Gerçek Hikayelerden Uyarlanmış Filmler

Hayatın çoğu zaman bir film sahnesini anımsattığını gösteren, gerçekte yaşanmış olan hikayeleri en gerçekçi ve en iyi şekilde beyaz perdeye aktarmış olan filmleri sizler için derledik!

1. Bir Amerikan Suçu (2007)

Başrollerinde Ellen Page, Hayley McFarland ve Catherine Keener'ın yer aldığı dram filmi Bir Amerikan Suçu'nun yönetmeniyse Tommy O'Haver. 1965 yılında Amerika'nın Indianapolis eyaletinde meydana gelen dehşetengiz bir suçu anlatan vurucu film olan Bir Amerikan Suçu'nu izleyip şiddetin sınırlarını sorgulayacaksınız.

2. Sınırsızlar Kulübü (2013)

2014'te Altın Küre ve Akademi Ödülleri'ne damga vuran film Dallas Buyers Club (Sınırsızlar Kulübü)'ın başrollerinde Matthew McConaughey, Jennifer Garner ve Jared Leto yer alıyor. Jean-Marc Vallée'nin yönetmenliğini üstlendiği gerçek bir hikayeden uyarlanmış  olan biyografik film, Ron Woodroof isimli HIV virüsü taşıyan bir uyuşturucu bağımlısının hikayesini konu alıyor.

3. Tehlikeli Yürüyüş (2015)

Başarılı yönetmen Robert Zemeckis imzalı biyografik film Tehlikeli Yürüyüş'ün başrollerindeyse Joseph Gordon-Lewitt, Ben Kingsley ve Charlotte Le Bon yer alıyor. Philippe Petit isimli, Dünya Ticaret Merkezi kuleleri arasında tehlikeli bir yürüyüşe imza atmış Fransız ip cambazının gerçek hikayesini anlatan film 1974'te geçiyor. 

4. Özgürlük Yolu (2007)

Başrollerinde Emile Hirsch, Marcia Gay Harden ve William Hurt'ün yer aldığı Sean Penn imzalı film Özgürlük Yolu (Into The Wild), iki dalda Oscar'a aday gösterilmişti. Başarılı bir öğrenci olarak iyi bir üniversiteden mezun olan Christopher hayatında bir şeylerin eksik olduğunu derinden hissederek her şeyi geride bırakır ve Alaska'nın vahşi doğasına doğru bir kendini buluş seyahatine çıkar.

5. Duyguların Rengi (2011)

Tate Taylor filmi The Help (Duyguların Rengi)'in başrollerinde Emma Stone, Jessica Chastain, Viola Davis ve Bryce Dallas Howard yer alıyor. Gerçek bir hikayeden uyarlanan bu kadın gücü filmi gizli bir yazı projesi etrafında birleşen 3 kadının sıcacık öyküsünü konu alıyor.  

6. Patch Adams (1998)

Başrollerinde Robin Williams'ın harikalar yarattığı, içinizi ısıtacak gerçek hikayeli bir film olan Patch Adams'ın yönetmeniyse Tom Shadyac. 35 yaşında insanlara yardımcı olmayı istediğini keşfedip tıp fakültesini kazanan ve sevginin her şeyi iyileştireceğine olan inancıyla hastaları üzerinde farklı metodlar deneyen bir doktor olan Patch Adams adındaki bir adamın gerçek hikayesinden uyarlanmış olan bu filme bayılacaksınız!

7. 8 Mil (2002)

Başrollerinde ünlü rapçi Eminem, Kim Basinger ve Mekhi Phifer gibi isimlerin yer aldığı 8 Mil'in yönetmeniyse Curtis Hanson. Eminem'in  küçük bir kasabadan çıkarak siyahilerin domine ettiği Rap müzik dünyasında fenomen bir yıldız olma hikayesinin anlatıldığı gerçekçi film 8 Mil'i mutlaka izlemelisiniz.

8. Spotlight (2015)

2016 Oscar Ödülleri'nde En İyi Film ve En İyi Özgün Senaryo Oscar'ını kazanarak adından çokça bahsettiren Spotlight'ın yönetmeni Tom McCarthy. Başrollerinde Michael Keaton, Rachel McAdams ve Mark Ruffalo gibi önemli oyuncuların yer aldığı, gerçek bir skandalı konu alan Spotlight, Katolik Kilisesi'nin adının karıştığı çocuk tacizi skandalını aydınlatmak isteyen gazetecilerin cesaret dolu hikayesini konu alıyor. 

9. Tanrı Kent (2002)

Fernando Meirelles ve Katia Lund'un yönetmenliğini yaptığı Oscar adayı film Tanrı Kent Brezilya yapımı bir dram filmi. Gerçek bir hikayeden beyaz perdeye uyarlanan Tanrı Kent, 60'lı yılların Rio De Janerio'sunda suç dolu arka sokakların yuttuğu çocukların hikayelerini konu alıyor. 7 yaşında bir çocukken bu ortamı deneyimlemiş olan yazar Braulio Mantovani'nin kitabından uyarlanmış olan film oldukça gerçekçi ve vurucu sahnelere sahip.

10. Efsane (2015)

Tom Hardy'nin inanılmaz bir oyunculuk sergilediği ve Brian Helgeland'ın yönettiği biyografi ve suç türündeki film Legend (Efsane), birbirinden oldukça farklı olan ve 60'lı yılların İngiltere'sinde bir organize suç çetesinin lideri olan ikiz kardeşler Ronald ve Reginald Kray'in aksiyon dolu hikayesini konu alıyor. Hem Ronald hem de Reginald'ı Tom Hardy canlandırırken kadroda Hardy'ye Emily Browning, Taron Egerton ve Mel Raido eşlik ediyor.