Her Yaşta İzleyebileceğiniz 10 Okula Dönüş Filmi

Her yaşta keyifle izleyebileceğiniz 10 okula dönüş filmini listeledik!

Yaz tatiliniz bitti ve yıllardır aynı olan okul ziliniz kulaklarınızda çınlamaya başladı bile. Veya yakında üniversiteye başlayacaksınız ve artık zil çalmayacağı gerçeğiyle karşılaşacaksınız. Belki de çocuğunuzun okulu başlıyor ve onu motive edecek bir film arayışındasınız. Yoksa yıllar sonra üniversiteye tekrar dönme kararı mı verdiniz? Okul yıllarınızdan uzaklaştınız ve okulların açılacağını fark edip bir nostaljiye mi kapıldınız?

Hangi durumda olursanız olun, içiniz rahat olsun. Doğru yerdesiniz!

İşte okula dönerken izlemeniz gereken birbirinden 10 güzel film.

1. School of Rock

2004-110 dakika

Tür: Aile, Komedi, Müzik

Yönetmen: Richard Linklater

Senarist: Mike White

Oyuncular: Jack Black, Joan Cusack, Sarah Silverman

Yeni dersimiz: Rock & Roll! Dewey Finn (Jack Black), Rock’n’roll müziğinin gücüne tapar. Dewey, üyesi olduğu rock grubunu “Gruplar Yarışıyor” adlı yarışmada zafere taşımaya kesin kararlıdır. Ancak grup arkadaşları aynı fikirde olmayınca bir başına kalan Dewey, Horace Green İlköğretim Okulunda kadrosuz öğretmenlik yapmayı kabul etmek zorunda kalır. Bir gün okul orkestrasının çalışma yaptığı odanın önünden geçerken müzik seslerine istemeden kulak misafiri olur. O anda aklına parlak bir fikir gelir. Bu genç müzisyenleri eğiterek yüksek voltajlı bir rock grubu kurmaya karar vermiştir.

2. Dear Dumb Diary

2013-84 dakika

Tür: Aile, Müzikal

Yönetmen: Kristin Hanggi

Senarist: Jim Benton, Kristin Hanggi

Oyuncular: Emily Alyn Lind, Mary-Charles Jones, Laura Bell Bundy

Jamie Kelly'nin günlüğünü okumaya izniniz yoksa bile bu filmi izleyebilirsiniz! Jim Benton'ın en çok satan serisi Sevgili Salak Günlük'ten sinemalara uyarlanan bu eğlenceli müzikal aile filmi, Mackeral Orta Okulun'da en iyi arkadaşı Isabella ile birlikte en büyük düşmanı Angeline ve hayallerinin aşkı Hudson ile yaşadıkları maceraları konu almaktadır. 

3. Matilda

1996-98 dakika

Tür: Aile, Fantastik, Komedi

Yönetmen: Danny DeVito

Senarist: Robin Swicord, Roald Dahl, Nicholas Kazan 

Oyuncular: Mara Wilson, Danny DeVito, Embeth Davitz

İçinde bütün dünyasını değiştirebilecek sihri bulunduran küçük bir kızın hikayesi. Matilda, araba satarak geçimini sağlayan bir baba ve biraz hafif bir annenin kızıdır. Çocukluğundan beri kendi kendine bakmayı öğrenmiştir. Bir gün kütüphaneye giden Matilda, bütün kitapları okumaya karar verir. Bilgisi arttıkça telekinetik yeteneklerinin farkına varır. Ancak ailesini bir türlü buna inandıramaz. Ailesi onu oldukça kötü bir okula yollar, Matilda da bu fırsattan yararlanıp güçlerini geliştirmeye odaklanır.

4. Booksmart

2019-102 dakika

Tür: Komedi

Yönetmen: Olivia Wilde

Senarist: Emily Halpern, Katie Silberman, Susanna Fogel, Sarah Haskins

Oyuncular: Beanie Feldstein, Kaitlyn Dever, Billie Lourd

Bütün lise deneyiminizi bir güne nasıl sığdırırsınız? Molly ve Amy, akademik olarak oldukça başarılı iki genç kızdır. Liseden mezun olmalarına kısa bir zaman kalmışken Molly ve Amy, lise hayatlarının çoğunu ders çalışarak geçirmiş olduklarını fark eder. Böyle olunca henüz mezun olmamışken daha fazla eğlenmeleri gerektiğine karar verirler. Onlarla aynı yaşta olan diğer gençlerden geri kalmamak için ise dört yıllık eğlencelerini bir yıla sığdırmaya çalışacaklardır.

