Sinemalar Özel: 2021’in En İyi Filmleri

Sizlerle birlikte 2021’in en iyi filmini seçtiğimiz anket serimiz sona erdi! Instagram üzerinden yaptığımız oylamada, yılın en filmi “Dune” oldu! Onu izleyen yapımlarsa Dün Gece Soho’da, Gucci Ailesi ve Anette. 

Gelen oylara göre yarışan tüm filmleri sıraladık ve “Sinemalar Özel: 2021’in En İyi Filmleri” listesini oluşturduk. Keyifli okumalar!

 

1. Dune

Yönetmen: Denis Villeneuve

Süre: 155 dk 

IMDb Puanı: 8.2

Oyuncular: Timothée ChalametRebecca FergusonOscar IsaacJason Momoa, Zendaya

Mitsel ve yoğun bir kahramanlık yolculuğunu anlatan “Dune”, Paul Atreides’in hayatını odağına alıyor. Zeki ve yetenekli olan Atreides’in kaderi düşündüğünden çok uzaklara uzanacaktır. Kaderini gerçekleştirmek üzere çıktığı bu yolda evrenin en tehlikeli gezegenine gitmeli, halkının ve ailesinin geleceğini güvenceye almalıdır. Gezegenin ve büyük ihtimalle tüm insanlığın kaderini belirleyecek olan Dune Gezegeni’nin kaynakları için kötü güçler ile çatışmalar başladığında, korkusuna galip olanın kazanacağı bu savaş çok yakındır. 

2. Dün Gece Soho'da

Yönetmen: Edgar Wright

Süre: 118 dk 

IMDb Puanı: 7.2

Oyuncular: Anya Taylor-JoyMatt SmithThomasin McKenzieDiana Rigg

Ünlü Yönetmen Edgar Wright'ın psikolojik gerilimi Dün Gece Soho'da filminde, gelecek vadeden modacı Eloise 1960'lı yıllara gizemli bir yolculuk yapar ve hayran olduğu Sandie ile karşılaşır. Geçmişin tüm cazibesi dağılmaya başlar ve Sandie kendini karanlık olayların içerisinde bulur. 

3. Gucci Ailesi

Yönetmen: Ridley Scott

Süre: 118 dk 

IMDb Puanı: 6.9

Oyuncular: Lady Gaga, Adam Driver, Jared Leto, Al Pacino, Jeremy Irons

Filmde, 1980'lerde Patrizia Reggiani'nin aileye dahil olmasıyla birlikte moda devi Gucci ailesinde baş gösteren aile içi kargaşalar ve ihanetlerin neden olduğu skandallar zinciri anlatılıyor. 1995 yılında gerçekleşen Maurizio Gucci cinayetine neden olan skandallar, etkileyici bir dille izleyici ile buluşuyor.

4. Annette

Yönetmen: Leos Carax

Süre: 141 dk 

IMDb Puanı: 6.4

Oyuncular: Adam DriverMarion Cotillard

Film, stand-up komedyeni Henry ve opera sanatçısı eşi Ann’in hayatını konu alıyor. Başarısız bir Hollywood çifti olan Ann ve Henry’nin bir de kızları vardır. Yaşanan bir trajedi sonrasında küçük kızları daha 2 yaşındayken mucizevi bir şekilde şarkı söylemeye başlar.

5. Karanlık Kız

Yönetmen: Maggie Gyllenhaal

Süre: 122 dk

IMDb Puanı: 7.0

Oyuncular: Olivia Colman, Dakota JohnsonJessie Buckley

Maggie Gyllenhaal'un ilk uzun metraj film yönetmenliği olan Karanlık Kız, Elena Ferrante'nin aynı isimli romanından uyarlama. Film, tek başına bir tatilde olan Leda'nın, genç bir anneyle tanıştıktan sonra kendi annelik geçmişine doğru yaptığı zorlu içsel yolculuğu anlatıyor. 

