2022'nin En İyi Aksiyon Filmleri!

2022 yılının en iyi 10 aksiyon filmini listeledik!

2022 senesi heyecanla beklenen pek çok aksiyon filmine kavuştuğumuz yıl oldu. 2022 yılının gişe rekortmeni Top Gun: Maverick'ten ilk filminden 13 yıl sonra gelen The Batman'e kadar bir çok film seyirciyle buluştu. Biz de çekişmeli bir eleme süreci sonrası en sevdiğimiz aksiyon filmlerini sizler için derledik.

Karşınızda 2022'nin en iyi aksiyon filmleri!

İyi seyirler!

1. Top Gun: Maverick

Orijinal İsmi: Top Gun: Maverick

Süre: 131dk
Tür: Aksiyon , Dram
Yönetmen: Joseph Kosinski
Yapımı: 2022 - ABD

"Top Gun: Maverick" 1986 yapımı "Top Gun" filminin devamı niteliğinde. Hikaye, usta pilot Maverick'in eğitmen olarak hava kuvvetlerine dönüşü sonrasına odaklanıyor. Donanmanın en iyi pilotlarından biri olan Pete “Maverick” Mitchell, 30 yıllık hizmetten sonra ait olduğu yerde cesur bir test pilotu olarak sınırları zorlar ve kendisini yere bağlayacak olan terfiden kaçmaya çalışıyordur. Maverick, Top Gun mezunlarından oluşan bir müfrezeyi o güne kadar hiçbir pilotun görmediği özel bir görev için eğitmesi gerekince, belirsiz bir gelecekle ve geçmişinden gelen anılarla karşı karşıya kalır. En büyük korkularıyla yüzleşecek ve büyük bir fedakarlık yapmasını gerektiren bir göreve gidecektir.

2. RRR

Orijinal İsmi: Ratham Ranam Roudhiram

Süre: 187dk
Tür: Aksiyon , Dram
Yönetmen: S.S. Rajamouli
Senarist: S.S. Rajamouli
Yapımı: 2022 - Hindistan

İngiliz Raj'a ve Haydarabad Nizam'ına karşı mücadelede etkili olan özgürlük savaşçıları Alluri Sitarama Raju ve Komaram Bheem'in yaşamından yola çıkarak sinemaya konulan bir film.

3. Suikast Treni

Orijinal İsmi: Bullet Train

Süre: 127dk
Tür: Aksiyon , Gerilim , Komedi
Yönetmen: David Leitch
Senarist: Zak Olkewicz
Yapımı: 2022 - ABD

"Suikast Treni"nde kontrolden çıkan bir takım olayların ardından işini barışçıl bir şekilde yapmak isteyen şanssız süikastçı Uğur Böceği'nin hikayesi anlatılıyor. Ama kaderin onun için başka planları vardır, çünkü Uğur Böceği’nin son görevi onu dünyanın dört bir yanından ölümcül düşmanlarla – hepsi birbiriyle bağlantılı ancak çelişkili hedeflerlerle – dünyanın en hızlı treninde bir çarpışma rotasına girdiğinde, şimdi trenden sağ çıkmanın bir yolunu bulması gerekmektedir.

4. Kadın Kral

Orijinal İsmi: The Woman King

Süre: 135dk
Tür: Aksiyon , Dram , Tarih
Yapımı: 2022 - ABD , Kanada

Film, tamamı kadınlardan oluşan bir askeri birliğin generali Nanisca ve bu birlikteki hırslı asker Nawi'nin hikayesini konu alıyor.

5. The Batman

Orijinal İsmi: The Batman

Süre: 177dk
Tür: Gerilim , Gizem , Suç
Yönetmen: Matt Reeves
Senarist: Matt Reeves , Peter Craig
Yapımı: 2022 - ABD

