Gişede Hak Ettiği Başarıyı Yakalayamamış 10 Film

Bazı gişe başarısızlıkları filmlerin gerçekten kötü olmasından kaynaklanır. Fakat bazı filmler izlemesi daha zor olduğu için veya geniş bir izleyici kitlesine hitap etmediği için gözden kaçabilir. Wes Anderson, Paul Thomas Anderson gibi yönetmenler isimlerini büyük yönetmenler arasına yazdırmış olsalar da söz konusu gişe başarısı olunca onların da başarısızlığa uğradığı görülmüştür.

Bu listede sizler için gişe başarısı yakalayamamış olsalar da izlemeniz gereken 10 harika filmi derledik! 

1. Three Thousand Years of Longing

2022-108 dakika

Tür: Dram, Fantastik, Romantik

Yönetmen: George Miller

Senarist: George Miller

Oyuncular: Idris Elba, Tilda Swinton, Kaan Güldür

Listemize henüz bu sene çıkmış olan Three Thousand Years of Longing ile başlıyoruz. George Miller'ın hırslı ve rahatlatıcı bir eski tarza sahip Üç Bin Yıllık Bekleyiş’i, tek bir otel odasında hikaye anlatmanın folklorik gücünü kullanıyor.

Alithea (Tilda Swinton), yanlışlıkla bir Djinn'i (İdris Elba) şişesindeki esaretten serbest bırakan bir akademisyendir. Djinn ona üç hapsedilme hikayesini anlatırken üç dilek hakkı veriyor. İstanbul'da bir otel odasında yaptıkları konuşma, ikisinin de tahmin etmediği sonuçlara yol açar.

2. Bottle Rocket

1996-91 dakika

Tür: Dram, Komedi, Suç

Yönetmen: Wes Anderson

Senarist: Owen Wilson, Wes Anderson

Oyuncular: Luke Wilson, Owen Wilson, Andrew Wilson

Grand Budapest Hotel ve Moonrise Kingdom gibi filmleriyle bildiğimiz, filmlerindeki harika renk kullanımları ve sıradışı hikayeleri ile tanıdığımız Wes Anderson'ın ilk uzun metraj filmi de gişede başarıyı yakalayamayan filmler arasında. 5 milyon dolara çekilen film, 560 bin dolarlık hasılat elde etti. Fakat Wes Anderson, bir sonraki filmi Rushmore'a 10 milyon dolarlık bir bütçe ayırarak risk aldıve başarı yakaladı.

Akıl hastanesinden yeni çıkmış olan Anthony (Luke Wilson), arkadaşı Dignan (Owen Wilson) ve komşusu Bob ile bir çete kurar ve ufak tefek suçlar işlerler. Basit gibi görünen bir soygun, planladıkları gibi gitmez. 

3. Popstar: Never Stop Never Stopping

2016-86 dakika

Tür: Komedi, Müzikal

Yönetmen: Akiva Schaffer , Jorma Taccone

Senarist: Akiva Schaffer , Jorma Taccone , Andy Samberg

Oyuncular: Andy Samberg, Sarah Silverman, Imogen Poots

The Lonely Island'in bu sahte müzik belgeseli, pek çok eleştirmen tarafından 2010'ların en hak ettiği değeri görmemiş komedileri arasında görüldü.

Conner4Real ismindeki pop yıldızı (Andy Samberg), kariyerindeki düşüşe engel olabilmek için eski müzik grubuna dönüş yapar. Film boyunca, Conner'ın hem kariyerinde meydana gelen değişikliklere hem de özel hayatındaki yeniliklere tanık ediyoruz.

