Son 10 Yılın En İyi Gençlik Dizileri

Dikkat! bu liste gıcık popülerlerin ineklerle olan savaşına yer veren Amerikan dizi sistemine meydan okumakta.

Gençlik! İçinde bulunurken etrafındaki her yetişkinin "Bu günlerin geri gelmez, tadını çıkar." dediği; içindeykense oldukça zorlayıcı olabilen, insanın pek çok değişimden geçtiği ve kendini keşfetmeye çalıştığı o akılalmaz süreç. Kompleks olduğu kadar eğlenceli de olabilen bu sürecin hakkını vererek anlatılabilmesi için eşit derecede katmanlı yazılmış diziler gerekiyor. Sinemalar ekibi olarak sizin için bu filmleri teker teker bulup bir araya getirdik.

İşte karşınızda son 10 yılın en iyi gençlik dizileri!

1. Heartstopper

Orijinal İsmi: Heartstopper

Süre: 30dk
Tür: Dram
Yönetmen: Euros Lyn
Senarist: Alice Oseman
Yapımı: 2022 - İngiltere

Yetişkinliğe geçiş temalı bu dizide okulda tanışan genç Charlie (Joe Locke) ve Nick (Kit Connor), beklenmedik dostluklarının arkadaşlıktan fazlası olabileceğini keşfeder. Dizi, Alice Oseman'ın çok sevilen romanından kendi tarafından senaryolaştırıldı. 

2. Derry Girls

Orijinal İsmi: Derry Girls

Süre: 23dk
Tür: Dram , Komedi
Yönetmen: Michael Lennox
Senarist: Lisa Mcgee
Yapımı: 2018 - İngiltere

1990'ların başlarında Kuzey İrlanda'da gençliklerini geçiren bir grup arkadaşın hayatını konu alır.

3. PEN15

Orijinal İsmi: PEN15

Süre: 30dk
Tür: Komedi
Yönetmen: Sam Zvibleman
Yapımı: 2019 - ABD

Dizinin hikayesi 2000 yılında bir orta okulda geçecek ve başrollerinde Maya Erskine (Casual) ile Anna Konkle (Rosewood) yer alacak. Yetişkin olsalar da kendilerinin 13 yaş versiyonunu oynayacak ikilinin hayatlarının en iyi günü bir anda en kötü günleri haline geliyor.

4. American Vandal

Orijinal İsmi: American Vandal

Süre: 35dk
Tür: Komedi , Suç
Yönetmen: Tony Yacenda
Yapımı: 2017 - ABD

Üniversitenin birinde bir sabah, 27 araba erkek cinsel organıyla süslenmiş bir şekilde bulunur ve bu olayın faillerini bulmak için araştırma başlar. Olayın faili olarak ilk akla gelen dick-drawer takma isimli Dylan Macwell saldırıları üstlenir. Ancak onun suçlu olup olmadığı konusu ortada dolanırken, alt sınıflardan hevesli bir öğrenci bu olayla ilgili bir belgesel çekerek gerçeği araştırmaya başlar.

5. My Mad Fat Diary

Orijinal İsmi: My Mad Fat Diary

Süre: 45dk
Tür: Dram , Komedi
Yönetmen: Ben Caron , Tim Kirkby
Senarist: Tom Bidwell , Rae Earl
Yapımı: 2013 - İngiltere

Rae Earl tarafından yazılmış "My Mad, Fat Teenage Diary" isimli romandan uyarlanmıştır, ki bu roman da aslında yazarının gerçek günlüğünden başka bir şey değildir.  Rae Earl isimli komik ve müzik tutkunu genç kızımız, 1989 yılı itibarı ile 16 yaşındadır. ayrıca aşırı kilolu olmaktan, annesinin ilginçliğinden ve akıl sağlığı sorunlarından muzdariptir. tabii tüm bu sıkıntıların yanında ergenlikle ortaya çıkan sorunlarla da yüzleşmeye çalışmaktadır. doktorunun tavsiyesiyle bu günlüğü yazmaya başlamıştır.

6. Anne with an E

Cesur ve tutku dolu yetim bir kız; sert mizaçlı, yaşlı ve bekar bir kadın ve onun tatlı dilli erkek kardeşinin yanına yerleşir. Sevilen çocuk kitabı serisinden uyarlandı.

7. The Fosters

Orijinal İsmi: The Fosters

Süre: 42dk
Tür: Dram
Yönetmen: Timothy Busfield
Senarist: Peter Paige
Yapımı: 2013 - ABD

İki anne ve onların hem evlat edinilmiş hem de öz çocuklarından oluşan ailesinin hikayesini anlatan The Fosters'ta işler oldukça karışık; bu ailede 2 anne var, hem öz hem üvey çocuklar var hem de aile üyeleri farklı ırklardan! Okul müdireliği yapan Lena (Sherri Saum) ile Polis memuru olan Stef (Teri Polo) lezbiyen bir çifttir. Çift Stefin önceki evliliğinden olan oğlu Brandon (David Lambert) ile birlikte evlat edindikleri ikiz kardeşler Mariana (Cierra Ramirez) ve Jesusa (Jake T. Austin) bakmaktadırlar. Lena, ömrü farklı bakıcı ailelerin evinde geçmiş sorunlu genç Callie (Maia Mitchell) ile karşılaşır ve çift Callie'yi de ailelerine katmaya karar verir.

8. Skam

Orijinal İsmi: Skam

Süre: 15dk
Tür: Dram
Yönetmen: Julie Andem
Senarist: Julie Andem
Yapımı: 2015 - Norveç

Oslo Hartvig Nissens'de okuyan gençlerin ve öğrencilerin sıkıntıları, skandalları ve günlük yaşamları her sezon farklı bir insan bakış açısından anlatılıyor.

9. Reservation Dogs

Doğu Oklahoma'da bir rezervasyonda büyüyen dört Kızılderili genç hakkında komedi dizisi.

10. Normal People

Orijinal İsmi: Normal People

Süre: 30dk
Tür: Dram
Yönetmen: Alice Birch , Mark O'Rowe
Senarist: Alice Birch , Mark O'Rowe
Yapımı: 2020 - İrlanda

Marianne ve Connell farklı geçmişlere sahiptir fakat aynı kasabada yaşamaktadır. İkilinin romantik ilişkileri inişli çıkışlı şekillenirken, İrlanda’daki bu kasaba da hikayelerine unutulmaz bir atmosfer katmaktadır.