Russell Crowe

Man of Steel Türkçe Fragman
Russell Crowe profil resmi Facebook'ta Paylaş
Ekle
9.6/ 10
3819 oy
6688 kullanıcının favorisi

Russell Crowe

YeniZelanda

07 Nisan 1964

Biyografisi

Russell Ira Crowe, Yeni Zelanda doğumlu aktör. LA Confidential, Gladyatör, Akıl Oyunları, Cinderella Man, 
Body of Lies ve Nuh Büyük Tufan gibi çok önemli filmlerde oynamıştır. 

1964'te Yeni Zelanda'nın başkenti Wellington'da doğan Crowe'un annesi Jocelyn ve babası John Alexander yemek şirketi işindeydi. 4 yaşında ailesiyle Sydney'e göç etti. Oyunculuğa küçük yaşlarda küçük rollerle burada başladı. 14 yaşında tekrar Yeni Zelanda'ya döndü, ancak aktörlük hayalleriyle lisedeyken okulu bıraktı. Bir süre müzikle ilgilendi. 21 yaşında tekrar Avustralya'ya giderek National Institute of Dramatic Art'ta eğitim almaya başladı. 80'li yılların sonuna doğru Avustralya sinemasında adını duyurmaya başladı.

The Crossing ve Proof (1991) gibi Avustralya dönemi filmlerinde oyunculuğunu ispatlayan Crowe o yıllarda Avustralya Film Enstitüsü'nden çeşitli ödüller kazandı. Avustralya Televizyonu'ndaki çocuk şovu, onun Avusturalya ve çevresindeki ülkelerdeki tanınmasını sağlayan 'Romper Stomper' (1992) filmindeki rolü almasını sağlamıştır.

90'lı yılların ortasında Hollywood'a transfer olduktan sonra irili ufaklı rollerde oynamaya başladı. 1995'te Sharon Stone ve Gene Hackman ile birlikte oynadığı 'The Quick and the Dead' filmiyle birlikte starlar arasındaki yerini iyice sağlamlaştırmıştır. Ancak onu dünya çapında tanınan bir yıldız yapan 'L.A. Confidential' filmindeki sert, agresif ve tutkulu polis Bud White tiplemesiydi. Fiziği bu tür rollere uygun olsa da 1999 yapımı The Insider gibi birçok filmde birbirinden çok farklı rollerle seyircinin karşısına çıktı. The Insider'la ilk Oscar adaylığını kazandı. Ertesi yıl oynadığı Ridley Scott filmi Gladyatör, onu Hollywood süperstarları arasına soktu, Oscar ödülünün sahibi oldu.

2001 yapımı biyografik Akıl Oyunları (A Beautiful Mind) ile bir kez daha eleştirmenlerin olumlu eleştirilerini toplayan Crowe bu sefer Altın Küre Ödülü'nü kazandı. Sonraki yıllarda Cinderella Man, American Gangster, Body of Lies, Robin Hood (2010), Sefiller ve Man of Steel gibi filmlerde oynadı. 2014 yılında ilk yönetmenlik denemesini The Water Diviner filmiyle yaşamak üzere çalışmalara başladı, filmin çekimlerinin büyük bir kısmı Türkiye'de yapıldı.

1990'lı yıllarda Avustralyalı şarkıcı Danielle Spencer ile inişli çıkışlı bir ilişkisi olan Crowe, 2003'te Spencer ile evlendi. Bu evlilikten Charles Spencer Crowe (d. 2003) ve Tennyson Spencer Crowe (d. 2006) adlı iki oğlu olmuştur. 2012'de çift ayrılmıştır. Crowe Avustralya'da yaşamaktadır. Rugby hayranı olan ve çocukluğunda bu sporla ilgilenen Oscarlı oyuncu, Yeni Zelanda Rugby takımını desteklediğini, diğer spor dallarında ise Avustralya'nın ulusal takımlarını tuttuğunu açıklamıştır. Çok çabuk öfkelenmesiyle de bilinen Crowe, birçok sefer evinde ve dışarıda tartışmalarla anılmış, zaman zaman polis tarafından göz altına alınmıştır.

Devamı
Gizle

Katkıda Bulunduğu Son 8 Yapım

Hepsini Göster
Popüler Yorumlar
michael_scofield_75 (Amatör) | 30 Temmuz 2013, 20:41

nam-ı diğer maximus decimus meridius. yaşlandığına en çok üzüldüğüm aktörlerdendir çünkü mükemmeliyetin doruklarında oyunculuk sergileyen ve filmlerini çok iyi seçen bir abimizdir. ve yaşayan en karizmatik aktör olabilir. şu 50 yaşındaki haliyle bile günümüzün tanrısal yakışıklılıktaki aktörlerinden henry cavill'in yanında bile hala daha karizma duruyor. oyunculuk konusunda ise henry kardeşimizin malesef russell crowe olamayacağı açık, tabi bu henry'nin suçu değil, kim olabilir ki? aktörler ne kadar ünlü olursa olsun çok iyi filmerlerde 50-60 yaşından sonra başrol almaları çok zor oluyor genelde, umarım bunu düzeni kırıp birkaç kere daha bir filmi alıp götürürken izleyebiliriz kendisini, gerçi bir gözüküp çıksa bile yeter. john nash ve maximus decimus meridius olarak kalması bile yeterli, sinema dünyasına en azından iki tane çok sağlam film armağan etmiş, daha ne yapsın? adamın dibi.

0
+13
allpacinoo (Amatör) | 30 Nisan 2014, 17:08

biraz asabi/öfkeli birisi. ama üzerine bir rolü giydiğinde canlandıracağı karakterin tüm özelliklerine bürünebilen izlenesi oyunculardan. fizikî olarak mükemmel bir tipi yok, hattâ o hafif peltek konuşması da biraz tuhaf geliyor kulağa. ama işte oyunculuğu müthiş. zaten önemli olan da o; her rolü başarıyla yansıtması. karşınıza ürkütücü bir neo nazi olarak da çıkabilir, ailesi için her şeyi göze alabilecek bir adam olarak da. ama her rolün üstesinden gelmeyi başarır bir şekilde. kaç oyuncu "the insider" filminde canlandırmış olduğu rol için geçirdiği o değişimi göze alabilir? kaç oyuncu bir şizofreni -mimiklerine varana dek- bu kadar başarılı yansıtabilir? kısacası her filminde ayrı bir muhteşem. ama tabii oyunculuğun zirvesinde olduğu film "gladiator", en etkileyici rolü ise maximus.

0
+11
Tüm yorumlar (843)
moderntimes (Amatör) | 04 Şubat 2015, 12:08

Neredeyse büyün filmlerini izledim. Hepsi de birbirinden güzeldi.

Cevap Yaz
0
0
DthepYEK (Figuran) | 03 Şubat 2015, 00:57

Müthiş bir insan...

Cevap Yaz
0
0
Dogukan4Ever (Figuran) | 02 Şubat 2015, 00:33

"En İyi Oyuncu" ödülünü kazanarak Oscar ödüllerine biraz da olsa inancımı arttıran mükemmel bir oyuncu. Her filme uyan bir yüzü ve oyunculuğu var. Son zamanlarda Türk oyuncularımızla çalışarak bir kez daha gönülleri feth etmiştir..

Cevap Yaz
0
0
ZaiSauran (Amatör) | 01 Şubat 2015, 17:29

ÜSTAD!

Cevap Yaz
0
0
mor kelebek (Amatör) | 27 Ocak 2015, 14:44

başarılı, yakışıklı oyuncu

Cevap Yaz
0
0
Görüşleriniz