Bol Aksiyonlu Bilim Kurgu Dizileri ve Fantastik Diziler

Son zamanların en çok izlenen, oldukça sevilen bol aksiyonlu bilim kurgu dizilerini ve fantastik dizileri sizler için seçtik!

Aksiyon, en popüler ve talep gören dizi/film türlerinden biridir. Hele de bilim kurgu ve fatazi türüyle bir araya geldiğinde bizi başka dünyalara taşır. Aralarında bu yılın en çok konuşulan dizisi "The Last of Us" ve "House of the Dragon"ın da olduğu listemizdeki tüm yapımlar kesinlik izlemeye değer. 

Son yıllarda seyirciyle buluşan harika dizileri bu listemizde derledik.

İyi Seyirler…

1. Peacemaker

Orijinal İsmi: Peacemaker

Senarist: James Gunn
Yapımı: 2022 - ABD

Christopher Smith, çocukluğundan itibaren mükemmel asker ve mükemmel katil olmak için eğitilen bir isimdir. Asker olan babası onun eğitimini bizzat üstlenmiştir. Peacemaker ismini alan Christopher, dünyaya barış getirmek için yemin etmiştir ve bu yemini gerçekleştirmek için kaç masum insanı öldürmek gerektiğini umursamayan bir karakterdir. The Suicide Squad filminden 5 ay sonrasını izlediğimiz dizide Peacemaker’ın yeni bir ekip adına çalışmaya başladığını görüyoruz. Konu ilerledikçe ne kadar önemli bir görev yürütmekte olduklarının farkına varıyoruz.

2. The Last of Us

Joel (Pedro Pascal) bu yenidünyada gözü pek bir kaçakçıdır. Ellie (Bella Ramsey) ise bu ölümcül pandeminin tedavisinde kilit bir rol oynamaktadır. Baskı altında bir karantina bölgesinden 14 yaşında olan Ellie’yi kaçırmak üzere tutulan Joel, çok geçmeden Ellie ile bir bağ kuracaktır. Küçük bir iş gibi görünen bu kurtarma operasyonu vahşi ve acımasız bir hayatta kalma mücadelesine dönecektir.

3. Extraordinary

Orijinal İsmi: Extraordinary

Süre: 30dk
Tür: Aksiyon , Komedi
Senarist: Emma Moran
Yapımı: 2023 - İngiltere

Jen isimli genç bir kadın, kendisinden başka herkesin süper güçlere sahip olduğu bir dünyada yaşamaktadır.

4. House of the Dragon

George R.R. Martin’in geçtiğimiz yıl yayımlanan "Ateş ve Kan" romanından uyarlanan dizi Targaryen ailesine odaklanıyor. Aegon Targaryen’in Yedi Krallık fethi ile başlayan dizi, bütün ailenin hikayesini konu alıyor. Ailenin Demir Taht’ı korumak için verdiği mücadele ve kendi aralarındaki savaşın da yer alacağı dizide ayrıca Westersos’un geçmişi de anlatılıyor. "Game of Thrones"un 300 yıl öncesine giden dizide Yedi Krallık’ın kuruluş hikayesine yer veriliyor.

5. Vikings: Valhalla

"Vikings" dizisinin 100 yıl sonrasını konu alan devam serisi.

Bin yıldan fazla bir süre önce 11. yüzyılın başlarında geçen "Vikings: Valhalla", gelmiş geçmiş en ünlü Vikinglerden bazılarının - efsanevi kaşif Leif Eriksson (Sam Corlett), ateşli ve dikbaşlı kız kardeşi Freydis Eriksdotter'ın (Frida Gustavsson) ve hırslı İskandinav prensi Harald Sigurdsson (Leo Suter) kahramanca maceralarını anlatıyor. Vikingler ve İngiliz kraliyetleri arasındaki gerilim kanlı bir kırılma noktasına ulaşıp, Vikinglerin kendi aralarında Hıristiyan ve pagan inançları yüzünden çatışırken, bu üç Viking, onları okyanuslar ve Kattegat'tan İngiltere'ye ve savaş alanlarına götürecek destansı bir yolculuğa başlar. 

6. Yüzüklerin Efendisi: Güç Yüzükleri

Orijinal İsmi: The Lord of the Rings: The Rings of Power

Yapımı: 2022 - ABD

Göreceli bir barış zamanında başlayan dizi, uzun süredir korkulan kötülüğün Orta Dünya’da yeniden ortaya çıkışıyla yüzleşirken hem tanıdık hem de yeni karakterleri takip ediyor. Dumanlı Dağlar'ın en karanlık derinliklerinden, elf başkenti Lindon'un görkemli ormanlarına, nefes kesen ada krallığı Númenor'a ve haritanın en ücra köşelerine kadar bu krallıklar ve karakterler, onlardan sonra da yaşayacak miraslarını şekillendirecekler.

Dizi "Yüzüklerin Efendisi" serisinin ilk kitabından ve "Hobbit"ten yüzlerce yıl önce geçiyor.

7. The Witcher

Henry Cavill'in canlandırdığı Rivialı Geralt, "witcher" denilen, para için canavarları öldüren özel güçlere sahip bir mutanttır. Nilfgaard imparatorluğunun topraklarını genişletmek istemesi nedeniyle içinde bulunduğu ülke kargaşa içindedir. Bu mücadelenin kurbanları arasında Cintra Prensesi Cirilla ile Geralt'ın kaderleri de çok geçmeden kesişecektir. Bu arada, Geralt'ın maceralarında başka bir figür daha ön plandadır: bir cadı olan Yennefer.

Polonyalı yazar Andrzej Sapkowski tarafından yaratılan kitap serisi The Witcher, 2001 ve 2002'de video oyunlarına, filme ve TV dizisine uyarlanınca ülkesinde oldukça ün kazandı. 2019'da ise The Witcher sonunda İngilizce uyarlamasıyla Netflix'te seyirciyle buluştu ve ilk sezon daha çıkmadan ikinci sezon için yenilenmişti. The Witcher 2. sezonu 17 Aralık 2021 itibariyle Netflix'te.

8. Andor

“Star Wars: Rogue One”da yer alan ve bir asi casusu olan Cassian Andor’un hikayesi gözler önüne seriliyor. Bir asi casusu olan Cassian Andor ve onun farklı düşünen droidi K-2S0’ın yaşadığı maceralar ve heyecan dolu hikayesini anlatacak olan “Andor”un atmosferi izleyicilere daha karanlık ve entrikalarla dolu bir “Star Wars” tecrübesi yaşatacak.

9. The Boys

Aynı adlı çizgi romandan uyarlanmış "The Boys" dizisi, süper kahramanları hizaya getirmeye çalışan bir CIA ekibi etrafında gerçekleşen bir aksiyon hikayesini anlatıyor. Billy Butcher ve ekibi süper kahramanların arkasındaki gücü keşfettikçe başlarını zannetiklerinden çok daha büyük bir belaya soktuklarını fark ediyorlar. 

10. The Mandalorian

Galaksinin uç noktalarına seyahat eden unutulmuş bir halktan olan kelle avcısının hikâyeleri. Yeni Cumhuriyet’in hakim olduğu dönemde henüz İlk Düzen ortaya çıkmamışken, galaksinin dört bir yanında görevlere giden kelle avcısı Mando’nun hayatı bir görev sırasında beklenmedik şekilde değişir.