Keyifle İzleyebileceğiniz En Komik Animasyon Filmleri

Kim demiş animasyon filmler yalnızca çocuklar içindir diye? Ne zaman biraz gülmeye ihtiyacınız olsa açıp izleyebileceğiniz, asla sıkılmayacağınız, her defasında ilk defa izliyormuşçasına gülebileceğiniz en komik animasyon filmlerini sizler için derledik.

Komedi türündeki animasyon filmlerini izlemek her zaman iyi fikirdir! "Güzel bir animasyon filmi izleyelim, komik de olsun. Tamam da hangisini izleyelim?" sorularınızın cevabını bu listede bulabilirsiniz.

Şimdiden iyi seyirler, bol kahkahalar dileriz.

1. Evcil Hayvanların Gizli Yaşamı

En komik animasyon filmlerini derleyip, bu filmi asla es geçemezdik! Üstelik ikinci filmi de yolda! Evcil Hayvanların Gizli Yaşamı 2, 5 Haziran’da vizyondaki yerini almadan önce, bu animasyon komedi filmini mutlaka izlemelisiniz. Evcil Hayvanların Gizli Yaşamı 2’de ekibe yeni katılan üyelerle macera büyümeye devam edecek!

Evcil Hayvanların Gizli Yaşamı'nın ilk filmi, Manhattan'da bir apartman dairesinde sahibi Katie ile mutlu bir hayat yaşayan Max’in, Katie'nin bir gün eve kırma bir köpek olan Luke'u getirmesiyle birlikte gözden düştüğünü hissetmeye başlamasıyla gelişen olaylar dizisini konu alıyordu. Başta rakip olan ikili, daha sonra iş birliğine varıyor ve Snowball adlı beyaz tavşanın, sahipleri tarafından terkedilmiş tüm ev hayvanlarını örgütleyerek, evlerinde mutlu yaşayan hayvanlara ve sahiplerine karşı planladığı komployu bozmaya çalışıyorlardı. 

2. Shrek

Bundan 18 yıl önce hayatımıza çirkin olduğu kadar sevimli bir kahraman girdi. Replikleri dilimize pelesenk oldu, bu komedi animasyonu izlerken gülmekten gözlerimizden yaşlar aktı. İlk filmin gördüğü ilgiden sonra Shrek’in devam filmleri de çekildi, çekilen bütün devam filmleri de en az ilki kadar komikti!

Shrek, kendi bataklığındaki hayatından, çamur banyolarından oldukça keyif almaktadır. Ancak öz anne babası bile onun kokusuna ve görüntüsüne dayanamamaktadır. Fakat çirkin kahramanımız Shrek’in kendine güveni her zaman tamdır! Günlerden bir gün güzel prenses Fiona, bir ejderha tarafından kaçırılır. Duloc ülkesinin iktidar hırsıyla yanıp tutuşan yöneticisi Lord Farquad, prensesi kurtarmak için Shrek'ten yardım ister. Lord, ideal eş olarak Prenses Fiona'yı seçmiştir ve onu ejderhalara yem etmeye hiç de niyeti yoktur. Fakat olaylar Lord’un beklediği gibi gelişmeyecektir.

3. Buz Devri

2003 yılında "En İyi Animasyon Filmi" olarak Oscar adaylığına layık görülen Ice Age (Buz Devri), "En Komik Animasyon Filmi" Oscar’ı olsa eminiz ki o ödülü alırdı! Komik bir animasyon filmi izlemek isterseniz mutlaka Buz Devri, Buz Devri 2: Erime Başlıyor, Buz Devri 3: Dinozorların Şafağı, Buz Devri 4: Kıtalar Ayrılıyor ve Buz Devri 5: Büyük Çarpışma seçeneklerine de göz atmalısınız!

