Kadınların Başrolde Olduğu En İyi Aksiyon Filmleri

8 Mart Dünya Kadınlar Günü'nde sinemadaki güçlü kadın karakterleri kutluyoruz!

Aksiyon filmleri, uzun yıllar erkeklerin ön plana çıktığı bir film türü olarak kabul edilmiştir. Fakat özellikle 2000'li yıllardan itibaren kadınların başrolde olduğu pek çok etkileyici yapıma imza atılmıştır ve bu algı yıkılmıştır. Uma Thurman'ın intikam peşindeki "Gelin" performansından Gal Gadot'un yarı tanrı-savaşçı Diana rolüne kadar pek çok güçlü kadın karakteri sinemadaki yerlerini almıştır. Bu ilham verici filmlerden 10 tanesini sizler için derledik.

Karşınızda, kadınların başrolde olduğu en iyi aksiyon filmleri!

1. Charlie'nin Melekleri

Orijinal İsmi: Charlie's Angels

Süre: 98dk
Tür: Aksiyon , Gerilim , Komedi , Macera , Suç
Yönetmen: McG
Senarist: Ryan Rowe
Yapımı: 2000 - ABD

Yakında zengin olacak olan Eric Knox, kendi firması olan Know Technologies'deki ofisinden kaçırılınca ve firma bir milyar doları kaybetme riskine girince Melekler göreve çağrılır. Melekler Knox'u bulmaya çalışırken, kaçırılanın sadece Knox olmadığını görürler. Knox'un son icadı da çalınmıştır.

2. Wonder Woman

Orijinal İsmi: Wonder Woman

Süre: 141dk
Yönetmen: Patty Jenkins
Yapımı: 2017 - ABD

Sadece savaşçı amazon kadınların yaşadığı Themyscira adasında büyüyen, buranın dışına hiç çıkmamış ve hiçbir erkek görmemiş Diana müthiş savaş yeteneklerine sahip bir yarı tanrıdır. Günün birinde adaya bir Amerikan savaş uçağı düşer. Uçağın pilotu Steve Trevor, Diana tarafından kurtarılır. Dünyanın büyük bir savaş halinde olduğunu anlatan pilotun sözleriyle Diana, adasını terkederek uygar dünyaya doğru yola çıkar ve dünya savaşını bitirebilmek için bütün hünerlerini ortaya sermeye başlar. Filmde Gal Gadot, Wonder Woman karakterini "Batman v Superman" filminden sonra 2. kez canlandırıyor.

3. Yok Oluş

Orijinal İsmi: Annihilation

Süre: 115dk
Tür: Bilim Kurgu , Korku
Yönetmen: Alex Garland
Senarist: Alex Garland
Yapımı: 2018 - ABD , İngiltere

Eşinden bir süredir haber alamayan bir biyolog, bir psikolog, antropolog ve araştırmacıyla birlikte, tüm teknolojik nimetlerden uzaktaki X-Bölgesi'ne doğru yola çıkar. Ancak burada umduklarından çok daha farklı şeyler bulacaklardır.

4. Kaplan ve Ejderha

Orijinal İsmi: Wo Hu Cang Long

Süre: 120dk
Tür: Aksiyon , Dram , Macera , Romantik
Yönetmen: Ang Lee
Yapımı: 2000 - ABD , Çin , Hong Kong , Tayvan

Kaderlerine karşı mücadele veren iki kadının iç içe geçmiş yaşamları yoluyla aktarılan; zamanın sisleri arasından çıkagelen cesaret, aldatma ve kader üzerine epik bir hikaye.

5. Black Widow

Orijinal İsmi: Black Widow

Süre: 136dk
Yönetmen: Cate Shortland
Yapımı: 2021 - ABD

"Captain America: Civil War" ile "Avengers: Infinity War" arasındaki zaman dilimine odaklanan olan Black Widow solo filminde Black Widow, yani Natasha Romanoff, geçmişiyle yüzleşmek için evine dönmek zorunda kalıyor. Doğumunda KGB'ye verilen Natasha, örgüt tarafından nihai ajanı olması için yetiştirilir. SSCB dağıldığında serbest çalışmaya başlar ve günümüz New York'una taşınır. Hükümet ise onu öldürmek için peşine düşer.

