Netflix’te İzleyebileceğiniz En İyi Korku Filmleri

Yavaş yavaş sakinleşmeye başlayan gündelik hayatımızda eğer halen az da olsa gerilim ve korku arayışında iseniz bu liste tam size göre. Biyolojik saatlerimizin değiştiği ve ne izlense sıkılmaya yatkın olan yapımlardan çok korkuyu, adrenalini en üst seviyede tutan bir seçki ile karşınızdayız. Uykunuz varsa hemen uyuyun çünkü bu listeden sonra uyku düzeniniz tekrar değişecek. “Netflix’te İzlebileceğiniz En İyi Korku Filmleri” listemizde geçmişten günümüze, Netflix yapımı olan korku filmleri haricinde, yine Netflix’te bulabileceğiniz birkaç klasik esere de yer verdik. İyi seyirler!

1. The Conjuring

Gerçek bir hikayeden uyarlanan “Korku Seansı / The Conjuring”, paranormal olayları araştıran Ed ve Lorraine Warren’ın nasıl dünyaca meşhur olduklarının korkutucu hikayesini anlatıyor; olaylar Ed ve Lorraine’in, karanlık bir varlık tarafından hayatları alt üst edilen bir ailenin çiflik evine çağırılmalarıyla başlıyor. Şeytani bir varlıkla yüzleşmeye zorlandıklarında, Warrenlar, kendilerini hayatlarının en korkunç vakasının içinde buluyorlar.“Korku Seansı / The Conjuring”in başrollerinde Academi Ödülü adayı Vera Farmiga, Patrick Wilson, Ron Livingston ve Lili Taylor yer alıyor. Filmin yönetmeni ise James Wan.

2. The Ritual

Üniversiteden tanışan beş arkadaş Phil, Dom, Hutch, Luke ve Rob bir barda buluşup yapacakları yolculuk hakkında konuşurlar. Rob İsveç’te doğa yürüyüşüne gitmeyi önerir ancak grubun kalanları anında bu fikri reddeder. Gecenin ilerleyen saatlerine grup barı terk eder ve dönüş yolunda Rob bir şişe votka almak istemektedir. Bunun için girdiği dükkânda şok içinde kalan Rob buz keser. Dükkân soyulmaktadır, Luke hemen saklanacak bir yer bulsa da Rob apaçık ortada soyguncularla karşı karşıyadır. Soyguncular Rob’dan cüzdanını, saatini ve yüzüğünü vermesini ister. Sadece yüzük konusunda tereddüt eden Rob soyguncularla tartışır. O sırada hala görünürde olmayan Luke ise olaya müdahale etmek için eline bir şişe alır ve harekete geçer. Ancak soyguncular Luke müdahale edene kadar Rob’u, Luke’un gözlerinin önünde öldürür.

Rob’un ölümünden altı ay sonra onun anısına İsveç’e doğa yürüyüşüne giden ekip, yürüyüş rotası olarak Kungsleden (Kral Yolu)’nu seçer. Ancak bir noktada Dom ayağını burkar ve yürümekte zorlanır. Bunun üzerine farklı bir yol denemeye karar verirler. Daha kısa olan bu yolda karşılarına garip semboller ve ağaca asılı şekilde bırakılmış bir geyik çıkar. Fırtınanın da bastırması ile birlikte bir kulübede geceyi geçirmeye karar verirler…

3. Eli

Eli çok nadir görülen bir sağlık problemine sahiptir. Dışarı çıktığında vücudu alerjik reaksiyon gösterdiğinden sürekli evde ya da kapalı alanda kalması gerekmektedir. Eli’nin ailesi (Rosa ve Paul) onu Dr. Isabella Horn’un polikliniğine götürür. Bu poliklinik hava almayacak şekilde dezenfekte edilmiş eski bir evdir. Eli bu tesiste koruyucu kıyafetini çıkardığı ve ailesi ile sarılabildiği için sevinç içindedir. Fakat Eli’nin bu sevinci kısa sürer. Evde kalmaya devam ettikçe, evin bazı bölümlerinde doğal olmayan olaylarla karşılaşır. Bu arada tedavisine başlayan Eli, tedaviden dolayı acı çekmektedir. Doğal olmayan olayların artması Eli’yi tedirgin etmektedir bazen ona mesajlar bırakan ruhlar, zaman geçtikçe Eli’yi düşünmeye sevk etmektedir. Acaba bu ruhlar onu Dr. Horn’un tedavisi hakkında uyarmaya mı çalışmaktadır?

