İstanbul Film Festivali Nisan Ayı Seçkisinde En Çok Dikkat Çeken Filmler

Pandemi, sinema sektörününün vizyon alışkanlıklarını kökten değiştirirken birçok film festivali de etkinliklerini çevrimiçi formatlar ile düzenlemeye alıştı. Biz sinemaseverler de bu şekilde özlediğimiz festival coşkusunu az da olsa yaşayabiliyoruz. İKSV (İstanbul Kültür Sanat Vakfı) tarafından bu sene 40. kere düzenlenen İstanbul Film Festivali kapsamında sinemaseverler birçok filme çevrimiçi bir biçimde erişip kaliteli bağımsız yapımlar ile buluşabiliyor. Biz de önümüzdeki günlerde festivalde izleme fırsatı bulacağımız en dikkat çekici filmleri sıralamak istedik, iyi seyirler! 

1. Falling

John, partneri Eric ve kızı Monica ile beraber Kaliforniya’da yaşamaktadır. Taşra hayatını geçmişinde bırakan John ailesi ile birlikte mutlu bir hayat sürmektedir. John’un babası olan Willis ise eski kafalı, yaşlı bir adamdır ve tek başına kendi çiftliğinde yaşamaktadır. Demans (bunama) hastalığının ilk safhalarında olan Willis artık tek başına çiftlik işlerine yetişmek konusunda zorlanmaktadır. Bu durumun üzerine John ve kız kardeşi Sarah babasını Kaliforniya’ya getirir. Fakat bu iyi niyetleri Willis’in hayat tarzını ve düşüncelerini değiştirmeye yetmez.

2. Possessor

Tasya Vos, diğer insanların vücutlarında ikamet etmek için beyin implantı teknolojisini kullanan ve onları şirketin yararına suikastlar yapmaya sevk eden kurumsal bir ajandır. İş için özel bir yeteneği varken, bu işlerdeki deneyimleri onda dramatik bir değişikliğe neden oldu ve kendi hayatında şiddetli anıları ve dürtüleri bastırmak için mücadele eder.

3. The Mole Agent (El Agente Topo)

Bir kadın, huzurevindeki annesinin refahı konusunda endişelendiğinde, özel dedektif Romulo, yeni bir konut sakini olan 83 yaşındaki Sergio'yu bir köstebek olarak işe alır. Huzurevinde sıradan bir sakin kisvesi altında ikamet etmeye başlayan Sergio, giderek daha fazla sayıda sakinin hayatına dahil olur.

4. The People Upstairs

Julio ve Ana on beş yıldan fazla bir süredir birliktedirler. Artık birbirlerine bakmayan, birbirine dokunmayan ve her gün ilişkilerinin özü ile savaşan bir çift haline gelmişlerdir. Bir akşam Ana, onlardan daha genç, hoş ve arkadaş canlısı üst kattaki komşuları Salva ve Laura'yı, davet eder. Üst kattaki komşular, akşamı dördü için abartılı ve çözümleyici bir deneyime dönüştürecek alışılmadık ve şaşırtıcı bir teklif ile geleceklerdir.

5. The Silences of the Palais

Eğitimsiz ama zeki olan Khedija hayatın yükünü yaşamaya çalışan tipik güçlü bir kadındır. Bu güzel hizmetçinin Alia adında bir kızı vardır. Khedija, erkeklerin karşı koyamadığı çekiciliğinin, ona biraz refah ve güvenlik verse de birçok kez sorunlara davet etme eğiliminde olduğunu fark eder ve kızı Alia'nın aynı sorunları yaşamasını istemez.

6. Dear Comrades!

Komünist hükümet 1962'de gıda fiyatlarını yükselttiğinde, küçük sanayi kasabası Novocherkassk'tan asi işçiler greve gider. Sonrasında meydana gelen katliam, dindar bir parti eylemcisinin gözünden anlatılıyor.

7. The Killing of Two Lovers

David, karısından ayrıldığı sırada altı kişilik ailesini çaresizce bir arada tutmaya çalışır. İkisi de başka insanlarla görüşmeyi kabul eder, ancak David karısının yeni ilişkisiyle başa çıkmakta zorlanır.