6. Kral Richard: Yükselen Şampiyonlar

Yönetmen: Reinaldo Marcus Green 

Süre: 138 dk

IMDb Puanı: 7.6

Oyuncular: Will SmithJon BernthalAunjanue Ellis

Zach Baylin tarafından kaleme alınan King Richard’da, hiç tenis geçmişi ve bilgisi olmayan Richard Williams’ın, kızlarının kariyerini adım adım nasıl planladığı anlatılacak. Richard Williams, kızları henüz 4 yaşındayken, onların kariyer planını 78 sayfalık bir dosya olarak hazırlamış, ardından da onlara tenis oynamayı öğretmiş. King Richard, bu çalışmalara ve çalışmaların sonucunda, Williams kardeşlerin nasıl efsane olduğuna ışık tutacak. Tenis efsanesi kız kardeşlerden, Serena Williams’ın 23, Venüs Williams’ın ise 7 Grand Slam Turnuva galibiyetiyle, tenis dünyasına altın harflerle isimlerini yazdırdıkları, görmezden gelinemeyecek bir gerçek.

7. İki Şafak Arasında

Yönetmen: Selman Nacar

Süre: 91 dk

IMDb Puanı: 6.9

Oyuncular: Ünal SilverNezaket ErdenCihat Süvarioğlu

Kadir, sevdiği kadının ailesi ile tanışmayı planlamaktadır ve oldukça heyecanlıdır. Fakat babasının çalıştığı tekstil fabrikasında bir iş kazası gerçekleştiğini öğrenince planları değişecektir. Kaza haberini işçinin ailesi ile paylaşma görevini üstelenen Kadir, işçinin ailesi için elinden gelen her şeyi yapacaktır. 

8. Luka

Yönetmen: Enrico Casarosa

Süre: 85 dk

IMDb Puanı: 7.5

Seslendirenler: Maya RudolphJacob TremblayJack Dylan Grazer

Film, İtalyan Riviera’sında yaşayan, makarnayı çok seven ve scooter'ıyla gün boyu gezen Luca adlı küçük bir çocuğun hikâyesini anlatıyor.

Luca’nın yaz aylarındaki macerasını anlatan film, izleyenleri Luca'nın sırrı ile yüzleştiriyor. Bu küçük çocuğun gerçekte nereden geldiğini aslında etrafındakiler bilmemekte. Okyanus yüzeyinin hemen altında bulunan başka bir dünyadan gelen deniz canavarları filmin esas konusunu oluşturmakta.

9. Tick, Tick... Boom!

Yönetmen: Lin-Manuel Miranda

Süre: 115 dk

IMDb Puanı: 7.6

Oyuncular: Andrew GarfieldVanessa HudgensAlexandra Shipp

Jonathan Larson'ın otobiyografik oyununun beyazperde uyarlaması olan film, 1990'lı yılların New York'unda yaşayan ve müzikal besteler yapan Jon isimli bir adamın hikayesini konu ediniyor. 30. yaş gününe yaklaşmış olan Jon, sırf sahne sanatları üzerinde çalışabilmek için yanlış kariyer seçimi yapıp yapmadığı üzerine kendini sorgulamaya başlar. Bir yandan da Jon’un kariyeri için kendi kariyer hedeflerini de askıya almış olan kız arkadaşı Susan’ın baskısını da üstünde hissetmektedir. Acaba hayalleri için her şeyi bir kenara atmasına değecek midir?

10. Dünyanın En Kötü İnsanı

Yönetmen: Joachim Trier

Süre: 127 dk

IMDb Puanı: 8.1 

Oyuncular: Renate ReinsveAnders Danielsen LieHerbert Nordrum

Film, Julie adında genç bir kadının hayatına odaklanıyor. Yakında 30 yaşında olacak olan Julie'nin aşk hayatı pek yolunda değildir. 45 yaşındaki çizgi roman yazarı Aksel ile birlikte yaşayan Julie, onun hayatını yaşadığını hisseder. Ailesinin beklentileri ve Aksel'in çocuk arzusunun yükünü taşıyamayan Julie, sürekli değişen hayallerinin peşinden koşmaya devam eder. Onun hayatı, genç ve yakışıklı Eivind ile tanışmasıyla bambaşka bir hal alır.

11. Batı Yakası'nın Hikayesi

Yönetmen: Steven Spielberg

Süre: 156 dk

IMDb Puanı: 7.9 

Oyuncular: Ansel ElgortRachel Zegler, Ariana DeBose

1961 yapımı müzikalin uyarlaması olan Batı Yakası'nın Hikayesi, iki genç arasındaki yasak aşkı ve farklı etnik kökenlere sahip olan Jets ve Sharks adlı iki sokak çetesi arasındaki rekabeti konu ediniyor.

