En İyi 5 Zombi Komedisi

Korku sineması içinde zombi filmleri bir alt tür oluşturup, zamanla kendine has bir hayran kitlesi elde etti. Yüzlerce, belki binlerce örneğini gördüğümüz zombi filmlerinin ilki olan "White Zombie" 1932 yılında Victor Halperin tarafından çekildi. Türün ustalrından George A. Romero, "Night of the Living Dead" ve sonrasında gelen devam filmleriyle 19702lerde pek çok zombi yapımına da ilham oldu.

Ama zombi filmlerini "korku" türüyle sınırlamak da oldukça büyük bir haksızlık olur. Yine 1970ler ve 1980ler de zombi komedileri de kendine ayrı bir yer edinmeye başladı. Daha yakın bir zaman geldiğimizde de Edgar Wright'ın "Zombilerin Şafağı" zombi komedileri için tekrar bir zirve noktası yarattı. 

Bu liste de biz de sizlere çoğunlukla görece güncel örnekleriyle zombi komedilerini derledik. 

Keyifli okumalar!

1. Zombilerin Şafağı

Yönetmen: Edgar Wright

Oyuncular: Simon Pegg, Nick Frost, Kate Ashfield

Shaun’un hayatı artık tıkanma noktasına gelmiştir. Bütün vaktini en iyi arkadaşı Ed’le birlikte Winchester adlı bir barda annesi ve kız arkadaşının yarattığı problemleri çözmeye çalışmakla geçirmektedir. Liz'in kendisini terketmesiyle Shaun sonunda hayatını bir düzene sokmaya karar verir. Kız arkadaşının kalbini tekrar kazanıp annesiyle olan sorunlarını telafi etmeye karar verir. Artık yetişkin bir erkek olmanın sorumluluklarını yerine getirmesi gerekmektedir. Ancak bu arada zombiler dirilir ve yaşayanları yemek üzere harekete geçerler. Ancak aldığı kararlara göre zombilerin dirilmesi Shaun için basit bir sorundur. Zombi saldırısından ailesini ve sevdiklerini kurtarabilmek için arkadaşı Ed ile birlikte gidebilecekleri en sakin yeri bulurlar: Winchester.

2. Yaşayan Ölülerin Dönüşü

Yönetmen: Dan O'Bannon

Oyuncular: Clu Gulager, James KarenThom Mathews

Süper markette çalışan Freddy ve Frank marketin bodrum katında bulunan ve içinde bir cesedin bulunduğu, büyük bir tüpü incelerken yanlışlıkla tüpteki gazı boşaltırlar. Gazdan baygınlık geçiren Freddy ve Frank ayıldıktan sonra tekrar yukarı çıkarlar ve inanılmaz şeyler olmaya başlar. Tüpten sızan gaz havalandırmadan bütün markete yayılmıştır. Doldurulmuş hayvanlar, deney için dondurulmuş kobaylar ve derin dondurucudaki bir kadavra aniden canlanmıştır. Korku içinde marketin sahibi olan When’i ararlar. Dondurucudaki kadavrayı parçalara ayırırlar ama yinede onu öldüremezler. Son çare olarak marketin karşısındaki morgun fırınında onu yakıp kurtulmak isterler ama yaktıkları zaman kadavradan çıkan dumanlar, hemen morgun yakınındaki mezarlığın üstüne siner. O sırada mezarlıkta eğlenen bir grup serseri genç ise kendilerini bir anda yaşayan ölülerin arasında bulurlar. Hepsi ayrılıp markete ve morga kaçarlar. Ölüler ise yavaş yavaş etrafa yayılmaktadır ..

3. Zombieland

Yönetmen: Ruben Fleischer

Oyuncular: Emma Stone, Jesse Eisenberg, Woody Harrelson, Abigail Breslin

Ruben Fleischer‘ın yönetmenliğini yaptığı Zombieland korku/komedi türünde bir yapım. Filmin başrollerini Woody Harrelson, Jesse Eisenberg, Emma Stone, Abigail Breslin, Amber Heard ve Mila Kunis paylaşıyor. Bill Murray ise konuk oyuncu olarak bir zombiyi canlandırıyor. Filmde zombi salgınıyla yaşamları kabusa dönen bir grup insanın tehlikeli yolculuğu komedi ve korku öğeleri harmanlanarak anlatılıyor.

4. Dead Alive

Yönetmen: Peter Jackson

Oyuncular: Timothy BalmeDiana PeñalverElizabeth Moody

Lionel ve sevgilisi Paquita,hayvanat bahçesine gezmeye giderlerken meraklı annesi de onları takip eder. Ancak kadını Sumatra'dan gelen bir tür fare-maymun ısırır ve bulaşıcı bir zombi salgını başlatır. Annesini korumaya çalışan Lionel, onun kurbanlarını evlerinin bodrumunda saklamaya çalışır ancak olaylar giderek kontrolden çıkar ve zombiler bir ordu halinde dışarı taşarlar.Yüzüklerin Efendisi'ni yöneten Yeni Zelanda'lı yönetmen Peter Jackson'ın ülkesinde çektiği 3. uzun metrajlı filmi olan "Braindead", komedi ve korku unsurlarını bir arada ve başarıyla barındırıyor.

5. Sıcak Kalpler

Yönetmen: Jonathan Levine

Oyuncular: Nicholas Hoult, Teresa Palmer, Analeigh Tipton

Film, "R" isimli bir erkek zombinin kurbanlarından birinin kız arkadaşıyla tehlikeli bir ilişkiye başlamasını anlatacak. Bu ilişki, başta R olmak üzere tüm zombileri değiştirecek zincirleme bir reaksiyonun ilk adımı olacak...  Zombiyi Hoult'un, kız arkadaşını da Palmer'ın canlandıracağı projede ünlü aktör Malkovich de General Grigio'yu, dünyayı işgal eden zombileri temizlemeyi kafasına koymuş kötü karakteri canlandıracak.