Psikolojinizi Zorlayacak En İyi Psikolojik-Gerilim Filmleri

İnsanın tüylerini diken diken eden, sinirleri harap etse de inanılmaz kurgularıyla etkisinde bırakan gelmiş geçmiş en iyi psikolojik-gerilim filmlerini sizler için derledik. 

1. Zodiac (2007)

Yine psikolojik gerilim, yine yönetmen koltuğunda David Fincher. Başrollerinde Jake Gyllenhaal, Robert Downey Jr. ve Mark Ruffalo'nun yer aldığı polisiye ve gerilim filmi, Zodiac kod adını kullanan ve rastgele cinayetler işleyen bir seri katilin takip ve yakalanış öyküsünü konu alıyor. 1970'ler ABD'sinde geçen hikayesi, yönetmen Fincher'ın yarattığı karanlık atmosfer ve gizemli kurgusuyla Zodiac seyirciyi hem geriyor hem de seyircinin merakını filmin sonuna dek korumasını sağlıyor. 

2. Siyah Kuğu (2010)

Mother!'ın yönetmeni Darren Aronofsky'nin bir başka psikolojik gerilim başyapıtı da kuşkusuz Siyah Kuğu (Black Swan). Başrollerinde Natalie Portman, Vincent Cassel ve Mila Kunis'in yer aldığı bu psikoloji zorlayan film ünlü besteci Tchaikovsky'nin Kuğu Gölü Balesi eseri etrafında dönüyor. Natalie Portman'a filmdeki Nina rolüyle En İyi Kadın Oyuncu Oscar'ı kazandıran Siyah Kuğu, gerçek bir hikayeden alıntıdır. Masum bir Beyaz Kuğu'dan haşin bir Siyah Kuğu'ya dönüşmek için kendisini kaybeden bir balerinin tehlikeli dönüşümünü anlatan film, 67. Venedik Film Festivali'nin de açılış filmi olarak gösterilmiştir. 

3. anne! (2017)

Başrollerinde Jennifer Lawrence ve Jaview Bardem'e ek olarak Ed Harris ve Michelle Pfeiffer'ın yer aldığı psikolojik korku-gerilim filmi Mother! (Anne!)'ın yönetmeniyse Darren Aronofsky. Filmin yönetmeni Aronofsky aynı zamanda, gelmiş geçmiş en etkileyici psikolojik gerilim filmlerinden sayılan Bir Rüya İçin Ağıt'ın da yönetmeni. Bir çiftin evine gelen yabancıları içeri buyur etmesinden sonra gelişen sinir bozucu olayları konu alan filmin başrol oyuncusu Jennifer Lawrence, Mother!'ı şöyle özetlemiş: "Toprak Ana'ya tecavüz edilişini ve ona yapılan eziyeti tasvir ediyor... Ben Toprak Ana'yı temsil ediyorum, bir şairi canlandıran Javier ise yaratıcı Tanrı'yı temsil ediyor; Michelle Pfeiffer'ın karakteri, Ed Harris'in Adem karakterinin Havva'sı. Habil ve Kabil de var ve kurgu bazen Aden Bahçesi'ni andırıyor."

4. Melankoli (2011)

Danimarkalı ünlü yönetmen Lars Von Trier'in karanlık psikolojik-gerilim filmi Melankoli'nin başrollerinde Kirsten Dunst, Charlotte Gainsbourg, Alexander Skarsgard ve Kiefer Sutherland yer alıyor. Kirsten Dunst, tüyleri diken diken eden, depresif bir kadını canlandırdığı filmle Cannes Film Festivali'nde En İyi kadın Oyuncu Ödülü'ne layık görülmüştü. Bilim kurgu unsurlarını da içinde bulunduran Melankoli, iki kız kardeşin gözünden iki bölüme ayrılarak çekilmiştir. Melankoli adında Dünya'ya yaklaşan bir gezegenin gerginliğiyle bir ailenin kendi arasında yaşadığı çalkalanmalar harika bir görsellik ve karanlıkla seyirciye yansıtılıyor. 

5. Suspiria (2018)

Araya bir de henüz vizyona girmemiş, heyecanla beklediğimiz bir psikolojik gerilim filmi eklemek istedik! Suspiria'nın yönetmeni, 2018 Akademi Ödülleri'nin çok konuşulan filmi Call Me By Your Name (Beni Adınla Çağır)'in yönetmeni Luca Guadagnino. 1977 yapımı Kült korku filmi Suspiria'nın bir uyarlaması olan filmin başrollerindeyse Dakota Johnson, Tilda Swinton ve Chloë Grace Moretz'in yer alıyor. 2 Kasım'da vizyonda olması planlanan filmin konusuysa şöyle: 1977 Berlin'inde ünlü bir dans okuluna seçilen genç bir kız, okula başarıyla devam ederken, okulun yöneticilerinin o güne dek herkesten sakladığı karanlık bir sır açığa çıkacaktır. 