Müzikleri Leonard Bernstein, şarkı sözleri ise geçtğimiz günlerde kaybettiğimiz Stephen Sondheim'a ait olan filmin yönetmen koltuğunda Steven Spielberg oturuyor. 

12. Fransız Postası

Yönetmen: Wes Anderson

Süre: 108 dk

IMDb Puanı: 7.4 

Oyuncular: Saoirse RonanTimothée ChalametNatalie Portman

Kurgusal bir yirminci yüzyıl şehrindeki The French Dispatch gazetesinin editörü Arthur Howitzer Jr. geçirdiği kalp krizi sonucu aniden ölür. Vasiyetnamesine göre, gazetenin önceki baskılarından üç makalenin ve bir ölüm ilanının yeniden yayınlandığı son veda sayısından sonra gazete kapatılmalıdır.

Yönetmen Wes Anderson'ın "gazeteciliğe bir aşk mektubu" olarak tanımladığı film, yıldızlarla dolu kadrosuyla göz dolduruyor.

13. Kumbara

Yönetmen: Ferit Karol

Süre: 94 dk

IMDb Puanı: 5.8

Oyuncular: Murat Kılıç, Gülçin Kültür ŞahinHasan Aslangiray

Orhan 38 yaşında bir aile babasıdır. Bir yandan geçirdiği kaza sonucu komaya giren annesiyle ilgilenirken, bir yandan da kefil olduğu arkadaşı ortadan kaybolduğu için üzerine kalan borcu kapatmaya çalışmaktadır. Bu süreçte ailesiyle arası açılır, giderek baba rolünü kaybeder ve başka birine dönüşür.

14. The Power of the Dog

Yönetmen: Jane Campion

Süre: 125 dk

IMDb Puanı: 7.0

Oyuncular: Benedict CumberbatchKirsten DunstKodi Smit-McPhee

Baskıcı ve karizmatik bir çiftlik sahibi olan Phil Burban, erkek kardeşinin eve getirdiği yeni eşine ve kadının oğluna yapmadığı zalimliği bırakmaz ta ki sevilme ihtimali ile karşı larşıya kalana kadar.

Jane Champion'un yönetmen koltuğunda olduğu, Benedict Cumberbatch ve Kristin Dunst'ı başrollerde izlediğimiz film gösterildiği festivallerden övgülerle ayrıldı.

15. Bağlılık Hasan

Yönetmen: Semih Kaplanoğlu

Süre: 147 dk

IMDb Puanı: 6.2

Oyuncular: Umut KaradağFiliz BozokMahir Günşiray

Hasan, geçimini babadan kalma meyve bahçesi ile sağlamaktadır. Sakin bir hayat sürerken, bahçesinin ortasına bir elektrik direği dikileceğini öğrenir. Bu durumun içinden çıkmaya çalışırken, Mekke'ye planladığı Hac yolculuğu da yaklaşmaktadır...

16. Enkanto: Sihirli Dünya

Yönetmen: Byron Howard

Süre: 102 dk

IMDb Puanı: 7.4

Seslendirenler: Stephanie BeatrizAngie CepedaDiane Guerrero

Film, Kolombiya dağlarının ardına gizlenmiş, Encanto adındaki harikulade ve tılsımlı bir yerde, büyülü bir evde yaşayan sıradışı Madrigal ailesinin hikayesini anlatıyor. Encanto’nun büyüsü sayesinde bu ailenin her bir çocuğu süper güçten tut iyileştirme gücüne kadar eşsiz birer armağana kavuşmuştur – Mirabel hariç. Ancak Encanto'yu çevreleyen büyünün tehlikede olduğunu keşfettiğinde ailenin tek sıradan çocuğu olan Mirabel, olağanüstü ailesinin son umudu olabileceğine karar verir.

17. Don't Look Up

BONUS!

Yönetmen: Adam McKay

Süre: 145 dk

IMDb Puanı: 7.3

Oyuncular: Leonardo DiCaprio, Jennifer Lawrence, Meryl Streep, Rob Morgan, Jonah Hill, Cate Blanchett 

İki astronom rotasından çıkan bir meteoru fark eder. Meteorun yeni rotası Dünya ile kesişmektedir ve bu çarğışma Dünya'daki canlı hayatını sonlandırabilir. Medyayı ve dünyanın geri kalanını kendilerine inandırmak için uğraşan bu ikili başarılı olabilecek midir? 

Adam McKay bu kara komedisiyle güçlü bir sistem eleştirisi sunuyor.