5. Me and Earl and the Dying Girl

2019-102 dakika

Tür: Komedi

Yönetmen: Alfonso Gomez-Rejon

Senarist: Emily HalpernKatie SilbermanSusanna FogelSarah Haskins

Oyuncular: Thomas Mann, Olivia Cooke, RJ Cyler

Ölümsüz ve sıradışı bir arkadaşlık hikayesi. Birçok sosyal ortamın içinde bulunmasına rağmen neredeyse hiçbir gerçek arkadaşı bulunmayan lise son sınıf öğrencisi Greg'in yakınındaki tek insan, birlikte klasik filmlerin küçük çaplı parodilerini yaptığı Earl'dür. Bir gün, anne ve babasının da zorlamasıyla pek konuşmadığı Rachel ile arkadaşlık etmeye başlar. Rachel'a kısa süre önce lösemi teşhisi konmuştur. Çok fazla ortak noktaları yokmuş gibi görünen ikili, giderek daha çok vakit geçirmeye başlar. Rachel'ın kemoterapisi başlar, Greg ve Earl de Rachel için de bir film yapmaya karar verir.

6. Napoleon Dinamit

2004-95 dakika

Tür: Komedi

Yönetmen: Jared Hess

Senarist: Jared Hess, Jerusha Hess

Oyuncular: Jon Heder, Efren Ramirez, Haylie Duff

Dar pantalonu, sevimli uzun botları ve muhteşem yetenekleriyle Napoleon Dynamite yeni nesil bir kahraman. Napoleon günlerini mitolojik hayvanları çizerek geçirir. Napoleon'un hayatına iki yeni arkadaş girer ve bu yeni üçlü sınıf başkanı seçimini kazanmak ve sınıftaki çocukların en çılgın hayallerini gerçekleştirmek için bir kampanya başlatırlar. Eğer Pedro tüm yaz boyunca burnu havada gezmeye devam ederse, Napoleon gizli silahını ortaya çıkaracaktır.

7. Pitch Perfect

2012-112 dakika

Tür: Komedi, Müzikal, Romantik

Yönetmen: Kay Cannon, Jeffrey Roda

Senarist: Jason Moore

Oyuncular: Anna Kendrick, Rebel Wilson, Skylar Astin

Pitch Perfect, oryantasyon standları ve göz alıcı kampüsüyle üniversiteye yeni başlayanlar için harika bir film. Barden Üniversitesi'ne yeni başlayan Beca, güzel sözlere kanarak okulun kızlarından oluşan bir korosuna katılır. Repertuarlarına baştan aşağı yenileyerek enerjik bir başlangıç yapan The Bellas, okulun erkek korosu ile yarışmaya hazırdır.

8. Accepted

2006-93 dakika

Tür: Komedi

Yönetmen: Steve Pink

Senarist: Adam Cooper, Bill Collage

Oyuncular: Justin Long, Jonah Hill, Blake Lively

Kim demiş üniversite okumak için üniversite kazanmalısın diye? Lise son sınıf öğrencisi Bartleby Gaines, hiç bir üniversiteye kabul edilmez. Ailesininde baskısından kurtulmak isteyen Bartleby kabul edilmeyen bir kaç arkadaşıyla birlikte kendi sahte kampüsünü kurar ve olaylar gelişir.

9. Kill Your Darlings

2013-104 dakika

Tür: Dram, Gerilim, Romantik

Yönetmen: John Krokidas

Senarist: Austin Bunn

Oyuncular: Daniel RadcliffeDane DeHaan, Micheal C. Hall

Üniversiteye akademik hayallerle gelen herkesin izlemesi gereken bu film, meşhur Beat Kuşağı yazarlarının hikayesini anlatıyor. 1944 yılında işlenen bir cinayet sonucu bir araya gelen Allen Ginsberg, Jack Kerouac and William Burroughs gibi Beat kuşağı yazarlarının ve şairlerinin hikayesinin anlatıldığı Kill Your Darlings'in genç oyunculardan oluşan kadrosunda Daniel Raddcliffe Allen Ginsberg’i, Jack Houston Jack Kerouac’ı, Dane DeHaan Lucien Carr’ı ve Ben Foster ise William Burroughs’ı canlandırıyor. David Kammerer’in ölü bulunmasıyla Kerouac, Burroughs ve Carr’ın tutuklanma hikayesini konu alan filmin, yönetmeni John Krokidas. Bol jazz, bol sigara dumanı ve özgür ruhu barındıran film, gizemli bir ölümün etrafında ilerleyen hikayesiyle de merak konusu olmaya devam ediyor.

10. Life of the Party

2018-105 dakika

Tür: Komedi

Yönetmen: Ben Falcone

Senarist: Ben Falcone, Melissa McCarthy

Oyuncular: Melissa McCarthy, Molly Gordon, Gillian Jacobs

Üniversite gençlerin ve kendini genç hissedenlerin yeridir! Kendini evine ve çocuklarına adayabilmek için hamile kalınca üniversite eğitimini son yılında bırakan Deanna (Melissa McCarthy), yıllardır evli olduğu kocası Dan (Matt Walsh) tarafından terk edilince büyük bir şok yaşar. Şoku atlatınca da geçmişte yaptığı hatayı düzeltme düşüncesiyle üniversitede bıraktığı arkeoloji bölümüne geri döner, üstelik kızı Maddie'yle (Molly Gordon) okul arkadaşı olmuştur. Deanna ilerlemiş yaşına rağmen üniversitenin özgür ortamıyla kendini yeniden bulacak, hiç unutmayacağı bir yıl geçirecektir.