 

4. Bram Stoker's Dracula

Genç bir avukat olan Jonathan Harker, görevi gereği Doğu Avrupa'da küçük gizemli bir kasabaya gelir. Burada ölümsüz vampir Drakula tarafından kaçırılan Harker, onunla birlikte Londra'ya gitmek zorunda kalır. Drakula, Harker'ın nişanlısı Mina'nın fotoğrafını görerek etkilenmiş ve genç kızı ele geçirmek istemektedir. Önce Mina'nın yakın arkadaşı Lucy'i ele geçiren Drakula'ya karşı Lucy ve arkadaşları direnmeye çalışacaklardır.

5. Psycho

Marion Crane (Janet Leigh), Arizona'da bir emlak ofisinde çalışmaktadır. Sevgilisi Sam (John Gavin) ile evlenmek istemektedir ancak çiftin çok az parası vardır. Bir cuma günü, patronu Marion'a bankaya para yatırması için 40 bin dolar verir. Marion, bu parayla Sam'le hayal ettikleri hayatı kurabileceklerine karar verir ve parayı çalarak Sam'le buluşmaya gider. Yolda Bates Motel'de konaklamak zorunda kalır. Moteli işleten Norman Bates (Anthony Perkins), annesiyle saplantısı olan genç bir adamdır.Beraber akşam yemeği yerler ve Marion odasına çekilir ve yatmadan önce duş almaya karar verir. Sinerma tarihinde adından ünlü "duş sahnesiyle" söz ettiren, türünün en önemli örneklerinden Sapık, Alfred Hitchcock'un başyapıtlarından biri olarak kabul edilir.

6. Bird Box

İnsanları sadece bir bakışta çılgına çeviren garip bir kötülük dünyayı tüketmiştir. Bu gizemli güç dünyadaki nüfusu azalttığında, Malorie (Sandra Bullock) bilinmeyenle yüzleşmek ve iki çocuğuyla birlikte güvende olabilecekleri bir yere sığınmak zorudadır. Oldukça tehlikeli olan bu yolculukta tek bir hataları ölümlerine sebep olacaktır. Üstelik yolculuk sırasında ne olursa olsun gözleri bağlı olmalıdır. Onlar diğer duyularına güvenerek bu yolculuğa atılırken, peşlerindeki bir varlık da kendilerini adım adım takip etmektedir. “Bird Box”, çocuklarıyla hayatlarını huzur içinde yaşamanın yanı sıra, muhtemelen efsanelerde bahsedilen güvenli bir cennete girmeyi amaçlayan bir kadın olan Malorie'yi izliyor.

7. The Babysitter

Bakıcısı havalı ve güzel Bee'ye aşık olan Cole, arkadaş edinmekte zorlanan sıradan bir çocuktur. Ailesinin olmadığı bir gecede yatağından gizlice çıkan Cole, salondaki Bee ve arkadaşlarının ayinler ve cinayetlerle dolu gecesine tanık olur. Cole'u fark ettiklerinde ise, onu susturmak için her şeyi yapmaya hazırdırlar. Cole ise bütün geceyi onlardan kaçarak geçirecektir. 

8. The Silence

İnsanları seslerle avlayan korkunç yaratıkların saldırısı altındaki Dünya'da, işitme yetisini kaybetmiş 16 yaşındaki Ally Andrews ailesi ile hayatta kalmaya çalışmaktadır. Ancak şeytani bir tarikat, Ally'nin gelişmiş diğer duyularından yararlanmak istemektedir.

9. CAM

Alice, büyüyen bir hayran kitlesine sahip hırslı bir kamera kızıdır. Ona tıpatıp benzeyen biri hesabını ele geçirir ve Alice, bu gizemli suçlunun kim olduğunu bulmak ve kimliğini geri almak için elinden gelen her şeyi yapacaktır.

10. Apostle

1905 yılında, Thomas Richardson kız kardeşini kurtarmak adına bir adaya gitmektedir. Kız kardeşini kaçıran ve karşılığında fidye isteyen gizemli bir tarikat ile anlaşmaya çalışan Thomas kandırılmıştır. Ancak tarikat yanlış adama bulaşmıştır. Thomas bu tarikatı bitirmek ve sırlarını ortaya çıkarmak adına her şeyi göze almıştır.