Önümüzdeki Yıllarda Vizyona Girecek Yeni Star Wars Filmleri

Bir döneme damgasını vuran Yıldız Savaşları serisi, uzun yıllar beyaz perdeden uzak kaldıktan sonra 1999 yılında “Star Wars: Episode I - The Phantom Menace”  adlı yeni üçlemesinin ilk filmiyle sevenleriyle tekrar buluşmuştu. 2000’li yılların başında yayınlanan bu üçlemenin ardından beyaz perde ile 10 senelik bir ayrılık yaşayan unutulmaz Star Wars serisi, 2012 yılında Lucasfilm’in Walt Disney tarafından satın alınmasından sonra tekrar sinemalara dönüş yaparak hayranlarıyla arayı bir daha bu kadar açmayacağının sinyallerini veriyor.

2015 yılında vizyona giren “Star Wars: The Force Awakens” ile başlayan üçleme yakında sona erecek olsa da, stüdyo son sürat yeni hikayelerin anlatılacağı üçlemeler üzerinde çalışıyor. Biz de sizler için, Star Wars gelecek filmleri hakkında bilinenleri derledik! 

1. Star Wars: The Rise of Skywalker (20 Aralık 2019)

Princess Leia rolü ile milyonların hayranlığını kazanan ünlü oyuncu Carrie Fisher’ın trajik bir şekilde aramızdan ayrılışı sonrasında sabırsızlıkla beklenmekte olan Star Wars: The Rise of Skywalker’ın teknik kadrosunda bazı değişiklikler oldu. Rian Johnson’ın yazdığı senaryo rafa kaldırılırken, yönetmen koltuğuna Colin Trevorrow’un yerine geçen J. J. Abrams, Chris Terrio ile beraber bir de yeni senaryo yazdı.

Filmin konusu hakkındaki detaylar çok gizli tutuluyor olsa da, Star Wars: The Last Jedi’ın bitişinden, anlatılacaklar ve gidilen yön hakkında çıkarımlar yapmak mümkün. Gerçek bir Jedi olma yolunda emin adımlarla ilerleyen Rey, efsanevi Luke Skywalker’ın geri dönüşü ve Yüce Lider Snoke’un ölümünün ardından galaktik sistemin yeni lideri haline gelen Kylo Ren hakkında sayısız teoriler üretilmekte. Ayrıca öldü sanılan İmparator Palpatine’in de filmde olayların ilerleyişine belirli bir oranda katkısı olacağı da kulislerde konuşulmakta. 

2. The Benioff-Weiss Star Wars Üçlemesi (16 Aralık 2020)

The Benioff-Weiss Star Wars Üçlemesi (16 Aralık 2020)

J. J. Abrams kendi üçlemesini ve efsanevi Yıldız Savaşları destanını bitirmeye hazırlanırken, sevilen bilim kurgu evrenini genişletecek iki yeni üçlemenin de ön hazırlıkları başlamış durumda.

Bunlardan ilki popüler televizyon dizisi Game of Thrones'un yapımcılığını ve senarisliğini yapan David Benioff ve D. B. Weiss’ın yine beraberce çalışacakları bir üçleme olacak. Henüz hikayenin hiçbir detayı bilinmese de, serinin ilk filminin çıkış tarihi kesinleşmiş durumda. Bu üçlemeyle birlikte, Yıldız Savaşları evrenini anlatan gelecek filmlerin iki senede bir yayınlanacağı da kesinleşen bilgiler arasında.

3. Rian Johnson’s Star Wars Trilogy (Yayın Tarihi Bilinmiyor)

Rian Johnson’s Star Wars Trilogy (Yayın Tarihi Bilinmiyor)

Star Wars: The Rise of Skywalker’ın Rian Johnson tarafından yazılan senaryosu her ne kadar kullanılmayacak olsa da, stüdyonun Rian Johnson’dan vazgeçmeye niyeti yok. Yazdığı senaryo, Carrie Fisher’ın trajik ölümü sonrası yönetmen koltuğuna oturan J. J. Abrams’ın yeniden yazdığı senaryo ile değiştirilen Johnson için stüdyonun başka planları var. Johnson’ın üçlemesinin henüz hiçbir detayı belli olmasa da, Disney ve Lucasfilm’in 2022, 2024 ve 2026 yıllarının aralık aylarında birer Star Wars filmi çıkartmayı planladıkları bilinmekte. Johnson’ın üçlemesinin, Benioff-Weiss üçlemesinin bitişinden sonra mı başlayacağı yoksa iki üçlemenin eş zamanlı mı ilerleyeceği de bilinmese de, Abrams’ın üçlemesi sona yaklaşırken daha fazla detayın netleşeceği söyleniyor.