4. Doctor Sleep

2019-152 dakika

Tür: Fantastik, Gerilim, Korku

Yönetmen: Mike Flanagan

Senarist: Akiva Goldsman

Oyuncular: Ewan McGregor, Rebecca Ferguson, Zahn McClarnon

Film, bir Stanley Kubrick klasiği olan The Shining'in devamında gelişen olayları konu almaktadır. Hem Stephen King'in devam romanının hem Stanley Kubrick filminin beklentisi sonucu film başarıyı yakalayamamış olsa da, kendi başına düşündüğümüzde izlemeye değer bir film.

Filmde artık bir yetişkin olan Dan Torrence (Ewan McGregor), kendisiyle benzer güçlere sahip olan küçük bir kızla tanışır. Torrence, kızı The True Knot adında ölümsüzlüğe ulaşmak için çocukları avlayan bir kötüden korumaya çalışacaktır. Filmi Netflix'ten izleyebilirsiniz.

5. Under The Skin

2013-108 dakika

Tür: Bilim Kurgu, Dram, Gerilim

Yönetmen: Jonathan Glazer

Senarist: Jonathan Glazer, Walter Campbell

Oyuncular: Scarlett JohanssonAntonia Campbell-HughesPaul Brannigan

Oldukça deneysel bir A24 filmi olan Under the Skin, 13 milyonluk bütçesiyle dünya çapında 7 milyon hasılat elde etmiştir.

Scarlett Johansson, bu filmde dünyaya erkek otostopçuları yakalamak için gönderilmiş olan bir uzaylıyı oynamakta. Her ne kadar donuk ve buz gibi görünse de, dolgun kırmızı rujlu dudaklarından kürk mantosuna noir filmlerinden çıkma bir femme fatale’den çok farkı yok. Kült filmleri ve videoları ile tanıdığımız Jonathan Glazer uzun yıllar sonra tekrar tuhaf ve görselliğiyle zihin açıcı bir filmle karşımızda. "Halüsinatif" ve "rüya gibi" sıfatlarını sonuna kadar hak eden film, Michel Faber’in aynı isimli kült romanından uyarlanmıştır.

6. Office Space

1999-90 dakika

Tür: Komedi

Yönetmen: Mike Judge

Senarist:  Mike Judge

Oyuncular: Jennifer Anniston, Ron Livingston, Ajay Naidu

10 milyonluk bütçesiyle yalnızca 12.2 milyon hasılat elde eden film, yıllar içinde Comedy Central gösterimleri ve bazı ikonik sahnelerinin meme'leşmesi sayesinde hak ettiği değeri görmeye başladı. 

Peter Gibbons orta yaş krizine biraz erken dalmış, işi veçalıştığı şirket için kendini heba eden bir bilgisayar programcısıdır. Fakat budayanılmaz ve beynini uyuşturan bitmek tükenmek bilmeyen rutinden artık çoksıkılmış ve bunalmıştır. Özel hayatı da doğrusunu isterseniz pek parlakdeğildir. Bir kız arkadaşı vardır elbette ama aldatıldığından da emindir.

7. Only Lovers Left Alive

2014-123 dakika

Tür: Dram, Romantik

Yönetmen: Jim Jarmusch

Senarist:  Jim Jarmusch

Oyuncular: Tom Hiddleston, Tilda SwintonMia Wasikowska

Sinema izleyicileri vampir hikayesine rağmen filme yeterince ilgi göstermemiş olsalar da, Adam ve Eve çifti için Tilda Swinton-Tom Hiddleston eşleştirmesi ile eleştirmenlerden tam not aldı. Only Lovers Left Alive, eleştirmenlerin gözünde 2014'ün en iyi filmleri arasındaydı. 

Jim Jarmusch'un 2013 yapımı Only Lovers Left Alive filmi, yüzyıllardan biri birbirine aşık olan iki vampirin öyküsünü anlatıyor. Filmin başrollerinde Tom Hiddleston (Adam) ve Tilda Swinton (Eve) yer alıyor. Eve'in sorunlu kızkardeşi Ava rolünde ise Mia Wasikowska seyircilerle buluşuyor.