6. Kill Bill

Orijinal İsmi: Kill Bill Vol. 1

Süre: 111dk
Tür: Aksiyon , Suç
Yönetmen: Quentin Tarantino
Yapımı: 2003 - ABD

"Gelin" (The Bride) takma adıyla bilinen kiralık katil, düğünü sırasında saldırıya uğrar. Kilisedeki herkes öldürülür. O da karnındaki bebeğini düşürür ama hayatta kalmayı başarır. 5 yıl boyunca komada kalan Gelin, bir mucize eseri hayata geri döner. Artık tek amacı vardır: Ona pusu kuran eski patronu Bill ve adamlarını teker teker öldürmek. Bill'i en son öldürecektir. Gelin, intikamını almak için yola koyulur.

7. Lara Croft: Tomb Raider

Orijinal İsmi: Lara Croft: Tomb Raider

Süre: 100dk
Yönetmen: Simon West
Yapımı: 2001 - Almanya , ABD , İngiltere , Japonya

Lara Croft, aristokrat bir İngiliz ailesinin seçkin okullarda eğitim görmüş kızıdır. Ama rahat bir hayat yerine macerayı seçmiştir. Dünyanın her yerindeki en tehlikeli ve esrarlı mekanları ziyaret edip, kayıp hazineler ve uygarlıkları keşfeder. Sayısız lisanı ana dili gibi konuşabilen genç ve güzel kadın dövüş sanatlarında da usta ve macera için yanıp tutuşuyor. Ama şimdi hayatının en büyük mücadelesini vermek üzere: Uzay ve zamanda kaybolmuş çok çok eski bir kalıntının her iki parçasını da bulmak zorunda. Bulunduğu zaman sahibine dünya üzerindeki en büyük gücü veren ödüle ulaşmak için güzel Lara öncelikle, çok güçlü ve tehlikeli bir tarikatla başa çıkmak zorunda.

8. Jane'in Zaferi

Orijinal İsmi: G.I. Jane

Süre: 125dk
Tür: Aksiyon , Dram
Yönetmen: Ridley Scott
Yapımı: 1997 - ABD , İngiltere

Teğmen Jordan O'Neill, Amerikan Deniz Kuvvetleri tarihinde bir ilktir. Çok gizli operasyonlarda kullanılan bu ekibe bir kadın alınması her zaman çok tehlikeli görülmüştür. Herkes John Urgayle yönetimindeki birliğin; fiziksel ve psikolojik cehennemi andıran ve haftalarca süren eğitiminden başarıyla çıkamayacağını düşünür. Yüksek rütbeli subaylar ve olayın sonucunu merakla bekleyen bürokratlar da O'Neill'a bu konuda şans vermezler. Öyle ki onun tek destekçisi olan senatör Lillian bile bir gün pes etmesini bekler. Eğitimin sonlarına yaklaşıldığında, Orta Doğu'daki bir göreve atanan birlik O'Neill'ın liderlik güdüsüne ve sağduyusuna güvenmek zorunda kalır. O'Neill kendi hayatını da tehlikeye atarak görevi yerine getirmek ve Urgayle'ın hayatını kurtarmak zorundadır.

9. Ateşli Aynasızlar

Orijinal İsmi: The Heat

Süre: 117dk
Tür: Aksiyon , Komedi , Suç
Yönetmen: Paul Feig
Senarist: Katie Dippold
Yapımı: 2013 - ABD , İngiltere

FBI ajanı olan Katerina James'e Rus gangster çetesini çökertmek için yeni bir ortak atanır. Ancak bu ortak, Boston polis departmanındaki kaçıklığıyla tanınan Shannon Mullins’dir. Rus çetesini çökertmek için yola çıkacak olan bu iki kafadarın başlarına akıl almaz komiklikte olaylar gelir. 

10. Hanna

Orijinal İsmi: Hanna

Süre: 111dk
Tür: Aksiyon , Gerilim , Macera
Yönetmen: Joe Wright
Yapımı: 2011 - Almanya , ABD , İngiltere

Hanna, eski bir CIA ajanı olan babası tarafından Finlandiya’nın balta girmemiş ormanlarında, soğukkanlı bir ölüm makinası olarak yetiştirilmiştir. 14 yaşına gelince babası onu ilk suikastını gerçekleştirmesi için Avrupa’ya gönderir. Yol boyunca hedefine kitlenmiş bir şekilde, usta bir katil gibi soğukkanlı hareket eden Hanna, başına gelen çeşitli olaylar sonucunda hedefine yaklaştıkça varoluşsal soru ve sorunlarla boğuşmaya başlar.