6. Zindan Adası (2010)

Yönetmenliğini Martin Scorsese'nin yaptığı efsanevi psikolojik gerilim filmi Shutter Island (Zindan Adası)'ın başrollerindeyse Leonardo DiCaprio, Mark Ruffalo, Ben Kingsley ve Michelle Williams yer alıyor. Akıl hastanesinden kaçan ve cinayet işleyen tehlikeli bir adamı konu alan Shutter Island, Dennis Lehane'nin ünlü romanından beyaz perdeye uyarlanmış. Shutter Island'sa filmde ve kitapta, tehlikeli akıl hastalarının bulunduğu adanın ismi.

7. Sapık (1960)

Efsane yönetmen Alfred Hitchcock'un başyapıtı ve psikolojik gerilim filmlerinin ilk türlerinden biri sayılabilecek film Psycho'nun başrollerinde Anthony Perkins, Janet Leigh ve John Gavin yer alıyor. Duş sahnesiyle efsaneleşmiş, psikolojik gerilimin babası Psycho'yu izledikten sonra bir süre tek başınıza duşa girmekten çekinebilirsiniz. Marion Crane isimli bir kadının patronuna ait olan bir parayı alıp kaçarken yol kenarında durduğu Bates Motel'de başına gelenlerin anlatıldığı filmi çok karanlık bir ortamda izlemek istemeyebilirsiniz.

8. Kayıp Kız (2014)

Ben Affleck, Rosamund Pike ve Neil Patrick Harris'in başrollerinde yer aldığı psikolojik-gerilim filmi Kayıp Kız (Gone Girl)'ın yönetmeniyse birçok başarılı psikolojik-gerilim filmine imza atmış olan yönetmen David Fincher. Ünlü oyuncu Reese Witherspoon'sa filmin yapımcılarından biri. Kayıp Kız, Nick ve Amy isminde, beşinci evlilik yıldönümünü kutlamaya hazırlanan bir çiftten Amy'nin bir anda ortadan kaybolması ve eşi Nick'in olayın birinci şüphelisi durumunda görülmesini gerilimle dolu bir kurguyla anlatıyor. 

9. Yetenekli Bay Ripley (1999)

Kadrosunda Jude Law, Matt Damon, Gwyneth Paltrow, Cate Blanchett ve Philip Seymour Hoffman gibi dev isimlerin bulunduğu psikolojik-gerilim filmi Yetenekli Bay Ripley, Anthony Minghella tarafından yazılmış ve yönetilmiş. 2000'de Jude Law'a En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu Ödülü'nü kazandıran film, Patricia Highsmith'in aynı adlı romanından beyaz perdeye uyarlanmıştır. İtalya'nın harika manzaralarıyla seyir zevkini katlayan psikolojik-gerilim filmi, başkalarının hayatını taklit eden çıkarcı bir adamın tepetaklak ettiği hayatları konu alıyor. 

10. Gece Hayvanları (2016)

Bizim esasen bir moda devi olarak tanıdığımız Tom Ford, hem senaryosununu yazdığı hem de yönettiği Nocturnal Animals (Gece Hayvanları) filmiyle takdiri hak ediyor. 2016 yapımı neo-noir (yeni-siyah) ve psikolojik gerilim türündeki filmin başrollerindeyse Amy Adams, Jake Gyllenhaal, Armie Hammer, Michael Shannon ve Aaron Taylor Johnson yer alıyor. Genç ve başarılı oyuncu Aaron Taylor Johnson filmde canlandırdığı psikopat karakterle Altın Küre'de En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu ödülüne layık görülmüştü. 73. Venedik Uluslarası Film Festivali'nde de Büyük Jüri Ödülü'ne layık görülen Nocturnal Animals, eski eşinin henüz yayınlamadığı kitabı eline geçen genç kadın Susan'ın kitabı okudukça hayatını sorgulamaya başlamasını anlatıyor. Susan kitabı okurken, hikaye ekrana yansıyor ve seyirci de kitabı okuyormuş gibi hissediyor. Kitabın, dolayısıyla filmin sonu geldikçe psikolojinizi oldukça zorlayan Nocturnal Animals, inanılmaz bir seyir deneyimi.