8. The Iron Giant

1999-86 dakika

Tür: Animasyon, Bilim Kurgu, Aile, Dram

Yönetmen: Brad Bird

Senarist: Brad Bird, Tim McCanlies

Oyuncular: Jennifer Aniston, Vin Diesel, Harry Connick Jr.

Şimdilerde en iyi animasyonlar denildiğinde akla gelen filmlerden biri olsa da The Iron Giant'ın bu kadar geniş kitlelerce sevilen bir film olması biraz zaman aldı. 70 milyon bütçeye sahip film yaklaşır 20 milyon hasılatla Warner Bros için bir hayal kırıklığı olmuştu.

Ufukta dev bir şey var. Hogarth Hughes, yıldızlardan dünyaya düşmüş kocaman bir robotu kurtaran küçük bir çocuktur. Şimdi Hogarth'ın çok büyük bir arkadaşı ve daha da büyük bir problemi vardır: Böylesine uzun boylu ve çelik yemeyi seven (özellikle de eski arabaları) bir devi nasıl sır olarak saklayacaktır? İşler, meraklı bir hükümet ajanının, 'yabancı istilacı'yı araştırmak için şehre gelmesi ve Amerikan kara, hava ve deniz kuvvetlerinin devi yok etmekle görevlendirilmesiyle daha da zorlaşır. Sonuç: Kısmen metal, kısmen sihir, kısmen duygudan oluşan inanılmaz bir hikaye.

9. The Master

2012-137 dakika

Tür: Dram

Yönetmen: Paul Thomas Anderson

Senarist: Paul Thomas Anderson

Oyuncular: Joaquin Phoenix, Philip Seymour Hoffman, Amy Adams

The Master, bütün başrol oyuncuları için Oscar adaylığı kazandırarak müthiş bir başarı yakalamış olsa da, aynı başarıyı gişede yakalayamamıştır.

Magnolia, Boogie Nights / Ateşli Geceler, There Will Be Blood / Kan Dökülecek filmlerinin yönetmeni Paul Thomas Anderson’un son filmi The Master, aslında bir güç, tutku ve bağımlılık filmi. 2. Dünya Savaşı’ndan sonra ülkesine dönen amaçsız, vasıfsız ve sorunlu eski donanma askeri Freddie'nin, “The Cause” tarikatı ve karizmatik lideri Lancaster Dodd'la (Philip Seymour Hoffman) tanışmasıyla değişen yaşamını anlatıyor.  The Master filmiyle Anderson, 2. Dünya Savaşı'nın yarattığı toplumsal değişiklikler sonucu ortaya çıkan alternatif ruhani gruplar ve dinlerle ilgilenen yeni bir tür Amerikan ailesinin doğuşunu mercek altına alıyor.

10. Long Shot

2019-125 dakika

Tür: Romantik, Komedi

Yönetmen: Jonathan Levine

Senarist: Dan Sterling, Liz Hannah

Oyuncular: Charlize Theron, Seth Rogen, O'Shea Jackson Jr.

Fred Flarsky (Seth Rogen) yetenekli ve özgür ruhlu bir gazetecidir. Charlotte Field (Charlize Theron) ise çok etkileyici ,zeki, sofistike ve başarılı bir kadındır. Yetenekli ve güçlü karaktere sahip bir diplomat olan Charlotte, başkanlık hedefini gerçekleştirmeye çok yakındır. Bu ikilinin, tek ortak noktası ise Charlotte’nin, Fred’in bebek bakıcılığını yapmış olması ve onun ilk aşkı olmasıdır. Fred beklenmedik bir şekilde, Charlotte ile yeniden bağlantı kurduğunda, onu etkilemeyi başarıyor ! Charlotte, başkanlık için hazırlanma yolunda, konuşmalarını yazması için Fred’i de ekibine alıyor. Bu gösterişli hayata çok da hazır olmayan Fred ve Charlotte’un aşkı kıvılcımlanmaya başlıyor.