20 bin yıl önce, Buz Devri’nin başlaması sebebiyle gezegende yaşayan canlıların güneye göçü ile başlayan filmde; kahramanlarımız Mamut Manfred, Tembel Sid ve ekibe tamamen tesadüfler sonucu katılan kaplan Diago’nun eğlenceli ve zaman zaman da duygusal olan hikâyesi anlatılıyor.

 

4. Kung-Fu Panda

Panda Po, vasat bir restaurantta garsondur fakat hayali çok iyi bir Kung-Fu’cu olmaktır. Ancak vücudunun yuvarlak hatlarından dolayı Kung Fu dövüş sanatını istediği gibi sergileyememektedir. Şirin panda Po’nun en önemli özelliklerinden biri de oldukça tembel bir ırktan geliyor olmasıdır.

Ansızın, Po’nun yaşadığı Barış Vadisi’nin kapılarına düşmanlar dayanır. Eski bir efsaneye göre, günün birinde bir kahraman doğacak ve halkına mutlak kurtuluşu ve huzuru armağan edecektir. Po’nun katıldığı bir yarışmada farkedilir ki; Barış Vadisi’ni kurtaracak seçilmiş kişi o olacaktır. Gereken işareti bu uyuşuk pandanın taşıdığını gören dövüş sanatı ustaları ise şok geçirir. Ancak çok fazla zaman kaybetmeden, ne yapıp edip, bu kibar ve tembel Panda’yı bir Kung Fu savaşçısına dönüştürmekten başka çareleri de yoktur.

Gelmiş geçmiş en komik animasyon filmlerinden olan, DreamWorks Animations Stüdyoları'nın animasyon filmi Kung Fu Panda’nın devam filmleri de çekildi. İzlerken gülmekten karnınıza ağrılar sokacak olan Kung Fu Panda, bu kapalı havalarda eminiz ki size çok iyi gelecek!

5. Kayıp Balık Nemo

Oscar ödüllü komedi animasyon filmi Kayıp Balık Nemo (Finding Nemo), dünyaya gelir gelmez annesini kaybeden ve babası tarafından büyütülen Nemo’nun hikâyesini konu alıyor.

İlkokul çağına gelen Nemo, babasının ilgisinden sıkılmaya başlar. Ancak bir yüzgeci diğerinden daha küçük olduğu için babası ona okyanusta yüzmeyi yasaklamıştır. Bir gün Nemo, okyanusta yüzebileceğini ve o sırada yüzeyde duran cisme dokunabileceğini iddia eder ancak bir anda kendini bir insanın ellerinde bulur. Oğlunun insanlar tarafından yakalanıp götürüldüğünü gören babası ise ne olursa olsun Nemo' yu bulacak ve eve geri getirecektir.

Hiçbir zaman eskimeyecek en iyi komedi animasyon filmlerinden biri olan Kayıp Balık Nemo da listemizin olmazsa olmazlarından biri! Üstelik filmin Nemo'nun en yakın dostu Dori'nin maceralarını konu alan 'Kayıp Balık Dori' isimli bir devam filmi de var!

6. Tavuklar Firarda

Kümesten uçarak yeni bir hayata başlamak mümkün mü? Tavuklar uçabilir mi? 2000 yapımı animasyon film 'Tavuklar Firarda', Zalim Bayan Tweedy'nin çiftliğinde yaşayan tavukların daha iyi bir hayatı hayal ederlerken; Ginger’ın gerçek bir kaçış planı yapmasını konu alıyor. 

Ailece toplanıp izlenebilecek bir animasyon komedi filmi olan 'Tavuklar Firarda’nın seslendirme kadrosundaysa Mel Gibson, Timothy Spall, Imelda Staunton gibi önemli isimler yer almıştı.

7. Minyonlar

Çılgın Hırsız serisi ile tanıyıp çok sevdiğimiz komik sarı yaratıkların kendi filmleri Minyonlar da en iyi komedi animasyon filmleri arasında yerini alıyor.