Batman olarak geçirdiği iki yıl, Bruce Wayne’i (Robert Pattinson) Gotham Şehri’nin gölgelerine sürüklemiştir. Şehrin yozlaşmış yetkilileri ve yüksek profilli kişiler ağı arasında güvenilir müttefikleri Alfred Pennyworth (Andy Serkis) ve Teğmen James Gordon (Jeffrey Wright) ile Batman, kendisini şehir halkı arasında intikamın yegane örneği olarak kanıtlamıştır. Bir katil, bir dizi sadist entrikayla Gotham’ın seçkinlerini hedef aldığında, arkasında bıraktığı şifreli ipuçları, Batman'i yeraltı dünyasını soruşturmaya iter. Batman burada Kedi Kadın olarak da bilinen Selina Kyle (Zoë Kravitz), Penguen olarak da bilinen Oswald Cobblepot (Colin Farrell), Carmine Falcone (John Turturro) ve Riddler olarak da bilinen Edward Nashton (Paul Dano) gibi karakterlerle karşılaşır. Kanıtlar ve failin planlarının ölçeği netleşirken, Batman yeni ilişkiler kurmalı, suçlunun maskesini düşürmeli ve Gotham Şehri’ni uzun süredir rahatsız eden, gücün ve yolsuzluğun kötüye kullanılmasına adalet getirmelidir.

6. The Gray Man

Orijinal İsmi: The Gray Man

Süre: 122dk
Tür: Aksiyon , Gerilim
Yönetmen: Anthony Russo , Joe Russo
Yapımı: 2022 - ABD

CIA ajanı Court Gentry, kusursuz suikastleriyle bir efsane haline gelmek üzeredir, ancak üstleri tarafından verilen bir kararla avcıdan ava dönüşür. Soğuk kanlı katil Lloyd Hansen peşindedir. Court Gentry'nin kendine kurulan komployu ortaya çıkarması ise çok uzun sürmeyecektir. Her şeye rağmen müşterisini hayatta tutmaya çalışan Gentry, aynı zamanda kendi ailesinin emniyetini de sağlamalıdır.

7. Jurassic World: Dominion

Orijinal İsmi: Jurassic World: Dominion

Süre: 147dk
Yönetmen: Colin Trevorrow
Yapımı: 2022 - ABD

Isla Nublar'ın yok edilmesinden dört yıl sonra, dinozorlar artık dünyanın her yerinde insanlarla birlikte yaşıyor ve avlanıyor. Bu kırılgan denge, geleceği yeniden şekillendirecek. İnsanoğlunun, tarihin en korkunç yaratıklarıyla paylaştığı gezegende en büyük yırtıcı olarak kalıp kalmayacağı ortaya çıkacak.

8. Prey

Orijinal İsmi: Prey

Süre: 100dk
Yönetmen: Dan Trachtenberg
Senarist: Patrick Aison
Yapımı: 2022 - ABD

300 yıl önce Comanche topraklarında geçen filmde yetenekli savaşçı Naru, kabilesini oldukça gelişmiş bir uzaylı avcıya karşı korumaya çalışıyor.

9. Doktor Strange Çoklu Evren Çılgınlığında

Orijinal İsmi: Doctor Strange in the Multiverse of Madness

Süre: 128dk
Yönetmen: Sam Raimi
Senarist: Michael Waldron
Yapımı: 2022 - ABD

Doktor Strange”in devam filmi olan "Doktor Strange Çoklu Evren Çılgınlığında", "Örümcek-Adam: Eve Dönüş Yok"taki olayların sonrasındaki bir zamanda geçecek. Filmde çoklu evrenlerle ilgili daha çok şey öğreneceğiz. Orijinal “Örümcek Adam” üçlemesinin yönetmeni Sam Raimi, başrolünde bir kez daha Benedict Cumberbatch'in yer aldığı bu “Doktor Strange” devam filmiyle süper kahraman sinemasına geri dönüyor. 

10. Black Panther: Yaşasın Wakanda

Orijinal İsmi: Black Panther: Wakanda Forever

Süre: 162dk
Yönetmen: Ryan Coogler
Yapımı: 2022 - ABD

Film, Kral T'Challa'nın ölümünün yasını tutan Kraliçe Ramonda, Shuri, Okoye gibi Wakandalıların bir yandan ülkeleri için ortaya çıkan yeni tehlikelere karşı mücadelelerini merkezine alıyor. Kraliçe Ramonda, Shuri, M'Baku, Okoye ve Dora Milaje, Kral T'Challa'nın ölümünün ardından uluslarını, onlara müdahale etmek isteyen dünya güçlerinden korumak için ellerinden geleni yapmaya hazırdır. Wakanda halkı, hayatlarının bir sonraki bölümünü kucaklamak için çabalarken kahramanlar, War Dog Nakia ve Everett Ross'un yardımıyla bir araya gelecek ve Wakanda krallığı için yeni bir yol çizeceklerdir.