Mutlaka İzlemeniz Gereken 10 David Lynch Filmi

20 Ocak 1946 doğumlu David Lynch, bugün 77 yaşına giriyor!

Kariyeri boyunca kendine has, tuhaf tarzıyla dikkat çeken; oluşturduğu sinematik stili "Lynchian" olarak adlandırılan auteur yönetmen David Lynch, pek çok uzun metraj ve kısa metraj işe imza atmıştır. Her biri birer başyapıt olan bu filmleri sizlerle buluşturmak istedik.

Karşınızda mutlaka izlemeniz gereken 10 David Lynch filmi!

İyi seyirler.

1. Eraserhead

Orijinal İsmi: Eraserhead

Süre: 89dk
Tür: Korku
Yönetmen: David Lynch
Senarist: David Lynch
Yapımı: 1977 - ABD

Sinema tarihinin en orijinal filmlerinden birisi olan film, David Lynch'in ilk uzun metraj filmidir. Dev makinelerin çalıştığı dumanlarla kaplı bir evrende geçen filmde Jack Nance'in canlandırdığı Henry Spencer'ın engeli kız arkadaşı olan Mary X'den mutant bir çocuğu olur. Bu öykü etrafında ilerleyen film, 30 dakika boyunca Spencer'ın kabusuna bizi davet eder. Bir sürü rahatsız edici imge, izleyicinin algısını allak bullak eden bir ses bandı ve siyah-beyaz görüntüleriyle, "Eraserhead" bir deneysel sinema başyapıtıdır.

2. Mulholland Çıkmazı

Orijinal İsmi: Mulholland Drive

Süre: 147dk
Tür: Dram , Gerilim , Gizem
Yönetmen: David Lynch
Senarist: David Lynch
Yapımı: 2001 - ABD , Fransa

Genç, hevesli bir aktris büyük umutlarla Hollywood'a varır ancak gelir gelmez de kendisini bir cinayetten kılpayı kurtulmuş ve geçmişini bilmeyen gizemli bir kadının macerası içerisinde bulur. Bu macerada rüya ve gerçek iç içedir.

3. Kayıp Otoban

Orijinal İsmi: Lost Highway

Süre: 134dk
Tür: Dram , Gerilim , Gizem
Yönetmen: David Lynch
Yapımı: 1997 - ABD , Fransa

Film, Los Angeles’da yaşayan ve bir gece kulübünde caz saksafon çalan Fred Madison adlı bir adamın başından geçen garip olaylarla başlar. Karısı Renee'nin kendisini aldattığı paranoyasıyla yaşayan Madison, evinin dışarıdan kamerayla çekilmiş görüntülerinin yer aldığı bir kaset alır. Ardından bu sefer evin içininin çekildiği bir kaset daha alan Madison, daha sonra karısıyla yatak odasındaki görüntülerinin yer aldığı üçünücü bir kaset daha alır. Bu sırada karısının, daha önce hiç tanımadığı bir arkadaşının partisine katılan Madison, burada kendisini tanıdığını ve şu anda evinde olduğunu söyleyen garip bir adamla tanışır. Ertesi gün karısının evde ölü olarak bulunması üzerine zanlı durumuna düşen Madison, aleyhine olan deliller üzerine, karısını öldüren kıskanç koca suçlamasıyla hapse atılır. Karısının öldürülmesine dair hiçbir şey hatırlamayan Madison, gelişen olaylar karşısında ne yapacağını bilemez. 

4. Mavi Kadife

Orijinal İsmi: Blue Velvet

Süre: 120dk
Tür: Dram , Gerilim , Gizem , Suç
Yönetmen: David Lynch
Senarist: David Lynch
Yapımı: 1986 - ABD

Kuzey Karolina'da bulunan Lumberton'daki bir kasabada çekilen film, bir komşusunun arka bahçesindeki çim arazide kesik bir kulak bulan kolej öğrencisi Jeffrey Beamount'un hikayesini anlatır. Jeffrey, olayı kasabanın şerifi teğmen John Williams'ın kızı ve lise öğrencisi olan Sandy Williams'ın yardımları ile kendi başına araştırmaya karar verir. 

