En İyi Ferhan Şensoy Filmleri

Geçen ay sağlık sorunları nedeni ile hastaneye kaldırılan usta oyuncu Ferhan Şensoy, 30 Ağustos'u 31 Ağustos'a bağlayan gece maalesef yaşamını yitirdi. Tiyatro ve sinema dünyasının acı kaybı birçok sanatçı tarafından üzüntü ile karşılandı. Kel Hasan Efendi'den günümüze kadar gelen Ortaoyuncuları Kavuğu'nu Münir Özkul'dan devralarak kendinden sonra Rasim Öztekin'e devreden usta oyuncu birçok sinema filminde yer alarak da Türkiye sinemasına katkıda bulunmuştu. Biz de saygı ile andığımız Şensoy'un en dikkat çekici filmlerini sizin için derledik. 

1. Pardon

İbrahim, Aydın ve Muzaffer çok yakın 3 arkadaştır. İbrahim, resmi üniforma görmekten çok rahatsız olan biridir. İbrahim, bir gün resmi üniformalı birisiyle karşılaşınca hemen oradan kaçmak ister ancak durumdan şüphelenen polis, 3 arkadaşı da içeri alır. Suçsuz yere 6,5 yıl hapis yatan arkadaşlar sonunda dışarı çıkmayı başarır.

2. Şans Kapıyı Kırınca

Yurdum ailesi, TV'deki bir yarışma programına katılır. Kuddusi Yurdum, büyük ödülü kazanabilmek için kalori tablosunu ezberden saymak zorundadır. Ancak ne olursa yarışma sırasında olur ve Kuddusi, son anda şaşırır.Aile, teselli ödülü olarak tatil kazanır. Daha önce adını hiç duymadıkları Küba yakınlarındaki Barbunya Adası'na giden aile, burada ilginç maceralar yaşar.

3. Muhalif Başkan

Beldelerine hiç yabancı ve yerli turist gelmeyen halkın Belediye Başkanını protesto etmesi sonucu başkan bu sezonda kasabada turist patlaması olacağı sözünü verir. Öfkeli kalabalık ona bir şans daha tanımak için meydanı terk eder. Kasaba halkına söz veren belediye Başkanı, buraya nasıl turist çekebileceğini kara kara düşünür. Önüne gelene akıl danışır,her kafadan sesler yükselir. En nihayetinde kasabada yapılacak bir güzellik yarışmasıyla buranın hem medyanın hem de turistlerin uğrak yeri olacağına karar verilir. Başkan hiç vakit kaybetmeden kollarını sıvar, İstanbul'daki bir manken ajansla irtibata geçer... Ve olaylar böyle başlar.

4. Köşe Dönücü

''Köşeyi dönmek'' ile kafayı bozmuş bir adamın hikayesini anlatan film, aslında Ferhan Şensoy'un ''Mahmut Birdenbire Evlendi'' isimli öyküsünden uyarlanmış bir yapımdır. Filmde Şensoy'un yer aldığı birçok yapımdan aşina olduğumuz tarzda dönem eleştirileri mevcuttur. Aynı isimle bir dizi de çekilmiştir.

5. Büyük Yalnızlık

Boşanmak üzere olan evli bir çift, yağmurlu bir geceyi son kez beraber geçirir ve ilişkilerini analiz ederler. Filmde Ferhan Şensoy'a başrolde Sezen Aksu eşlik etmiştir. Müzikleri Onno Tunç tarafından yapılan filmin bir diğer özelliği iki başrol dışında oyuncu kullanmamasıdır.

6. Son Ders: Aşk ve Üniversite

Yurt dışından gelen bir Türk öğretim görevlisi üniversitedeki müfredatla sınırlı kalmaz. Bu yeni hoca iddiasızdır, “İlk dersimiz kimsenin buradan alınacak derse ihtiyacı olmadığı” diye başlar. Ancak öğrencilerin ve özellikle de bir tanesinin onu fark etmesi ile bambaşka bir dünya açılır önlerinde. Saffet Hoca’nın geçmişi ile üniversite öğrencisi Ulaş’ın hayatı garip bir şekilde kesişir.