin gururu olan nadide yönetmenlerden biri..

Cevap Yaz
0
0
sinema kurdu (Amatör) | 14 Ekim 2014, 22:08

çok iyi bir yönetmen ama hep sıkıcı vasat filmler yönetiyo nasıl bu kadar ödül alıyo diye merak ediyodum meğerse nuri bilge ceylan-reha erdem-zeki demirkubuz gibi yönetmenler festival filmi yapıyomuş yani çektiği filmlerin iyi yada kötü olması önemli değil amaç filmi ayrıntılı yönetip festivallerde ödül almak nuri bilge filmlerinin kamera arkası görüntülerini izleyin geçekten çok iyi ve ayrıntılı yönetiyo ama türk sinemasının ödüllere değil iyi filmlere ihtiyacı var keşke daha canlı daha güzel filmler çekirşe

Cevap Yaz
-1
+3
NathaliieKelley (Dublör) | 25 Ağustos 2014, 23:19

Nedendir bilmiyorum, ama bu adam bana itici geliyor. Filmleri çok sıkıcı ve durağan. Sadece Üç Maymun filmini izledim. Ne izleme ama.. filmi geçerek zar zor dayandım. Ve diğer filmlerini de izlemeyi bile düşünmüyorum (Kış Uykusu hariç), çünkü hepsi aynı birbirine benzeyen yapımlar. Şunu da söylemeden geçemeyeceğim şu güzelim Türkiye de gelmiş geçmiş en iyi yönetmen varsa o da Yılmaz Güney idi üstüne de daha iyisi gelmedi ki geleceğini sanmıyorum. Yılmaz Güney'in hiç bir filmini izlemeyenler yada filmden anlamayanlar toplanmış burada sanırım. Sinema sektörümüz şuan bu kıvamda ise Yılmaz Güney'in payı çok yüksektir o yüzden kimse bana bu adamı Türkiye'nin en iyi yönetmeni yapmasın bir ödül aldı diye. Nuri Bilge üç beş film yaptı diye adamı neredeyse bu alemde tek yaptınız be! Yine de kendisini taktir ettim Yılmaz Güneyden sonra Altın Palmiyeyi ülkemize sundu hakkını yememek lazım. Son olarak, bu yorumumu eksilicek arkadaşlarda olacak onları da biliyorum, onlara buradan saygılar.

Cevap Yaz
-2
+6
Görüşleriniz