5. Inland Empire

Orijinal İsmi: Inland Empire

Süre: 180dk
Tür: Gerilim , Gizem , Korku
Yönetmen: David Lynch
Senarist: David Lynch
Yapımı: 2006 - ABD , Fransa , Polonya

Bir aktris, oynadığı filmdeki karakterini gerçek hayatta da fazla benimseyince dünyası korkutucu ve gerçeküstü bir hâl alır. David Lynch sahneleri çekimlerden önce yazdığı için tam anlamıyla filmin bir senaryosu bulunmamaktadır.

6. İkiz Tepeler: Ateşte Benimle Yürü

Orijinal İsmi: Twin Peaks: Fire Walk With Me

Süre: 135dk
Tür: Dram , Gizem , Korku
Yönetmen: David Lynch
Yapımı: 1992 - ABD , Fransa

FBI ajanı Chester Desmond, Twin Peaks isimli bir kasabadaki cinayet olayını araştırmak üzere görevlendirilir. Ceset Laura Palmer isimli bir lise öğrencisine aittir. Olayı araştırmaya başlayan Desmond, Palmer'ın lisenin en popüler genç kızı olduğunu öğrenir. Her şeyiyle sağlıklı ve normal bir hayat sürdüğü izlenimi veren, okulun en yakışıklı öğrencisi Bobby ile sevgili olan Laura, herkesten sakladığı bir sırra sahiptir. Bunu en iyi arkadaşı Donna bile bilmemektedir.

7. Vahşi Duygular

Orijinal İsmi: Wild At Heart

Süre: 125dk
Tür: Gerilim , Romantik , Suç
Yönetmen: David Lynch
Senarist: David Lynch
Yapımı: 1990 - ABD

Lula'nın psikopat annesi, kızının Sailor ile olmasına katlamaz ve Sailor'ın hapse girmesine neden olur. Sailor hapisten şartlı tahliye edilince California'ya gelir ve Lula'yı alıp kaçar. Bunun üzerine Lula'nın annesi Sailor'ı öldürmesi için bir kiralık katil tutar. Lula ve Sailor yol boyunca birçok tehlikeyle yüzleşirler ve bu tehlikelerle baş ederlerken birbirlerine daha sıkı bağlanırlar.

8. Straight'in Hikayesi

Orijinal İsmi: The Straight Story

Süre: 112dk
Tür: Dram
Yönetmen: David Lynch
Senarist: Mary Sweeney , John Roach
Yapımı: 1999 - ABD , İngiltere , Fransa

Alvin Straight ve kızı küçük bir kasabada yaşamaktadır. İnatçı bir adam olan Alvin çok zengin biri değildir. Aynı zamanda şeker hastasıdır ve araba kullanamaz, kendi başına yürüyemez. Eve gelen bir telefonla 10 yıldır görmediği abisinin bir kalp krizi geçirdiğini öğrenince bunların hiç biri Alvin'i durduramaz. Bir çim biçme makinası ile yüzlerce mil kat edeceği 6 haftalık bir maceraya atılır.

9. Dune

Orijinal İsmi: Dune

Süre: 137dk
Yönetmen: David Lynch
Senarist: David Lynch
Yapımı: 1984 - ABD

Frank Herbert'in ünlü bilimkurgu klasiği romanından uyarlanan film, çöl gezegeni Dune'u kontolü altına almak isteyen 3 ırkın savaşını ve gezegen halkının beklediği Mesih'in gelişini anlatıyor.

10. Fil Adam

Orijinal İsmi: The Elephant Man

Süre: 124dk
Tür: Dram , Tarih
Yönetmen: David Lynch
Yapımı: 1980 - ABD

Doktor Frederick Treves, 1880'lerin kasvetli Londrası'ndaki bi gezici sirkte fil adam lakaplı, çirkin ve son derece anormal bir görüntüsü olan John Merrick'e rastlar. Zalim bir adam olan sirk müdürü Bytes, annesi Merrick'e hamileyken bir filin saldırısına uğradığını anlatmaktadır. Dr. Treves, Merrick'in hastaneye yatırılmasını sağlar. Dr. Treves bir süre sonra pek zeki olmayan Merrick'in korkunç görüntüsünün altında son derece duyarlı ve insancıl birinin olduğunu anlar. Hastanede ilk başta ondan korkan hemşireler de Merrick'e alışacaktır.