Tarihin başlangıcından itibaren varolan minyonların tek amaçları kötü bir efendiye hizmet etmektir. Bu uğurda dinozorlardan Firavun'a, Napolyon'dan Dracula'ya pek çok kişiyi deneseler de hepsinin sonu yok olmak olur. Sonunda Antarktika'ya yerleşip insandan uzak bir yaşam kurarlar. Ancak 1960'lı yıllar geldiğinde bir grup maceracı minyon, Amerika'ya gider ve kendilerine yeni efendiler aramaya başlarlar.

8. Yukarı Bak

Duygusal olduğu kadar komik de! Türkçe seslendirmesi de, orijinali kadar iyi olan animasyon filmi 'Yukarı Bak!' ayrıca iki de Oscar sahibi!

Eşini kaybettikten sonra, eşiyle birlikte hayaini kurdukları yolculuğa, evine balonlar bağlayarak çıkan Carl Fredricksen’in yol arkadaşı da 8 yaşındaki izci Russell olacaktır. İkili sonunda hayal ettikleri yere vardığında, hiçbir şeyin umdukları gibi olmadığını görürler. Hikayenin göz ardı edilemez unsurlarından biri de tasması sayesinde konuşabilen köpekler!

 

9. İnanılmaz Aile

Komedi animasyon filmlerinin en iyi örneklerinden biri daha: İnanılmaz Aile… Üstelik bu Disney animasyon filminin, The Incredibles ailesinin maceralarını izlemeye doyamayanlar için İnanılmaz Aile 2 adıyla bir de devam filmi de var.

Bir zamanların en büyük süper kahramanlarından biri olan Bob Parr, nam-ı diğer Mr. Incredible, kötülüklerle savaşma işinden elini ayağını çeker ve ailesiyle sessiz sakin bir yaşam sürmeye başlar. Ancak 15 yıl aradan sonra, çok özel bir göreve atanan Bob, bu sefer yalnız değildir. Çünkü Bob’un karısı ve çocukları da inanılmazdır!

10. Şaşkın İmparator

Bütün ailenin birlikte izleyebileceği, hiç eskimeyen en komik animasyon filmlerinden birini daha sizlere hatırlatmak isteriz: Şaşkın İmparator serisi… İlk filminin üzerinden neredeyse 20 yıl geçti ama bu Disney animasyonu hala çok komik!

Genç imparator Kuzco iktidar ihtirası ile yanıp tutuşan danışmanı Yzma tarafından lamaya dönüştürülür. Vahşi bir ormanın ortasında tek başına kalan Kuzco'nun geri dönüşünde ona yardımcı olacak tek kişi, iyi kalpli bir köylü olan Pacha'dır. Kuzco'nun Yzma’dan önce krallığa geri dönüş macerasını anlatan Şaşkın İmparator’un The Emperor's New Groove 2: Kronk's New Groove isimli bir devam filmi ve Şaşkın İmparator Okulu isimli bir dizisi de vardır.

11. Zootropolis: Hayvanlar Şehri

Zootopia, bir sürü hayvanın bir arada yaşadığı çok büyük bir şehirdir. Bu şehirde yaşayan bir tavşan olan Judy Hopps, polis teşkilatına yeni yazılmıştır. Nick adlı tilki ise küçük dolandırıcılık işleri yaparak köşeyi dönmeyi hedeflemektedir. Bir gün Nick, işlemediği bir suçla itham edilir. Nick adını temize çıkarmak, Judy de davayı çözmek için daha önceden hiç tahmin edemeyecekleri bir işbirliği yapmak zorunda kalırlar.

Bu ütopik iş birliği Zootopia’yı en iyi komedi animasyon filmleri listemize yerleştirmeye yeter de artar bile! Zootopia, Walt Disney Pictures tarafından yayınlanan ve yapımcılığını da Walt Disney Animation Studios'un üstlendiği bir animasyon filmi.