Hak Ettiği Değeri Görmemiş 10 Harika Animasyon

Hak ettiği değeri görmediğini düşündüğümüz 10 harika animasyonu sizler için derledik!

Animasyon filmler sinemanın bizlere en büyük hediyelerinden belki de. Hikaye anlatıcılığına yeni bir boyut getiren animasyonları küçük büyük demeden hemen hemen herkes sever diye düşünüyoruz.

Hatta bazı filmler o kadar büyük ilgi görüyor ki dünya çapında şöhretleri akıl almaz seviyelere varıyor. Fakat bazen de çok değerli işler gözden kaçabiliyor. Bu listede size, bizim çokça sevdiğimiz ancak hak ettikleri değeri yeterince görememiş 10 filmi bir araya getirdik. Hele okullar tatil olmuşken çocukların da yetişkinlerin de oldukça keyif alacağını düşündüğmüz bu animasyonlara bir göz atın deriz.

Keyifli okumalar!

 

1. Define Gezegeni

Küçüklüğünden beri uzay maceralarına hayran olan cesur genç Jim Hawkins, her zaman uyuduğunda okuduğu, kayıp defineler hakkındaki korsan hikayelerine hayrandır. Bir gün bir uzay gemisinden evlerinin önüne düşen inen yaşlı bir adam, Jim'e bir emanet verir. Jim'e bunu korumasını söyler. Jim emaneti açar ve okuduğu hikayerlerdeki Define Gezegeni'nin  keşfeder. Aile dostları Doctor Doppler ile çıktıkları macera Jim'in hayallerinin de ötesinde olacaktır.

2. Demir Dev

Ufukta dev bir şey var. Hogarth Hughes, yıldızlardan dünyaya düşmüş kocaman bir robotu kurtaran küçük bir çocuktur. Şimdi Hogarth'ın çok büyük bir arkadaşı ve daha da büyük bir problemi vardır: Böylesine uzun boylu ve çelik yemeyi seven (özellikle de eski arabaları) bir devi nasıl sır olarak saklayacaktır? İşler, meraklı bir hükümet ajanının, 'yabancı istilacıyı' araştırmak için şehre gelmesi ve Amerikan kara, hava ve deniz kuvvetlerinin devi yok etmekle görevlendirilmesiyle daha da zorlaşır. Sonuç: Kısmen metal, kısmen sihir, kısmen duygudan oluşan inanılmaz bir hikaye.

3. Şaşkın İmparator

Her zamanki gibi uzun zaman önce uzak bir diyarda aklı bir karış havada olan genç İmparator Kuzco iktidar ihtirası ile yanıp tutuşan danışmanı Yzma tarafından lamaya dönüştürülür. Vahşi bir ormanın ortasında tek başına kalan Kuzco'nun geri dönüşünde ona yardımcı olacak tek kişi iyi kalpli bir köylü olan Pacha'dır. Kuzco'nun Yzma varmadan önce krallığa geri dönmesi gerekmektedir. Kuzco ve Pacha'yı binbir tehlike ve macerayla dolu bir yolculuk beklemektedir.

4. El Dorado Yolu

Film Mayalıların efsanevi "Altın Şehir"e doğru yola çıkan iki kafadarın öyküsünü anlatıyor... Bu iki kafadar, 1500'lü yıllarda bir çok İspanyol denizcinin peşinde koştuğu Altın Şehir El Dorado'nun haritasını, bir oyun sırasında yanlışlıkla ele geçirirler. Yeni dünyaya doğru yola çıkan ikili denizyolculuğu sırasında ve karaya çıktıktan sonra tam aradıkları türde bir macera yaşarlar.

