2. Dünya Savaşı Filmleri

2. Dünya Savaşı ruhunu en iyi yansıtan Dunkirk, Fury ve Stalingrad gibi filmlerin de yer aldığı listemiz...

1. Dunkirk (2017)

Filmde, 2. Dünya Savaşı’nın seyrini önemli ölçüde etkileyen hadiselerden biri olan Dunkirk Tahliyesi kara, hava ve denizden bakış açılarıyla izleyiciye aktarılıyor. Nazi Almanyası’nın 2. Dünya savaşındaki üstünlüğüyle,  müttefik ordularından 400 bin askerAlman Ordusu tarafından Fransa'nın Dunkirk bölgesinde tamamen kuşatılmıştır. Christopher Nolan ‘ın kaleminden çıkan senaryoya Tom Hardy ve Cillian Murphy’nin muhteşem oyunculukları da eklenince ortaya başarılı bir yapım ortaya çıkmış.

2. Piyanist (2002)

Dram ve savaş filmleri türünde başyapıt filmi... 2002 yapımı, senaristliğini Ronald Harwood'un, yönetmenliğini ise Roman Polanski'nin üstlendiği Piyanist filmi türünün unutulmaz örneklerinden biri. Filmi izlemiş herkesi büyük etkisi altına almış uzun süre etkisinden çıkamayacağınız filmde, Wladyslaw Szpilman rolünde rolünde izlediğimiz Adrien Brody'nin muhteşem oyunculuğu gözlerden kaçmıyor. 

3. Fury (2014)

2. Dünya Savaşı’nın son aylarını anlatan filmin başrolünde Brad Pitt’i izliyoruz. Yeterli sayıda silaha sahip olmayan Wardaddy ve askerleri, Nazi Almanya’sının kalbini vurmak için kahramanlıkla tehlikeye koşmaktadır.

4. Bitva za Sevastopol (2015)

2. Dünya Savaşı döneminde zorla orduya alınan DğüLyudmila Pavlichenko (Yuliya Peresild), ileri seviyede keskin nişancı yeteneğine sahiptir. Cesareti ve yetenekleri sayesinde kısa sürede ordunun gözdesi haline gelir. ABD’de yaptığı bir tanıtım konuşmasıyla savaşın seyrini değiştirmiştir. Yaşanmış olaylardan esinlenerek beyaz perdeye dökülen film, 2. Dünya Savaşı hakkında mutlaka izlenmesi gereken filmlerden bir tanesi.

5. Enigma (2014)

 2. Dünya Savaşı’nda İngilizlerin bir türlü bulamadığı şifreli haberleşme sisteminin yolunu bulan Alan Turing’in (Benedict Cumberbatch), Nazilere engel olarak büyük bir başarı öyküsü yazmıştır.

6. Çizgili Pijamalı Çocuk (2008)

İzleyiciyi empati yapmaya davet eden film, Nazi katliamını döneminde geçen olayları anlatıyor. Babası görevli olarak Polonya’ya gönderilen Bruno’nun, toplama kampındaki tellerin diğer tarafındaki çocukla arkadaş olması üzerine, oğlunun kampla ilgili gerçekleri öğrenmesinden korkan annesi endişelenmeye başlamıştır.

7. Kitap Hırsızı (2013)

2. Dünya Savaşı sırasında Liesel adındaki ufak bir kızın yaşadıklarını bilindik 2. Dünya Savaşı filmleri çerçevesinin dışında aktaran filmde, savaşın günlük yaşantılara etkilerinin dışında ufak bir kız çocuğunun üzerinden kurgulanıyor. Film,  Markus Zusak’ın 2005’te yayımlanan kitabından uyarlandı.

8. Stalingrad (2013)

2. Dünya Savaşı sırasında Kumandan Gromov komutasındaki bir grup Sovyet askeri, yeni bir görevle Volga Nehri yakınlarında farklı bir bölgeye gönderilirler. Rastladıkları Alman askerleri karşısında tutunamayan Sovyet askerlerinden geriye kalanlar, geri çekilerek sivillerin sığınak olarak kullanmakta olduğu bir binaya girerler. Binayı ele geçirmeye çalışan Alman askerleriyle çatışma başlayacaktır.

9. Soysuzlar Çetesi (2009)

Film Alman işgali altındaki Fransa'da başlayan filmde, Çok sevdiği ailesinin, Nazi Albay Hans Landa'nın (Christoph Waltz) tarafından katledilmesine tanıklık eden Shosanna Dreyfus (Melanie Laurent) adlı kadın, katliamdan kılpayı kurtularak Paris'e kaçar.

10. Mayın Ülkesi (2015)

Mayın Ülkesi, İkinci Dünya Savaşı'nın bitimi ile başlayan ve gerçek olaylardan esinlenen bir hikâye. Sade ve durgun işlenmiş olmasına rağmen kullanılan gerçekçi dil, filmin izleyici üzerindeki etkisini arttırıyor. Senarist ve yönetmenlik koltuğunda Martin Zandvliet’ın yer aldığı filmde 1945 yılında Alman savaş esirlerinin Danimarka'ya mayın temizlemek için gönderilmeleri anlatılıyor.