En İyi Atıf Yılmaz Filmleri

Türk sinemasının en önemli isimlerinden Atıf Yılmaz, 9 Aralık 1926 yılında Mersin’de doğdu. İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nde ve İDGSA İstanbul Devlet Güzel Sanatlar Akademisi’nde bir süre eğitim aldıktan sonra yavaş yavaş sinema sektörüne adım attı. İlk olarak yardımcı yönetmenlik ve sinema yazarlığı yapan Yılmaz, 1951 yılında ilk filmi “Kanlı Feryat”ı yönetti. Özellikle 1960’lı yıllarda kariyeri iyice ivme kazanan sinemacı 80 yıllık ömrüne 150’den fazla film sığdırdı. Toplumdan bağını hiç koparmayan Yılmaz, hep dönemin yaşanmışlıklarına ayna tuttu. Arayışı hiç bitmeden çalışan üretken yönetmen, kadın hikayelerine kariyerinde hep özel bir yer verdi. 2006 yılında hayata gözlerini yuman Atıf Yılmaz, sinemaseverlerin kalbindeki yerini koruyor. Her ne kadar yönetmenin kariyerinde onlarca unutulmaz film olsa da bizim için en iyi 5 tanesini bu listede sizler için derledik.

 

1. Ah Güzel İstanbul (1966)

Ah Güzel İstanbul (1966)

Yapım Yılı: 1966

Süre: 97 dk

IMDb Puanı: 8.0

Sinemalar Puanı: 8.0

Kolay para kazanma arzusuyla İzmir'deki evinden kaçıp İstanbul'la gelen Ayşe ile babasından kalan mirası tükettikten sonra sokak fotoğrafçılığı yapmaya karar veren eski İstanbullu Haşmet İbriktaroğlu'nun yolları kesişir. Film de bu ikilinin hikayesini anlatır. Bir kara-komedi olan "Ah Güzel İstanbul" öykü zemininde dönemin Türkiye'sindeki alaturka-alafranga çatışmasına değinir. Filmde Ayşe'ye Ayla Algan, Haşmet'e ise Sadri Alışık hayat veriyor. 

2. Selvi Boylum Al Yazmalım (1977)

Selvi Boylum Al Yazmalım (1977)

Yapım Yılı: 1977

Süre: 90 dk

IMDb Puanı: 8.6

Sinemalar Puanı: 8.5

"Sevgi neydi? Sevgi iyilikti, dostluktu, sevgi emekti." repliği akıllarımıza kazınan filmin başrolünde Türkan Şoray, Kadir İnanır ve Ahmet Mekin yer alıyor.

Kamyon şoförü İlyas, İstanbul'dan Asya'nın kaldığı köye gelir. Birbirlerine aşık olup evlenirler. Çocuklarının adını Samet koyarlar. İlyas, kamyoncu olduğu için sık sık yollara çıkar ve Asya, Samet'le yalnız kalır. Bir gün yine yola çıkan İlyas, eve dönmez. Asya, bu acıya dayanamaz ve oğluyla birlikte yollara düşer. Yolda Cemşit adında bir adamla karşılaşırlar. Cemşit onlara kol kanat gerer. Birlikte yaşamaya başlarlar. Bir gün İlyas karşılarına çıkar. Asya, artık bir seçim yapmak zorundadır.

3. Kibar Feyzo (1978)

Kibar Feyzo (1978)

Yapım Yılı: 1978

Süre: 83 dk

IMDb Puanı: 8.7

Sinemalar Puanı: 8.5

Sevdiği kız olan Gülo ile evlenmek isteyen Feyzo başlık parasını toplamak için İstanbul'a gider. Şehirde gördüklerinden sonra aslında Maho Ağa'nın köylüleri köle gibi kullandığını anlar ve Ağa'ya karşı mücadeleye girişir. Feyzo, köylüleri feodal sisteme karşı ayaklandırır, onların bilinçlenmesini sağlar. Ancak Ağa'yı devirmek pek de kolay olmayacaktır. 

Kemal Sunal, Şener Şen, İlyas Salman, Adile Naşit ve Müjde Ar gibi Türk sinemasının yıldız isimlerini bir arada izlediğimiz film, Atıf Yılmaz'ın unutulmaz komedilerinden. 

4. Aaahh Belinda (1986)

Aaahh Belinda (1986)

Yapım Yılı: 1986

Süre: 100 dk

IMDb Puanı: 7.8

Sinemalar Puanı: 7.5

Düşle gerçek arasında gidip gelen bir burjuva filmi güldürüsü. Woody Allen’in “Kahire’nin Mor Gülü” adlı filminden yer yer esintiler taşımasına karşılık, Atıf Yılmaz, profesyonel anlatımı içinde gelişen olayları büyük bir başarıyla yerlileştirmiş. Yani iki farklı çevreyi karşı karşıya getirirken, tiyatro ve entel barların dünyasıyla sıradan bir ailenin yaşamını bizim toplumumuza özgü bir mizah anlayışı içinde veriyor. Tiyatro oyuncusu Serap, bir reklam filminde oynadıktan sonra gerçek kimliğini yitirip evli ve iki çocuklu ev kadını Naciye olarak tekdüze bir yaşam sürüyor. Bu yaşam içindeki babası, kaynanası, kocasının arkadaşları hiç tanımadığı insanlar ve çevre de yabancıdır. Gerçekle düş arasında savaş veren genç kadın tiyatrocu Serap mı, banka memuresi Naciye mi, hangisidir?

Bu klasikleşmiş Atıf Yılmaz filminin başrollerindeyse Müjde Ar, Macit Koper ve Füsun Demirel gibi isimler yer alıyor. 

 

5. Berdel (1990)

Berdel (1990)

Yapım Yılı: 1990

Süre: 85 dk

IMDb Puanı: 6,9

Sinemalar Puanı: 7,6

Türkan Şoray ve Tarık Akan'ı bir araya getiren bu filmde, kendisini adadığı kocasına, çocuklarına ve yuvasına karşılık Hanım’ın payına hep acı düşer. Çünkü peş peşe beş doğuma rağmen kocasına bir erkek evlat verememiştir. Erkek babası olamadığı için mutsuz olan Ömer, karısını çok sevmesine rağmen yörede doğal sayılan bir yönteme başvurur ve eve bir kuma getirmeye karar verir. Ancak evlenebilmek için gerekli başlık parasını sağlayacak durumda değildir. Kuma olarak aldığı kadının babasına kendi kızlarından birini verecektir. Henüz 15’indeki genç Beyaz, sevgilisiyle kurduğu hayalleri öldürerek gözyaşları içinde “Berdel” olarak verildiği yaşlı ve hastalıklı adamla evlenmek zorunda kalır. Ancak dram henüz bitmemiştir.