Stephen King'in Favori 8 Korku Filmi

Usta yazar Stephen King'in en beğendiği 8 klasik korku filmi

1. Dehşetin Bedeli (Sorcerer) 1977

“Sizi şaşırtabilir ama tüm zamanlarda en favori filmim bu. Büyük Henri-Georges Clouzot’un ‘The Wages of Fear’ filminin yeniden çevrilmişi olan ‘Sorcerer’ - yönetmeni: William Friedkin - Bazıları Clouzot’un filminin daha iyi olduğunu söyler, onlara katılmıyorum.”

2. Şeytan Ruhlu İnsanlar (Les diaboliques) 1955

“İkinci filmim Clouzot’un gerilim – korku şaheseri Les Diaboliques. Günümüzde izlendiğinde de 1955’teki kadar korkutucu.”

3. Dehşet (The Changeling) 1980

“Doğaüstü korku türünde bu filmi severim. Oyuncu George C. Scott belki de en iyi son rollerinden birisini oynadı. Göğsün içinden patlayan canavarlar yoktu, bir çocuğun merdivenlerden aşağı doğru seken topu bile korkutmak için yeterliydi.”

4. İblisin Kurbanları (Night Of The Demon) 1957

“Eski kafalı bile olsa Jacques Tourneur’un bu filmini çok seviyorum. M.R. James’in ‘Casting the Runes’ adlı hikayesinin harika bir uyarlaması. Tourneur, Val Lewton’ın öğrencisiydi. Yani burada korku çok abartısızdı.”

5. Lanetliler Kasabası (Village Of The Damned) 1960

“İngiliz korku sineması söz konusu olduğunda, Wolf Rilla’nın yönettiği bu siyah – beyaz filmden daha iyisini yapamazsınız. John Wyndham’ın The Midwich Cuckoos’undan uyarlama. Garip çocukların öğretmeni rolündeki George Sanders da harika bir iş çıkarmış.”

6. Bela (Duel) 1971

“Yönetmen Steven Spielberg’ün en yaratıcı filmi, bir çekirdeğe sığdırılmış; bir adam, bir kamyon ve ölüme karşı bir savaş.”

7. Otostopçu (The Hitcher) 1986

“Temel öğelerine sıkışmış korkutucu yol filmlerinden bahsedecek olursak, Robert Harmon’ın yönettiği ve Eric Red’in yazdığı The Hitcher’ı nasıl es geçeriz? Gizemli ve cinayete meyilli John Ryder karakterini oynayan Rutger Hauer’ın muhteşem performansı unutulmaz. ‘Nereden geldin’ diye sordu korkmuş haldeki çocuk. ‘Disneyland’ diye fısıldayarak cevap verdi Ryder.”

8. Üvey Baba (The Stepfather) 1987

“Hiçlikten gelen korkutucu adamları konuşuyorsak, kendisini sevecek bir aile arayan, ölüm saçan fakat cazibeli bir psikopat üvey baba rolündeki Terry O’Quinn’den bahsetmeden olmaz. İfadesiz bir yüz takınıp karısını telefonla döverken, ‘Söyleee, bu sefer kimim?’ diye sorması tam bir klasik.”