Blu TV'de İzlenebilecek En İyi Festival Filmleri

Yerli dizi ve film izleme platfromu Blu TV, kullanıcılarına sunduğu filmlerin çeşitliliği ile dikkat çekiyor. Hollywood gişe filmlerinden dikkat çekici yerli yapımlara kadar geniş bir yelpazede farklı yapımları beğenimize sunan Blu TV, festival filmleri seçkisi ile de sinemaseverlerin gönlünü kazanmayı hedefliyor. Blu TV'de izlenecek festival filmleri arasından en fazla dikkat çekenleri bu listede sizin için derledik.

1. Kız Kardeşler

1980'lerde durgun ve kasvetli bir köy. Reyhan, Nurhan ve Havva üç kız kardeş olarak köylerine geri dönerler. Onları evlat edinen ailelerini farklı nedenlerle yüzüstü bıraktıkları için, fakir köylerindeki babalarının evine geri gönderilirler. Daha iyi bir yaşam hayallerinden yoksun kalmış biçimde birbirlerine tutunmaya çalışırlar.

2. A Separation

Bir banka çalışanı olan Nader Tahran'dan ayrılmayı reddedince eşi Simin, yurtdışındaki küçük kızlarına daha iyi bir hayat kurabilmek umuduyla boşanma davası açar. İşteyken bunak babasına bakacak birine ihtiyaç duyan Nader, çarşafı hamileliğini gizleyen evli bir kadın olan Razieh'i işe alır. Bir gün, Razieh'e kızdıktan sonra Nader onu ittirir ve bir düşük yapar, bu da Razieh'in kocasının Nader'e dava açmasına neden olur.

3. Tepenin Ardı

Dağın diğer tarafındaki insanlar bir çiftçi ailenin topraklarını istila ettiğinde, ailenin reisi ailesini birleştirmeye ve onlara karşı savaşmaya çalışır. Tepenin ardı, pastoral atmosferi ve dikkat çekici yönetmenliği ile birlikte, bize çok tanıdık gelen toplumsal yapıya dair önemli eleştirilerde de bulunuyor. Tepenin ardı, yönetmen Emin Apler'e Berlin Film festivali başta olmak üzere birçok festivalde de ödül getirmişti. 

4. Kelebekler

Birbirlerinden uzakta yaşayan ve birbirlerini pek tanımayan üç kardeş, astronot Cemal, aktör Kenan ve öğretmen Suzan, 30 yıldır görüşmedikleri babalarından gelen telefonun ardından köylerinde yeniden bir araya gelirler. Geldiklerinde babalarının öldüğünü ve köye kelebeklerin geldiği dönemde gömülmek istediğini vasiyet etmiştir. Bir süre daha köyde durmak zorunda kalan kardeşler, bu sürede hem birbirlerini hem de babalarını daha iyi tanımaya çalışacaklardır. Kelebekler filmi, 2018 Sundance Film Festivali'nde Dünya Sineması kategorisinde Büyük Jüri Ödülü'nü kazandı. 

5. Mustang

Yazın başlangıcıdır. Türkiye'nin kuzeyindeki küçük bir köyde, Lale ve dört kız kardeşi okuldan eve dönerken, yerel çocuklarla masum bir oyun oynamaktadır. Ancak meraklı köylüler, oyunlarına ve kızların davranışlarına şüpheyle bakar ve kızların geri adım atmaması, hızla aile arasında bir skandala neden olur.