5. Herkül

Herkül, Yunan Tanrı Zeus ve Hera'nın oğludur. Bir tanrı olarak doğan Herkül henüz bir bebekken Zeus'un kardeşi, yeraltı dünyasının tanrısı Hades tarafından kaçırılır ve ölümsüzlüğü ondan alınır. Artık bir yarı tanrıdır. Dünyada tüm bunlardan habersiz büyüyen Herkül, kim olduğunu keşfedince Olimpos'a kabul edilmek ve tam bir tanrı olmak için kendini kanıtlaması gerektiğini öğrenir. Pegasus ve kişisel antrenör Phil'in yardımı ile ünlü bir kahraman haline gelir. Ama Hades hala onun peşindeyken tüm bunlar yeterli olacak mıdır?

Film, ülkemizde vizyona girdiğinde, Herkül'ü Tarkan'ın seslendirmesiyle ünlü olmuştu. 

6. Mısır Prensi

Mısır'ın Firavunlar döneminde Nil nehrinde bir sepetin içinde bulunan çocuk saraya getirilir ve Firavun ailesinin bir ferdi olarak yetiştirilir. Moses (Musa) ailesinin kölelere eziyet ve işkence yapmasına karşıdır ve birgün bir köleye işkence yapan Firavun askerini öldürür ve kaçar . Kaçarken Yahudi halkıyla karşılaşır ve kendisi hakkında gerçekleri öğrenir. Ardından Tanrı'nın sesi onu kavmini kurtaran elçi olarak seçtiğini söyler ve Moses 'ın hayatı tamamen değişir. Bu arada kardeşi Aaron'u (Harun) ve Miriam'ı bulur... Firavun'a halkını bırakması için Tanrının mesajlarını iletir. Ne var ki Firavun her defasında Moses'i reddeder..      

7. Atlantis: Kayıp İmparatorluk

Büyükbabası kayıp şehir Atlantis üzerinde büyük araştırmalar yapan Milo bir müzede çalışmaktadır. En büyük hayalli Atlantis'i araştırmak olan Milo, sonunda amacına ulaşır ve kumandan Rourke'un emrindeki bir ekibe katılarak keşif yolculuğuna çıkmak üzere hazırlanmaya başlar. Bir denizaltıyla yolculuğa başlayan ekip, büyük bir deniz canavarından kurtulduktan sonra Atlantis'i bulmayı başarır. Ancak kısa zaman için Rourke'un esas amacı ortaya çıkar. 

8. Denizin Şarkısı

Ben and Saoirse ufak bir adanın tepesinde babalarıyla beraber yaşayan iki kardeştir, fakat bir süre sonra babaanneleri ile beraber daha güvenli bir yere taşınırlar. Ben bir gün kız kardeşinin, bir şarkısıyla tüm büyülü varlıkları serbest bırakabilecek bir deniz perisi olduğunu keşfeder. Ben ve Saoirse şimdi en büyük korkularıyla yüzleşip tüm sihirli varlıklar güçlerini tekrar kazanabilsin diye kötü cadıya karşı savaşmak için yola çıkmak zorundadırlar. Tomm Moore'un yönetmenliğini yaptığı filmin senaryosu Will Collins'e ait.

9. Ayı Kardeş

Öykü, henüz beyaz adamın Yeni Dünya’yı keşfetmediği dönemlerde geçiyor ve yerli bir çocuğun inanılmaz hikayesini anlatıyor. Büyük ruhlar bir çocuğu ders alması için bir başka canlının bedenine sürerler. Abisi, kendi yavrularını korumaya çalışan bir ayı tarafından öldürülen Kenai, kendisini bir ayının bedesinde bulur. İntikam hikayesi Kenai’yi de tehlikeye sokacak ama öte yandan hayatı bir başka canlının gözlerinden yeniden keşfetmesini sağlayacaktır.

10. Robotlar

Rodney, genç bir mucitdir. Tek hayali, idolü Koca Kaynak ile robotların hayatını kolaylaştıracak icatlar yapmaktır. 18 yaşına geldiğinde hayalini gerçeklerştirmek için Robot Şehri'ne doğru yola çıkar. Ama Robot şehrine vardığında gördükleri beklentilerinden çok farklı olur. Amacına ulaşması tahmin ettiğinden daha zor olacaktır.